Nitra rieši závažné otázky: Kľúčová správa o Stavjaňovej budúcnosti, hráčska strata pred finále

Nitrianski hokejisti oslavujú postup do finále extraligyNitrianski hokejisti oslavujú postup do finále extraligy Zdroj: SITA/Martin Havran

NITRA - Hokejisti Nitry si po postupe do finále cez Duklu Michalovce užívajú vytúžené voľno, pretože od 11. marca odohrali 17 zápasov a tri série - dve v play-off a jednu v predkole vyraďovacej časti.

Zatiaľ čo nezlomný celok trénera Antonína Stavjaňu dobíja baterky pred finále a stále neverí, že nitriansky zimák v sobotu nespadol, druhá séria medzi Spišskou Novou Vsou a Košicami smeruje do siedmeho zápasu, ktorý sa odohrá v utorok 16. apríla. Nitrania vedia, že bez ohľadu na výsledok tohto duelu nastúpia na prvé dva finálové zápasy vonku, a to najbližší piatok a sobotu.

Corgoni však musia ešte predtým vyriešiť situáciu so 17-ročným útočníkom Tomášom Pobežalom. Talentovaný mladík vytvoril počas play-off štvrtý útok s Tomášom Hrnkom a Róbertom Bačom, ale blíži svetový šampionát do 18 rokov, na ktorom ho Slovensko bude potrebovať. Ako uviedlo vedenie nitrianskeho klubu, vo veci reprezentácie majú hráči zelenú, a tak je pravdepodobné, že Pobežal opustí mužstvo.

Hoci Pobežal nastupoval "iba" vo štvrtom útoku, jeho hokejový talent a myslenie sú evidentné a len ťažko odškriepiteľné. Nitriansky káder je však priúzky a trénerský štáb veľmi nemá kam siahnuť. Dobrou správou pre prvého finalistu ročníka 2023/24 tak bude rozhodne blížiaci sa návrat Brenta Gatesa, druhého najproduktívnejšieho nitrianskeho hráča v základnej časti s 52 bodmi v 48 zápasoch.

Americký útočník z Michiganu, ktorý nehral od posledného zápasu základnej časti v Banskej Bystrici, by mohol nastúpiť do rozhodujúcej série sezóny, pretože už trénuje s tímom. Počas pozápasových osláv postupu do finále a ďakovačky s fanúšikmi sa objavil aj na ľadovej ploche v civile.

Zľava Adam Kobolka (Zvolen) Galéria fotiek (2) Zľava Adam Kobolka (Zvolen) a Brent Gates (Nitra) bojujú o puk pri mantineli Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Nitra oplýva štyrmi efektívnymi a zohranými formáciami, trénerský tím našiel počas Gatesovej absencie vhodnú chémiu, preto zostáva nezodpovedanou otázkou, ako prípadne pomení Stavjaňa zloženie útokov. Najsimplicitnejším riešením by bolo dočasné umiestnenie amerického centra do 4. lajny namiesto Pobežala, kým sa rozohrá, a poskytne mu čas v presilových hrách.

Čo bude s Antonínom Stavjaňom?

Spojenie Antonín Stavjaňa a HK Nitra platí na Slovensku za nerozdeliteľné a neodlúčiteľné. Český majster sveta z roku 1985 prišiel prvý raz do Nitry v roku 2005 a odvtedy sa v nej objavil v rôznych fázach kariéry. Vyhral titul, získal osem medailí a v meste je považovaný za nesmrteľnú persónu.

Keď sa vrátil v decembri 2022, prišiel zachraňovať situáciu po Normundsovi Sejejsovi, neúspešnom koučovi, ktorý strávil na Slovensku aj hráčsku kariéru. V minulej sezóne vypadli Nitrania vo štvrťfinále s Košicami (1:4 na zápasy), teraz píšu neskutočnú rozprávku.

Vedľa Stavjaňu rastie na nitrianskej lavičke Ivan Švarný, z ktorého vyžaruje nesmierny pokoj, rozhľad a verejnosť začala hovoriť o jeho budúcnosti. Mnohí si ho totiž vedia predstaviť ako Stavjaňovho nástupcu, ibaže sa zdá, že nasledujúce leto nebude táto otázka na programe dňa.

Branislav Mezei, kapitán Nitry, totiž po šiestom zápase s Michalovcami prezradil, že český kouč sa nikam nechystá. Okrem toho udelil obrovský kredit aj samotnému Švarnému.

"Vôbec sa nezdá, že Ivan trénuje iba prvú sezónu. Úloh sa zhostil výborne. Naštudoval si veľa informácií. Je vodcovskou osobnosťou, čo bol už aj na ľade. Klobúk dole pred jeho prácou," povedal Mezei, ktorého sa médiá pýtali, či by Švarný raz mohol byť Stavjaňovým nástupcom. "To nie je otázka pre mňa. ‚Tondo‘ ostáva aj na ďalší rok, potom sa to asi bude riešiť," odvetila 43-ročná hrajúca ikona Nitry.

Viac o téme: Branislav Mezei HK Nitra Antonín Stavjaňa Tomáš Pobežal Brent Gates

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy