Inšpiruje ju Djokovič, jej mama bojovala na OH: Česká tenistka (17) si podmaňuje tenisový svet

Tereza Valentová s trofejou pre finalistku juniorského US OpenTereza Valentová s trofejou pre finalistku juniorského US Open Zdroj: Profimedia

PRAHA - Sedemnásťročná česká tenistka Tereza Valentová prežíva úspešný vstup do sveta profesionálok. V posledných dvoch týždňoch vyhrala tri tituly na turnajoch ITF v tuniskom Monastire a po dvoch triumfoch vo dvojhre a jednom v debli cieli na ďalšie výzvy.

Pri stretnutí s novinármi o sebe povedala, že je veľmi súťaživá a rada by si tento rok vylepšila umiestnenie v rebríčku WTA, aby mohla štartovať v kvalifikáciách grandslamov. Plánuje ešte odohrať juniorku na Roland Garros.

Vstup medzi ženy nemohol byť lepší

"Myslím, že vstup medzi ženy nemohol byť lepší. Som spokojná, ako to dopadlo," povedala Valentová o troch triumfoch na podujatiach kategórie W15.

"Do sezóny som išla s tým, že by som chcela vyhrať nejaké tituly. Chcela by som si aj zlepšiť rebríček. Priala by som si byť do dvojstovky, aby som sa dostávala na kvalifikácie grandslamov," uviedla aktuálne hráčka zo siedmej stovky poradia WTA.

Minuloročná finalistka juniorského US Open vyhrala prvý turnaj ITF v Monastire v singli a debli ešte ako 16-ročná. Pri druhom triumfe o týždeň neskôr už mala ale sedemnásť.

"Žiadna oslava nebola. Skôr sme si dali dobré jedlo a to bolo všetko. V deň narodenín som mala zápas, takže som sa naň musela sústrediť," uviedla Valentová.

Medzi ženami sa bojuje do poslednej lopty

Keď mala porovnať zápasy medzi juniorkami a profesionálkami, poukázala na rozdiel v bojovnosti hráčok. "Niektoré juniorky, keď prehrávajú o veľa, tak na konci už tie zápasy vypúšťajú. U žien sa mi ale stalo, že som viedla v druhom sete 5:0 a tie dievčatá rovnako bojovali o každú loptu a povzbudzovali sa. Bojuje sa do poslednej lopty," poznamenala Valentová, ktorá vyhrala posledných desať zápasov bez straty setu.

Vedie ju tréner Lukáš Jedlička, kondičným koučom je Ivan Machytka. Herný vzor Valentová nemá. "Snažím sa zobrať od každého to najlepšie a preniesť si to do svojej hry. Mám ale rada Novaka Djokoviča. Baví ma sa na neho pozerať a snažím sa od neho brať nejaké veci. Napríklad rôzne cviky a ako hrá. Zaujala ma tiež nová generácia hráčov ako Jannik Sinner a Carlos Alcaraz," uviedla Valentová.

Otec Marcel patrí k tenisovým nadšencom, mamička Jitka reprezentovala pod dievčenským menom Janáčková v rýchlostnej kanoistike na olympijských hrách v Barcelone 1992 a Atlante 1996. Valentová robila v detstve gymnastiku a basketbal.

Je súťaživý typ

"Keď som videla otca hrať tenis, chcela som ho poraziť. Som súťaživý typ. Chcem všetko za každú cenu vyhrať. Podarilo sa mi to asi dva, tri roky naspäť," povedala.

Popri tenise sa venuje aj štúdiu. Študuje druhý ročník ekonomického lýcea v Prahe. "Nedá sa povedať, že by som mala individuálny plán. Skôr sú to úľavy, že mi nepočítajú absencie. Ale musím si dopísať skoro každý test. Spolužiaci sú ale veľmi dobrí, podporujú ma a pomáhajú mi aj s doplnením materiálov. Profesori sú na mňa tiež dobrí," podotkla Valentová.

Do budúcnosti by rada odohrala čo najviac turnajov. Plán preberá s riaditeľom klubu Sparta Praha Miroslavom Malým, trénermi a rodičmi. "Ako mám obmedzené turnaje, tak do toho chceme dať aj juniorské, pretože potrebujem hrať zápasy. Myslím, že to zatiaľ vyberáme dobre," povedala Valentová, ktorá má v sezóne limit 16 turnajov medzi dospelými.

V najbližšom čase si želá dostať voľnú kartu na marcový turnaj W75 v Říčanoch. "Mám v pláne tiež ísť na juniorský Roland Garros. Chcem to ešte kombinovať s juniorskými turnajmi, pretože mám obmedzený počet štartov na dospelých turnajoch. Určite sa chcem ale venovať viac tým dospelým. Uvidíme, ako sa bude sezóna vyvíjať," dodala Valentová.

Viac o téme: Tereza Valentová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy