Srdce krváca, smutný pohľad na Nadala: Stihne aspoň Roland Garros? Strýko Toni prehovoril

Rafael NadalRafael Nadal Zdroj: SITA/AP//Tertius Pickard

MONTE CARLO - Srdcia tenisových priaznivcov v prípade Rafaela Nadala už dlho nezaplesali. Onedlho 38-ročný antukový kráľ márne čaká plnohodnotný návrat do súťažného diania. Urobí krok vpred a vzápätí krok nazad.

Áno, aj takto by sa dala opísať strastiplná a mrzutá snaha španielskeho tenistu, ktorý sa odmieta vzdať myšlienky na koniec kariéry a zo všetkých síl bojuje, aby bol konečne zdravý. Americká tenisová ikona Jimmy Connors si myslí, že Nadal chce veľmi hrať, ale tiež si uvedomuje, že hrať, keď je zranený, by mu omnoho viac uškodilo, než pomohlo a nemohol by byť v stopercentnej fazóne. Z rozlúčkovej sezóny 2024 v podaní Rafu Nadala je tak iba čakanie na pozitívne správy ohľadom jeho zdravotného stavu.

Nezúčastnil sa tisíciek v USA, pretože hlavným cieľom bolo sústredenie sa na antukovú sezónu. Nepodarilo sa. Nadal sa nedokázal vystrábiť zo zranení a odhlásil sa aj z Monte Carla, kde sa včera začalo prvým kolom. Connors vo svojom podcaste Advantage Connors povedal, že Rafovi plne rozumie. 

"Hrať zranený nie je zábava, špeciálne vtedy, ak chce starší. Ak si nedávate pozor, môžete si ešte viac ublížiť. Rafa je na kurtoch veľmi dlho, pozná sa lepšie než ktokoľvek a nik by nemal robiť rozhodnutia za neho. Nie je nič horšie než hrať zranený, pretože vám to vezme všetko. Zranenie vám berie pohyb, spôsob, akým udierate do loptičky, váš prístup smerom k tomu, ako chcete hrať. Stále hráte na istotu, nemáte plné sebavedomie voči svojmu zdraviu a pohybu," presvedčene povedal 71-ročný rodák z Illionis.

 

 

Podľa Connorsa bojuje Nadal aj s vlastnou mysľou, ktorá sa odmieta vzdať, ale podvedome a evidentne trpí celé Nadalovo telo, doničené tisíckami hodín na kurte behom celej kariéry. Víťaz Australian Open a Roland Garros 2022 prežil príšerných posledných 16 mesiacov. Prakticky nehral a od štartu roka 2023 sme ho videli štartovať len na troch podujatiach. Connors však vie, že španielska žijúca legenda chce hrať tak dlho, ako to pôjde.

"Viem, aké náročné je nechať to ísť. Nezáleží na tom, snažíte sa urobiť čokoľvek, aby ste zostali v hre a urobiť, čo ste robili predtým na vrchole tak dlho, boli ste úspešní a viete, že niekedy je náročné nechať to ísť," objasnil Connors možné Nadalove pocity, do ktorých sa vie vžiť ako bývalý veleúspešný tenista.

Monte Carlo je síce iba prvým podnikom pred Roland Garros, tenistov čaká ešte Barcelona a následne Masters v Madride a Ríme, ale nemožno ani náznakom tvrdiť, že Nadal sa objaví na niektorom z turnajov. Španiel uverejnil minulý týždeň video, na ktorom brázdi základnú čiaru s antukovým podkladom, fanúšikom zostáva veriť, že čoskoro sa objaví aj na súťažných kurtoch.

"Neviem, čo urobí ohľadom Barcelony a Madridu. V jeho športovom odvetví som nebol roky. Keď sa vidíme, opýtam sa, ako sa má, ale nepýtam sa ho na jeho plány. Dúfam, že bude môcť, pretože je potrebné, aby mal dobrý French Open. Pred pár dňami som sa ho pýtal, ako sa má, a povedal mi, že sa nemá dobre. Odvetil som mu, že sa netreba sťažovať, pretože sa nám darilo veľmi dobre, keďže sme si mysleli, že jeho kariéra sa skončí v roku 2011 alebo 2012" prezradil EFE jeho strýko Toni Nadal, ktorý ho trénoval do roku 2017.

Uvidíme Rafu v Barcelone, kde triumfoval neuveriteľných 12-krát? Nechajme sa prekvapiť a zatiaľ iba dúfajme, že zdravie sa už nerozhodne zradiť ho.

Viac o téme: Rafael Nadal Jimmy Connors
  • Autor: © Zoznam/ Ondrej Herceg
  • VIDEO: X/TheTennisLetter
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy