VIDEO Druhé miesto v pohode stačilo: Španielsky cyklista víťazom pretekov Okolo Baskicka

Juan AyusoJuan Ayuso Zdroj: SITA/AP/Fabio Ferrari/LaPresse

EIBAR - Španielsky cyklista Juan Ayuso sa stal celkovým víťazom 63. ročníka pretekov Okolo Baskicka.

Jazdec stajne SAE Team Emirates spečatil svoj triumf v sobotňajšej 6. etape, v ktorej obsadil druhé miesto za krajanom Carlos Rodriguezom (Ineos Grenadiers).

Dvojica sa odtrhla na poslednom stúpaní asi 17 km pred cieľom a ušla ostatným pretekárom zo skupiny najväčších favoritov. Mladí Španieli dobre spolupracovali, Rodriguez si išiel po etapové vavríny, keďže na Ayusa strácal v celkovom poradí až 50 sekúnd, ktoré už nemohol dostihnúť.
 


Posunul sa však na druhé miesto celkovej klasifikácie, tretí skončil Dán Mattias Skjelmose (Lidl-Trek), ktorý išiel do etapy ako líder. V poslednom stúpaní však nedokázal držať krok s dvojicou Španielov.

Tohtoročnú edíciu pretekov poznamenali vážne pády, pri ktorých sa zranili najväčší favoriti. Vo štvrtkovej 4. etape predčasne skončil Dán Jonas Vingegaard, dvojnásobný víťaz Tour de France okrem zlomenej kľúčnej kosti a rebier utrpel aj poškodenie pľúc a pneumotorax. V nemocnici skončil aj jeho tohtoročný vyzývateľ Remco Evenepoel, ktorý si zlomil kľúčnu kosť a lopatku.

Z podujatia odstúpili i Jay Vine (zlomeniny troch stavcov) a viacerí ďalší pretekári. Na zemi sa ocitol aj dovtedajší líder celkového poradia Primož Roglič, slovinský pretekár taktiež predčasne skončil, no vyhol sa fraktúram. V piatok putoval do nemocnice domáci Mikel Landa. Španielsky pretekár utrpel zlomeninu kľúčnej kosti a odstúpil z podujatia, rovnako ako Gil Gelders, jeho belgický kolega z tímu Soudal Quick-Step.

Výsledky 6. etapy (Eibar- Eibar, 137,8 km):

1. Carlos Rodriguez (Šp./Ineos Grenadiers) 3:37:13 h, 2. Juan Ayuso (Šp./SAE Team Emirates) rovnaký čas, 3. Marc Soler (Šp./SAE Team Emirates) +41 s, 4. Mattias Skjelmose (Dán./Lidl-Trek), 5. Oscar Onley (V.Brit./dsm-firmenich) obaja rovnaký čas, 6. Bauke Mollema (Hol./Lidl-Trek) +1:31

Konečné poradie:

1. Ayuso 15:56:50 h, 2. Rodriguez +42 s, 3. Skjelmose +43, 4. Soler +1:23, 5. Brandon McNulty (USA/SAE Team Emirates) +1:46, 6. Pello Bilbao (Šp./Bahrajn-Victorious) +1:48

Viac o téme: Okolo Baskicka Carlos Rodriguez Juan Ayuso
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá