Inšpiratívny zápis do histórie ohúril svet: Dcéra českej matematičky to dokázala ako prvá a jediná

Britská bežkyňa s českými koreňmi Jasmin Parisová ako prvá žena dokončila extrémne preteky Barkley Marathons.Britská bežkyňa s českými koreňmi Jasmin Parisová ako prvá žena dokončila extrémne preteky Barkley Marathons. Zdroj: Instagram/the.green.runners

MANCHESTER - Britská bežkyňa s českými koreňmi Jasmin Parisová ako prvá žena dokončila extrémne preteky Barkley Marathons. Na sto míľ (160 kilometrov) v mimoriadne náročnom teréne majú účastníci limit 60 hodín.

Štyridsaťročná Parisová, ktorej matka je česká matematička, v piatok dorazila do cieľa dve minúty pred jeho vypršaním. Jej výkon vyvolal vlnu obdivu a pozdvihnutia na sociálnych sieťach. Tri dni po pretekoch Parisová agentúre Reuters povedala, že má ruky stále špinavé od blata a opuchnuté chodidlá plné pľuzgierov.

Preteky organizované v USA od jeho predĺženia na 100 míľ v roku 1989 dokončilo v časovom limite len 20 ľudí. Účastníkov čaká päť dvadsaťmíľových okruhov v zložitom teréne, mnohokrát veľmi zarastenom bez akýchkoľvek ciest. Navyše čelia celkovému prevýšeniu 16 520 metrov, takže takmer dvakrát vybehnú Mt. Everest. Na kontrolách vytŕčajú listy z knihy, ktoré potom musia predložiť v cieli. Žiadni diváci sa k trati nedostanú.

Preteky sú len na pozvanie, aktuálneho ročníka sa zúčastnilo 40 ľudí. Dokončilo ich päť, čo je rekord v rámci jedného ročníka. A Parisová sa zapísala do histórie ako prvá žena v cieli. Bojovala do posledných metrov.

Vedela, že musí bežať

"Vedela som, že naozaj musím bežať, pretože inak to nezvládnem, a naozaj, naozaj sa mi chcelo prejsť do chôdze. Všetko vo mne volalo, aby som išla," uviedla.

Hnala ju myšlienka, že inak bude musieť päť náročných okruhov nejaký ďalší rok absolvovať znova. "Dala som všetko, čo som v sebe mala, do pokusu o beh. Jedna z mojich myšlienok bola, že buď spomalím a zastavím, alebo pridám. A nejako som sa donútila zrýchliť. Ani som nevedela, že je to možné. Myslela som, že už som na hrane svojich možností," spomínala na náročný finiš.

Nohy mala poškriabané od hustého krovia, ktorým sa mnohokrát musela predierať. Zadýchavala sa na trati tak dlho, že stratila hlas. Pomerne dlho jej potom trvalo, kým znova dýchala normálne.

"Ruky mám stále čierne, ešte som z kože nedostala to blato. Chodidlá mám opuchnuté, čo je po dlhom preteku normálne. A mám celkom veľký zápal v holeni," doplnila matka dvoch detí.

Dostala veľa správ o tom, ako inšpirovala iné ženy a dievčatá. "Mám naozaj radosť, že som pomohla dokázať, že ženy môžu zvládnuť takéto veci a dúfam, že to inšpiruje ženy, aby sa chopili vlastných výziev, nech už sa týkajú čohokoľvek," vyhlásila rodáčka z Manchestru.

Vyhrala ultramaratón Montane Spine Race

Predtým bývala úspešnou bežkyňou do vrchu. Aktuálne vytrvalecký tréning kombinuje s rodinou, zamestnaním veterinárky a prácou lektorky na univerzite v Edinburghu. Keď v roku 2019 ako prvá žena celkovo vyhrala ultramaratón Montane Spine Race, preslávila sa aj tým, že na kontrolách dojčila svoje nedávno narodené dieťa.

Trénuje zvyčajne okolo pol šiestej ráno, aby stihla aj ďalšie aktivity a povinnosti. Jeden jej tréning spočíval v tom, že na neďaleký kopec vybehla 17-krát medzi jednou hodinou rannou a desiatou doobeda. Po úspechu na Barkley Marathons sa tešila na výbehy s priateľmi v škótskych horách.

Viac o téme: Jasmin Parisová Barkley Marathons
  • Autor: © Zoznam/
  • Instagram/the.green.runners, Inside OCR, real.woman._
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy