MS V HOKEJI 2024 Poľský novinár: Juraj Slafkovský už nie je ten hokejista, ktorého sme sledovali v Pekingu

Juraj Slafkovský na MS v hokeji 2024Juraj Slafkovský na MS v hokeji 2024 Zdroj: Profimedia

OSTRAVA - Od momentu, kedy oznámil príchod na MS do Česka, budí azda najväčšiu pozornosť v tíme Slovenska. Hádate správne, reč je o Jurajovi Slafkovskom.

Útočník Montrealu spôsobuje ošiaľ všade tam, kam sa pohne. Záujem o jeho meno je obrovský, avšak ľudia mu týmto spôsobom pridávajú na chrbát obrovský náklad. Urastený Juraj ho však nesie s hrdosťou a na vítkovickom ľade robí, čo môže.

Niekto môže namietať, že v úvodných troch zápasoch sa viac venoval rozhodcom, či protihráčom, opak je však pravdou. Slafkovský sa po skvelom roku v Montreale ukazuje ako rozdielový hráč. Gólovo sa síce nepresadil, ale kto ho sleduje pozornejšie vie, že za svojmi viacbodovými kolegami v ničom nezaostáva.

Vyhraté súboje, sila na puku, rýchlosť, agresivita a hokejový um - toto zdobí Slafkovského od začiatku turnaja. V úvode šampionátu s ním lomcovali emócie. Bil sa, provokoval, nadával… To všetko patrí k jeho osobnosti a bez týchto čŕt by to nebol ten Juraj, ktorého zbožňuje hokejový národ.

Posledný zápas proti USA odohral s oveľa chladnejšou hlavou a bolo vidno, že po hektickom začiatku sa dostáva do väčšej pohody. V mixzóne sa z "nahnevaného obra" stal usmiaty mladík, ktorý rozdával rozhovory na všetky strany.

Jeho hviezdne chvíle, ale aj pády, nesledujeme len my, Slováci. Na Slafkovského sa zameriavajú pohľady celého hokejového sveta. Netreba pripomínať, aké úspechy má za sebou aj napriek tomu, že iba prednedávnom mu pri mene zasvietila okrúhla dvadsiatka.

Po troch zápasoch v Ostrave má na konte tri body, zatiaľ ostáva bez gólu. Strelecky drieme, ale všetci čakajú na moment, kedy gólovo exploduje. Ako viackrát pripomenul, nehľadí sa na štvrťfinále či medailu, vždy pozerá iba jeden krok pred seba. Jeho najbližší cieľ v hľadáčiku je Poľsko.

Už keď som ho videl v Pekingu, hovoril som si wau

Práve pred súbojom s našimi severnými susedmi sme sa porozprávali s poľským novinárom Michalom Bialonským z televízie Polsat. Tento sympatický novinár je azda najvýraznejšou postavou v press centre a jeho úsmev a ľubozvučná poľština zasiahne všetkých navôkol vždy, keď vojde do miestnosti.

Popri rozoberaní každodenných zápasov, atmosféry a spomínaní na históriu poľského hokeja, padla reč aj na náš tím. Michal je veľkým fanúšikom slovenského hokeja a veľakrát spomenul, "že fanúšikovia spod Tatier sú neskutoční."

FutbalTour Cestujte za športom s FutbalTour Zdroj: FutbalTour

V jednom z našich spoločných rozhovorov sme sa ho opýtali, ako vníma našu najväčšiu hviezdu - Juraja Slafkovského.

"Slafkovský? Skvelý hokejista a veľká osobnosť," rozhovoril sa Bialonski.

"Už keď som ho videl v Pekingu, hovoril som si wau!" pokračoval s nadšením. Ja som však už tušil, že príde nejaké ale. A to aj prišlo. 

"Slafkovský je silný a mohutný. Za dva roky si zvykol na štýl NHL a ten hrá aj tu. To mu teraz viac vyhovuje. Vybojuje veľa pukov, je silný v súbojoch, ale čosi mu chýba. Stále sa bavíme o jednom z dvoch najlepších hráčov v slovenskom tíme, avšak už nie je taký zapálený pre hru, ako pred dvoma rokmi," hodnotil jednotku draftu poľský reportér.

Rozhodca odprevádza Juraja Slafkovského Galéria fotiek (15) Juraj Slafkovský počas zápasu na MS v hokeji 2024 Zdroj: SITA/Martin Medňanský

Nebola to žiadna kritika, kdeže, iba názor skúseného novinára. Podľa jeho slov sa zo Slafkovského vytratila energia, vďaka ktorej žiaril na olympiáde v Pekingu. "Už to v ňom nevidím," priznal Bialonski.

Napriek tomu, Slafkovského nezatracuje, práve naopak, vidí ho ako jedného z najlepších hráčov budúcnosti v NHL. "Zámorská hra mu teraz svedčí viac a keď hrá v Montreale, je výborný. V Pekingu doslova lietal po ľade, teraz sa viac sústredí na detaily, ktoré však robí s veľkou presnosťou," dodal novinár "od susedov."

Z mladej pušky sa stáva skúsený líder - aj tak by sa dali voľne prerozprávať slová žurnalistu z druhej strany Tatier.

"Okrem Slafkovského máte aj Šimona Nemca. To je tiež veľká hviezda a skvelý hráč. Slovensko má o budúcnosť postarané," pousmial sa na záver rozhovoru Poliak, ktorý svoju pozornosť obrátil na reprezentáciu bielo-červených. Práve ich totiž čakal rozhodujúci zápas na turnaji - proti Francúzsku.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 15

Viac o téme: Slovensko Juraj Slafkovský MS v hokeji 2024

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy