FOTO Jeho tvorbou strávil viac ako 2000 hodín: Oficiálny plagát OH v Paríži uzrel svetlo sveta

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

PARÍŽ - Žiarivé farby a štýl art deco charakterizujú oficiálny plagát olympijských hier v Paríži, ktorý dnes usporiadatelia predstavili v múzeu d 'Orsay.

Slávnostného odhalenia diela inšpirovaného extravagantnou minulosťou mesta sa zúčastnili umelecký šéf parížskej olympiády Joachim Roncin a autor plagátu, parížsky ilustrátor Ugo Gattoni.

Nechcel, aby to bolo niečo nudné

"Nechcel som, aby to bolo niečo nudné ako plagát len s logom a dátumom, ako to zvyčajne býva. Chcel som rozprávať príbeh. Chcel som, aby to bolo poriadne veselé, lebo to bude obrovská párty. Chcel som, aby to bolo radostné," povedal Roncin v rozhovore s agentúrou AP ešte pred odhalením.

Plagát s dotykom surrealizmu a mnohými prepracovanými detailmi zobrazuje parížske historické pamiatky a športoviská a ponúka spoločný pohľad na olympijské aj paralympijské hry. Jeho ústredným motívom je Eiffelova veža, na ktorej je navlečený národný štadión Stade de France.

Víťazný oblúk je vyobrazený s tenisovým kurtom na vrchole, nechýba ani Seina či most Alexandra III. V pozadí je Marseille, kde sa budú konať jachtárske súťaže, a vlna pripomínajúca Tahiti, ktoré bude hostiť preteky surférov.

Tvorbou strávil viac ako 2000 hodín

Na plagáte je ukrytých aj osem maskotov olympijských hier. "Na štyri mesiace som sa zamkol vo svojej dielni a bolo to tak vo dne v noci," povedal Gattoni. Tvorbou plagátu a všetkých detailov strávil viac ako 2000 hodín. "Je to plagát, ktorý by mal fungovať aj o 100 rokov," verí umelec.

Viac o téme: OH 2024 v Paríži Joachim Roncin Ugo Gattoni
  • Autor: © Zoznam/
  • X/Eurosport
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy