MS V HOKEJI 2024 To čo bolo?! Hanebný prístup Kanaďanov, O2 aréna sledovala šokujúce scény

Benjamin Nissner a gólové oslavy hokejistov RakúskaBenjamin Nissner a gólové oslavy hokejistov Rakúska Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Hokejisti Rakúska napísali v utorkovom zápase proti Kanade jeden z najúžasnejších a najprekvapivejších príbehov dlhej histórie svetových šampionátov.

Z ich pohľadu mu chýbal iba šťastný koniec. S obhajcami zlata prehrávali ešte na začiatku 44. minúty 1:6, potom ale šokovali všetkých prítomných piatimi gólmi za 16 minút a vydreli senzačný bod za prehru 6:7 v predĺžení.

Skúsený rakúsky útočník Peter Schneider, ktorý sa na šokujúcom scenári podieľal tromi bodmi za dva góly a nahrávku, v rozhovore s novinármi ľutoval len to, že jeho tím neurobil ešte posledný krok k víťazstvu.

Kanaďania boli obrovským favoritom stretnutia a všetko prebiehalo dlho podľa očakávania. Lenže keď potom trochu ubrali plyn a nedarilo sa im naskočiť späť do maximálneho nasadenia, začali mať problémy. A Rakúšania sa ponúknuté šance chopili dokonale. Nadšenie z úchvatného finiša im nakoniec nezobral ani víťazný gól kanadského kapitána Johna Tavaresa už po 15 sekundách z predĺženia, hoci zamrzol.

"Jasné, že to bol veľký zážitok. Stál proti nám tím svetovej extratriedy. Bolo to úžasné. Len škoda, že sme nevyhrali ešte potom to predĺženie. Ale veľmi sa mi páčilo, ako celý mančaft bojoval a ako sme dokázali odpovedať za stavu 1:6. Oni si určite už mysleli, že ten zápas je hotový. Som vážne ohromne pyšný na chlapcov za to, čo sme predviedli v tretej tretine, ako sme ju odohrali," ocenil Schneider.

Na zázrak v druhej prestávke pritom jeho tím nepomýšľal, plán bol oveľa skromnejší. "My sme si povedali, že z takýchto zápasov sa musíme učiť. Že nemôžeme stať, ale musíme skúsiť s nimi korčuľovať, alebo sa aspoň pokúsiť sa im korčuliarsky vyrovnať. A hrať jednoducho, pretože to potrebujeme na tie zápasy, ktoré sú ešte pred nami. Že ale dáme za poslednú tretinu päť gólov, to sme teda vážne nečakali. Ale aj také zázraky sa občas stanú," konštatoval Schneider.

Sám potom čelil otázke, či pri bilancii 2+1 neodohral práve najlepšiu tretinu v kariére. "Neviem iste, ale rozhodne bola jedna z najlepších," smial sa Schneider.

Obrovská vzpruha

Pre Rakúšanov bol zázračne vydretý bod obrovskou vzpruhou. Na úvod podľahli 1:5 Dánom, so Švajčiarmi potom stratili ďalšie stretnutie inkasovaným gólom 51 sekúnd pred koncom a prehrali 5:6. "Sláviť to ale rozhodne nebudeme, to si nemôžeme dovoliť. Pre nás je ten šampionát veľmi ťažký a potrebujeme byť stopercentne v maximálnej sile," uistil Schneider.

"Bod s Kanadou by sme pred turnajom, samozrejme, brali. Dva roky späť sme ale porazili aj Česko, takže vieme, že také zázraky sa jednoducho môžu stať. My sa však chceme v zápasoch s takými súpermi predovšetkým učiť, aby sme zvýšili svoju úroveň a boli sme lepší hlavne do tých zápasov, ktoré sú pre nás dôležité," dodal Schneider.

Pri jasnom vedení Kanady sa hralo vo veľmi pokojnej atmosfére, ale s každým ďalším streleným gólom Rakúska fanúšikovia ožívali. "Bolo to cítiť v celej hale, ako nás diváci podporujú. A nielen tí naši. Veľmi nám to pomohlo," potvrdil Schneider.

MS v Prahe si užíva. "Je to tu parádne. Pred mesiacom sa mi narodila dcéra. Chcel som byť doma, ale ja som jednoducho vedel, že šampionát v Prahe nemôžem vynechať. Je to úžasný zážitok vrátiť sa zase sem do Česka, zažiť tu tú plnú halu. Je to vážne skvelé," pochvaľoval si Schneider, ktorý v sezóne 2020/21 hájil farby Komety Brno a za 43 zápasov základnej časti stihol nastrieľať 20 gólov.

Aj preto je pre neho duel proti Česku, ktorý je na programe v piatok večer, mimoriadny. "Veľmi sa na to teším. Bude to zase hrozne ťažký zápas. Bude určite super atmosféra a dúfam, že aspoň trošku sa domácim dokážeme vyrovnať a hrať s nimi," prial si Schneider a chystal sa na stretnutie s kamarátom Karlom Vejmelkom. "Hral som s ním v Komete Brno, ten je tu tiež. Možno sa uvidíme, ale asi až po zápase, až to odohráme," dodal Schneider.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 9

Viac o téme: Rakúsko Kanada Peter Schneider MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/IIHF Worlds 2024
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy