Šialenec jeho druhu sa len tak nenarodí: Cesta, akú urazil za 240 dní, vás posadí na stoličku

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

LONDÝN - Britský ultramaratónec Russell Cook plánuje v nedeľu dokončiť svoj charitatívny beh z juhu na sever Afriky.

Na cestu dlhú okolo 16-tisíc kilometrov sa vydal vlani 22. apríla a 360 maratónskych behov chcel pôvodne dokončiť za 240 dní. Kvôli problémom s vízami, zdravím, geopolitickému napätiu i ozbrojenej lúpeži bol však nútený svoju trasu predĺžiť. Až Cook dobehne do cieľa v severoafrickom Tunise, stane sa prvým človekom, ktorý prebehol Afriku po celej jej dĺžke.

"Dámy a páni, pripravte si daiquiri, toto bude veľký," odkázal Cook prezývaný "Hardest Geezer" (Najtvrdší chlapík) na sieti X. V príspevku pozval širokú verejnosť na oslavu svojho úspechu v tuniskom hoteli Bizerte, kde bude hrať britská punková kapela Soft Play. "Ktokoľvek sa tam dostane, je vítaný," dodal Cook.

Cook k dnešku na platforme Givestar vybral takmer 460.000 libier, predovšetkým pre britskú spoločnosť The Running Charity, ktorá si kladie za cieľ pomáhať mladým ľuďom v ťažkých životných situáciách prostredníctvom behu. Časť výťažku pôjde aj charitatívnej organizácii Sandblast, ktorá sa zameriava na západosaharské etnikum Sahráví, ktorého príslušníci žijú väčšinou v utečeneckých táboroch v krajinách západnej Afriky.

"Od svojich 17 rokov som mal problémy s duševným zdravím, hazardnými hrami a pitím. Podarilo sa mi ale zmeniť svoj život. Bojoval som a dúfam, že tento beh bude mať veľký dopad," povedal 26-ročný Cook stanici BBC vlani vo februári pred začiatkom cesty.

Cook už v roku 2019 dokončil beh "Z Ázie do Londýna" - 71 maratónskych behov z Turecka do Londýna naprieč 11 štátmi vrátane Česka za 66 dní. Súčasnú cestu Afrikou však označil za svoj zďaleka najnáročnejší počin. Na svojom instagramovom profile za uplynulý takmer rok zdieľal fotografie a videá z dažďových pralesov, hôr, saván aj zo Sahary, ktorú musel miestami bežať v plaveckých okuliaroch kvôli víriacemu sa piesku.

V 64. deň cesty v Angole sa ultramaratónec a jeho tím stali obeťou lúpeže, keď k nim pristúpila dvojica mužov so zbraňami a požadovala "všetko". "Prišli sme o veci a vybavenie v hodnote niekoľko tisíc libier, čo pre nás bol veľký problém... takmer v celej Angole sme stretávali priateľských a prívetivých ľudí, je škoda, že sa toto stalo, ale to je život," komentoval vtedy incident Cook.

"V každej krajine, v ktorej sme boli, sme stretli neuveriteľných ľudí... Som za tie zážitky ohromne vďačný a určite by som vyzval každého, aby sa vydal za dobrodružstvom, nech už pre neho vyzerá akokoľvek," napísal v utorok bežec vo svojom najnovšom príspevku na instagrame.

Viac o téme: Russell Cook
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy