Úprimná spoveď Mariána Hossu: Vystrúhal úžasnú pochvalu Ramsaymu i Slafkovskému

Marián HossaMarián Hossa Zdroj: TASR/AP/Nam Y. Huh

PRAHA - Bývalý vynikajúci slovenský útočník Marián Hossa patrí k hokejistom, ktorí sa dokázali presadzovať na najvyššej úrovni ešte veľmi dlho po tom, čo prekročili tridsiatku.

Kariéru v NHL ukončil trojnásobný víťaz Stanleyho pohára s Chicagom predčasne kvôli zdravotným problémom, pritom v poslednej odohranej sezóne 2016/17, počas ktorej oslávil 38 rokov, ešte nastrieľal za 77 zápasov vrátane play-off 26 gólov a pripísal si 45 bodov.

Ako uviedol na stretnutí s novinármi, čiastočne mu k hokejovej dlhovekosti a skvelej kariére dopomohol aj Jaromír Jágr, ku ktorému ako mladý vzhliadal. Práve po vzore českej legendy začal aj porciami drepov posilňovať nohy.

V Prahe sa v tomto týždni stretli a stihli sa aj porozprávať. "Jarda Jágr je legenda. Bol to svojím spôsobom môj vzor. Motivoval ma. Čítal som jeho knihu, po zisku jeho druhého Stanley cupu. Hovoril som mu, ako ma inšpiroval, pretože som začal podľa jeho vzoru robiť drepy, takže sme sa bavili aj o tom. Sú to zaujímavé debaty," uviedol štyridsaťpäťročný Hossa, ktorý je o sedem rokov mladší ako stále hrajúci majiteľ extraligového Kladna.

Pocta Jágrovi i Cheliosovi

Pozornosti jedného z najlepších slovenských hokejistov v histórii neuniklo, keď Jágrovi nedávno v Pittsburghu vyvesili pod strop dres a vyradili jeho číslo 68 z užívania.

"V jeho prípade to bola len otázka času. Určite by sa to stalo už oveľa skôr, keby skončil s hokejom. Ale v Pittsburghu sa rozhodli to urobiť aj napriek tomu, že v 52 rokoch stále hrá. Zrejme si mysleli, že sa toho inak nedožijú," smial sa Hossa.

Sám si takú slávnosť a poctu mohol vychutnať už v novembri 2022, kedy číslo 81 vyradili z užívania Blackhawks, ktorým výrazne pomohol k Stanley Cupu v rokoch 2010, 2013 a 2015. "Jardovi som pogratuloval. Je to veľká vec. Kto iný by si to zaslúžil viac ako on? Pozeral som sa na to a ten ceremoniál v Pittsburghu bol vážne krásny. Ešte ho určite čaká aj Sieň slávy," povedal Hossa.

Čoskoro po Jágrovi vzdalo rovnakým spôsobom hold aj Chicago bývalému obrancovi Chrisovi Cheliosovi. "Mal naozaj krásny ceremoniál. Všade samé známe osobnosti ako napríklad John McEnroe, Cindy Crawfordová, Kid Rock... Keď niekoho pozývam ja, dorazia väčšinou hokejové osobnosti, ale 'Cheli' pozná filmové aj hudobné hviezdy alebo modelky.

Je to vážne zaujímavá osobnosť a ja som rád, že som si s ním mohol rok v Detroite zahrať. Aj keď sme vtedy nevyhrali Stanley Cup, prežili sme pekný rok a máme pekné spomienky.Teraz pracuje pre Chicago, tak sa tam často vídame. Som rád, že ma tiež pozval."

Hossa bol ale rád, že mohol v Prahe prehodiť pár slov aj s ďalšími pozvanými velikánmi. "Bolo fajn ich vidieť - Uweho Kruppa, Sandisa Ozolinša, Mariusza Czerkawského, s ktorým pre zmenu hral môj brat. Máme o čom hovoriť. Bavil som sa s Jarim Kurrim, je to legenda, má päť Stanley cupov. Také stretnutia sú vždy super.

Pred pár dňami som hovoril s Waynom Gretzkým a Markom Messierom. Stretli sme sa práve v Chicagu. Išli sme spolu takým minibusom. Ako mladý chlapec som ich sledoval. Zažívam zaujímavý týždeň," pousmial sa Hossa.

Na NHL nezanevrel

Dianie v NHL ďalej sleduje, má svojich obľúbencov. "Dám si ráno kávu a pozriem na výsledky. Sledujem Patricka Kanea, ku ktorému mám z čias v Chicagu veľmi blízko. Milujem pozerať sa na Connora McDavida. To je špeciálny hráč, aký sa nerodí často. Je výnimočné, čo v rýchlosti dokáže. Veľa hráčov je rýchlych, ale to jeho hokejové IQ v kombinácii s rýchlosťou, to je výnimočné.

Podobný je Nathan MacKinnon alebo Auston Matthews. Pasta (David Pastrňák) mi príde ako flegmatik, čo si z ničoho nerobí hlavu. Ako je technicky vybavený, paráda. Páči sa mi Sidney Crosby, u ktorého vek nehrá rolu. Je super príklad toho, že aj starší hokejisti môžu byť medzi tými najlepšími."

Na snímke zľava Marián Galéria fotiek (3) Marián Hossa počas svojej hokejovej rozlúčky v auguste 2023 Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Veľmi ho zaujal aj mladý útočník Connor Bedard, jednotka posledného draftu, ktorú získalo práve Chicago. "Je to jeho prvý rok v NHL. Stretol som ho pred začiatkom sezóny. Môžem povedať, že má skvele nastavenú hlavu. Všímam si asi aj iné veci ako bežný fanúšik, a keď som ho videl na tréningu, to bolo niečo. Videl som na ňom, ako chce na sebe pracovať. O ňom ešte budeme veľa počuť. Je v ňom veľká ofenzívna sila a jeho strela je na ten vek neuveriteľná," ocenil Hossa.

Zdravie bolo proti

Sám mohol ešte nedávno hrať, v roku 2009 sa upísal Chicagu na 12 rokov. Zdravie bolo proti. Definitívnu bodku urobil vlani v auguste vydarenou rozlúčkovou exhibíciou.

"Odvtedy som nebol na ľade. Aj bez hokeja som celkom zaneprázdnený. Mám tri dcéry, najmladšia má rok a pol. Takže za nimi musím behať, ale užívam si to. A okrem toho mám aj svoj biznis - mraziarne. A ďalej prevádzkujem športové centrum v Trenčíne. Tomu sa venujem, nenudím sa," povedal Hossa.

Zapojiť sa do diania okolo hokeja napríklad v nejakej manažérskej úlohe ho zatiaľ neláka. "Spolu s Mariánom Gáboríkom, ktorý je tiež z Trenčína, sme klubu pomohli finančnou injekciou, aby to tam fungovalo. Chodíme sa na hokej pozerať, ale neangažujeme sa nijako viac. Nechávame to na ľudí, ktorí tam sú.

Pred rokmi ma lákal aj Miro Šatan, ktorý šéfuje zväzu, ale to bolo v čase, keď som si chcel od hokeja oddýchnuť. Dostal som aj ponuku pracovať pre Blackhawks. Bolo by to niečo ako ambasádor, možno trochu viac. Ešte sme sa úplne nedohodli. Nechali sme to otvorené. Uvidíme, ako to dopadne," podotkol Hossa.

Špeciálny šampionát

Teší sa na majstrovstvá sveta v Prahe a Ostrave. "To je vážne výborné, že bude v Česku. Do Ostravy je to kúsok zo Slovenska, a tak príde veľa fanúšikov. Je skoro na nejaké odhady, ale pozitívum slovenského tímu je, že má dve mladé hviezdy Nemca a Slafkovského. Keď sa k nim pripoja ďalší, bolo by to nádejné. Tím ďalej vedie Craig Ramsay. Musím povedať, že pod jeho vedením ma baví to sledovať. Ak príde úspech, bude to krásne," uviedol Hossa.

Páči sa mu, aký herný prejav má mužstvo pod skúseným kanadským koučom. "Možno nejaký zápas prehrajú, ale tá dynamika, korčuľovanie... Chlapci vedia, čo od nich tréner chce. Mám z toho dobrý pocit, je to rýchle, pekne sa na to pozerá. Hráči sa neboja, že niečo pokazia. Craig tomu dal hlavu a pätu.

Verím, že príde ešte nejaký úspech. Uvidíme, či toto bude jeho posledný šampionát. Veľmi rád sa prídem pozrieť osobne. Rád by som si užil atmosféru šampionátu ako divák," plánoval Hossa.

Na snímke bývalý slovenský Galéria fotiek (3) Marián Hossa, trojnásobný víťaz Stanley Cupu Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Sám zažil MS v Česku v roku 2004. "Na Ostravu mám krásne spomienky. Tam sme ani raz neprehrali, cítili sme sa ako doma. Na Prahu už ale také dobré spomienky nemám, tam to bolo horšie. To ma doteraz mrzí.

Je mi ľúto, že som nezískal nejakú medailu so Slovenskom na veľkých akciách. Mám dve štvrté miesta, aj z olympiády, ale medailu nie. Ale život ide ďalej. To už je história," povedal Hossa.

Viac o téme: Jaromír Jágr Marián Hossa Chris Chelios Craig Ramsay MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy