VIDEO V hlavnej úlohe argentínsky provokatér: Prešľap? Obrovská kritika na slovenského rozhodcu

Slovenský rozhodca Ivan Kružliak a brankár Aston Villy Emiliano MartínezSlovenský rozhodca Ivan Kružliak a brankár Aston Villy Emiliano Martínez Zdroj: Profimedia

LILLE - Odveta štvrťfinále Európskej konferenčnej ligy sa stala pre futbalových laikov aj odborníkov veľkým školením o jednom málo známom pravidle.

Duel medzi domácim Lille a Aston Villou dospel až do penaltového rozstrelu, počas ktorého vyhlásený provokatér Emiliano Martínez inkasoval druhú žltú kartu v stretnutí. Napriek tomu nebol argentínsky brankár vylúčený a mohol svojím "Villans" vychytať postup do semifinále, kde sa stretnú s Olympiakosom Pireus. Ukázalo sa, že slovenský rozhodca Ivan Kružliak postupoval presne v duchu pravidiel.

Bývalý brankár Arsenalu je pre fanúšikov vo Francúzsku tŕňom v oku. Pri penaltách dokáže exekútorov súpera absolútne rozhodiť, na ducha fair play pritom nehľadí. Vo finále MS 2022 si rozstrel vychutnal a zničil Francúzom sen o ďalšom titule. Vo štvrtok večer sa v Lille história opakovala. Martínez vytáčal divákov, pod kožu sa dostal aj strelcom a zneškodnil dve penalty Bin Táliba a Andrého.

Pritom keď svojím gestom hneď po prvej sérii opäť provokoval tribúny a ukazoval, nech sú ticho, rozhodca mu ukázal žltú kartu. Už druhú v zápase, prvú inkasoval za zdržiavanie. Červená karta však nenasledovala, čo väčšinu futbalovej verejnosti šokovalo.

"Po pravde, aj ja som myslel, že ho vylúčili," priznal po stretnutí médiám tréner anglického tímu Unai Emery.

"Je mi ľúto, že to poviem, ale toto bol príšerný verdikt rozhodcu," kričal napríklad komentátor Paul Dempsey z TNT Sports. Situáciu vyhodnotil tak, že rozhodca si žltú kartu rozmyslel a Martíneza pokáral len slovne. Slovenský arbitr razom čelil obrovskej kritike aj na sociálnych sieťach.

Kružliak veľmi dobre vedel, čo robí

Neprávom. Kružliak veľmi dobre vedel, čo robí. Žlté karty udelené počas zápasu sa totiž do penaltového rozstrelu neprenášajú. "Hráč, ktorý dostane žltú kartu počas stretnutia aj pokutových kopov, nie je vylúčený," potvrdila Medzinárodná pravidlová komisia futbalu, najvyššia rozhodcovská autorita. Pravidlo však platí až v posledných rokoch, preto štvrtková nevšedná príhoda vzbudila takýto rozruch.

Martínez zavŕšil svoju šou v piatej sérii. Po úspešnom zákroku sa opäť otočil k fanúšikom Lille a predviedol tanec. Na okamih ho prerušil Kružliakov hvizd, zatiaľ čo videorozhodca kontroloval postavenie brankára v čase kopu. No po potvrdení gólu sa argentínsky provokatér opäť roztancoval.

"Žlté karty: 2. Chytané penalty: 2. Tance: 2. Psst: 1. Rozvášnenie davu: 99," ilustroval gólmanovu bilanciu jeden z príspevkov na sociálnych sieťach. "Som na neho hrdý. Je to obrovská osobnosť, chytil dve penalty. Ide o nášho kľúčového hráča," vyzdvihol kouč Emery.

Kým pre posledného zástupcu Anglicka v pohárovej Európe je Martínez hrdinom, vo Francúzsku mu nemôžu prísť na meno. "Vôbec nechcem hovoriť o niekom, komu chýbajú základy fair play," odsúdil brankára Olivier Letang, prezident Lille.

Viac o téme: Aston Villa OSC Lille Ivan Kružliak Emiliano Martinez
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: X/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy