MS V HOKEJI 2024 Jeden veľký paradox: Slovákov čaká nepríjemný súper, o decibely bude postarané

Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú!Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú! Zdroj: SITA/Martin Medňanský

OSTRAVA - Slovenskí hokejoví reprezentanti nastúpia v stredu proti Poľsku s cieľom nadviazať na nedávne víťazstvo z prípravy.

V žilinskom stretnutí triumfovali presvedčivo 6:1 a trojbodové víťazstvo bude prioritný cieľ aj tentoraz. Štvrtý zápas SR má úvodné buly o 20.20 h v Ostrave, v rovnakom čase sa budú začínať aj zostávajúce tri slovenské zápasy v základnej skupine.

Slováci síce vstúpili do turnaja prehrou s Nemeckom 4:6, no v priebehu uplynulých dvoch dní zdolali Kazachstan (6:2) a aj USA. Najmä pondelňajší triumf nad americkým tímom 5:4 po predĺžení priblížil tím k vytúženému postupu do štvrťfinále.

"Sme spokojní s dvomi bodmi, hoci si všetci uvedomujeme, že mohli byť tri. Sme však radi aj za dva. Teraz to musíme zúročiť v ďalších zápasoch," uviedol brankár Matej Tomek, ktorý bol proti USA prvýkrát na šampionáte v pozícii dvojky za Samuelom Hlavajom.

Na spečatenie postupu by zverenci Craiga Ramsayho nemali zaváhať proti papierovo slabším tímom Poľska či Francúzska. Väčšina zo súčasného slovenského kádra nastúpila v žilinskom zápase proti Poľsku a silu tohto súpera v ňom okúsil aj útočník Matúš Sukeľ.

"Je to nepríjemný súper. Treba sa na neho dobre pripraviť a nič nepodceniť. Musíme hrať od začiatku naplno a pokúsiť sa čo najrýchlejšie streliť góly tak, ako sa nám to podarilo v Žiline. Hlavne ten zápas musíme zvládnuť a zvíťaziť," uviedol Sukeľ.

8. vzájomný zápas

Pre Slovensko a Poľsko bude zápas v Ostrave ôsmy vzájomný od rozdelenia federácie. Slováci z nich majú pozitívne skóre 47:12, keď zvíťazili v siedmich z ôsmich stretnutí, pričom v prvej konfrontácii sa zrodila remíza 4:4. Paradoxom je, že Poliakov vedie Slovák Róbert Kaláber, ktorý ich vlani doviedol k návratu medzi hokejovú elitu po 22 rokoch.

Na šampionát do Ostravy cestovali s cieľom udržať sa v nej dlhšie než v roku 2002, keď ako nováčik zostúpili v najrýchlejšom možnom čase. Poliaci vstúpili do ostravskej skupiny prehrou s Lotyšskom 4:5 po predĺžení v zápase, v ktorom trikrát tesne viedli, no nezlomila ich nielen strata náskoku, ale ani stav 3:4 v závere tretej časti, keď dokázali vyrovnať.

V ďalší deň nestačili na favorizovaných Švédov, ktorým podľahli 1:5. "My sa tešíme z toho, že sa môžeme porovnávať s najlepšími hráčmi sveta. Máme veľa hráčov, ktorí končia kariéru po tom, čo 20 rokov hrali za mužov, no nehrali na MS. Je to pre nich obrovská výzva," uviedol Kaláber.

Predpokladané zostavy:

SR: Hlavaj - Fehérváry, Čerešňák, Ivan, Nemec, Koch, Grman, Gajdoš, Golian - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Kelemen, Pospíšil, Regenda - Faško-Rudáš, Sukeľ, Kudrna

Poľsko: Murray - Kolusz, Wanacki, Kruczek, Wajda, Kostek, Dronia - Wronka, Pasiut, Zygmunt, Bryk, Górny - Michalski, Dziubinski, Macias - Fraszko, Pas, Lyszczarczyk - Krezolek, Walega, Urbanowicz

Zostávajúci program SR v základnej skupine MS 2024:
streda, 15. mája: SR - Poľsko /20.20/
sobota, 18. mája: Francúzsko - SR /20.20/
nedeľa, 19. mája: SR - Lotyšsko /20.20/
utorok, 21 mája: Švédsko - SR /20.20/

Viac o téme: Slovensko Poľsko Róbert kaláber Matúš Sukeľ MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy