Polícia nemala žiadne zľutovanie: Šéf českého tenisu putuje za mreže, nezostalo len pri ňom!

Ivo KaderkaIvo Kaderka Zdroj: TASR/Pavol Zachar

PRAHA - Súd dnes poslal do väzby prezidenta Českého tenisového zväzu Iva Kaderku a člena dozornej rady zväzu Vojtěcha Flégla, ktorých polícia stíha za miliónové podvody so štátnymi športovými dotáciami.

Vyhovel tak návrhu prokurátora, podľa ktorého by obaja muži mohli na slobode ovplyvňovať svedkov. Kaderkovi aj Fléglovi hrozí až desaťročné väzenie. Trestnú činnosť popierajú.

Zvyšných troch zadržaných - tajomníka zväzu Jakuba Fastra, šéfku ekonomického oddelenia Hanu Baierovú a niekdajšieho popredného deblistu Daniela Vacka, ktorý trénuje daviscupového reprezentanta Tomáša Macháča - policajti prepustili a budú ich stíhať na slobode.

Kaderku, Flégla a Baierovú viní polícia podľa Noviniek.sk z dotačného podvodu a zjednania výhody pri zadaní verejnej zákazky. Vacka stíha tiež za dotačný podvod, Fastra za pomoc na zjednanie výhody so sadzbou dva až osem rokov odňatia slobody.

Kaderka ani Flégl sa dnes na Obvodnom súde pre Prahu 7 k novinárskym otázkam nevyjadrili, stručne za nich komunikovali ich právni zástupcovia. Tenisový boss, ktorý stojí na čele ČTS od roku 1998 a je tiež podpredsedom Českej únie športu a prezidentom európskej federácie Tennis Europe, sa pri príchode na neverejné rokovania maskoval kapucňou.

Oboch mužov priviedla aj odviedla policajná eskorta. Šesťdesiatročný Kaderka si priamo v pojednávacej sieni podal proti rozhodnutiu o väzbe sťažnosť, ktorú bude riešiť pražský mestský súd. O štyri roky mladší Flégl si ohľadne sťažnosti ponechal lehotu na rozmyslenie.

Podľa informácií, ktoré ako prvý priniesol Radiožurnál, vyplatil tenisový zväz zo štátnej dotácie desiatky miliónov korún Fléglovmu spolku Orel Jednota Praha – Balkán. Len za rok 2021 išlo o viac ako 40 miliónov korún, čo bola takmer tretina celkovej dotácie, ktorú zväz dostal na podporu svojho športu v Česku.

Časť peňazí určená na organizovanie turnajov pritom údajne skončila na účtoch Fléglových firiem alebo firiem jeho rodinných príslušníkov. Spôsobenú škodu polícia vyčíslila na zhruba 14,5 milióna korún.

V uznesení o začatí trestného stíhania, ktoré získal server Novinky.cz, opierajú kriminalisti svoje zistenia okrem iného o odpočúvaní. Ich aktéri podľa vyšetrovateľov konšpirovali, napríklad šepkali alebo si informácie zrejme písali na papier, aby nezazneli nahlas.

Nadhodnotené alebo úplne vymyslené služby

Podstata machinácií spočívala podľa polície v tom, že si Flégl a ním alebo jeho blízkymi ovládané firmy nechali preplácať státisíce aj milióny korún za nadhodnotené alebo za úplne vymyslené služby – za podiel na organizácii niektorých turnajov, za dopravu i stravovanie účastníkov alebo na zabezpečenie lekárskej starostlivosti.

Polícia v utorok obvinila okrem piatich ľudí aj rovnaký počet firiem. Podľa Noviniek sú to Sofos, Envibal, Český tenis, Smart Deal a Umpire Club Restaurant. Sofos je spojená s Vackom, ostatné spoločnosti s Fléglom. Všetky firmy čelia obvineniu z dotačného podvodu.

Policajti v uznesení podľa Noviniek spomínajú aj to, že Kaderka každý mesiac disponuje značnou hotovosťou, hoci uvádzal, že si zo zväzu za štyri roky nevyplatil nič. Navyše oficiálne nevlastní žiadnu nehnuteľnosť, začiatkom minulého roka všetko previedol darovacou zmluvou na manželku.

Podľa polície obvinenia tušili, že sa okolo nich sťahuje slučka po tom, čo sa financovaniu turnajov začali venovať novinári. Rozhodli sa preto údajne spätne upraviť niektoré zmluvy medzi ČTS a Orlem Balkán, pričom Kaderka túto akciu pomenoval Pancier.

Viac o téme: Ivo Kaderka Český tenisový zväz Vojtěch Flégl
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: X/ČT24
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy