Hrával za Slovan aj Spartu: Zomrel bývalý československý reprezentant a olympijský medailista

Zdroj: Getty Images

PRAHA - Krátko pred 83. narodeninami zomrel v sobotu v Kostarike bývalý československý futbalový reprezentant a strieborný olympijský medailista z Tokia 1964 Ivan Mráz.

ČTK to oznámila jeho dcéra Kristina Horáčková. Trojnásobný víťaz českej ligy s pražskou Spartou a Duklou sa v Kostarike usadil a získal si tu renomé ako tréner.

S tímom Alajuelense vybojoval dva majstrovské tituly v rokoch 1980 a 1991. Viedol tiež kostarickú reprezentáciu. V minulosti pracoval aj ako spravodajca ČTK v Ríme.

"S ľútosťou oznamujeme, že zomrel bývalý tréner červeno-čiernych pán Ivan Mráz, kouč šampiónov z rokov 1980 a 1991, ktorý vďaka svojim schopnostiam a vízii spôsobil revolúciu v kostarickom futbale," uviedol klub Alajuelense na sociálnej sieti X. "Veľa síl jeho blízkym. "

Rodák z Levoče nastupoval ako útočník za Slovan Bratislava, Spartu, Duklu a holandský Maastricht. V domácej lige odohral 162 zápasov a dal 55 gólov. V reprezentačnom A tíme nastúpil štyrikrát a strelil päť gólov. V roku 1965 bol so šiestimi gólmi najlepším strelcom Pohára víťazov pohára. V Sparte nastupoval po boku Andreja Kvašňáka či Václava Maška a vyhral s ňou ligu v rokoch 1965 a 1967. Medzitým pomohol k titulu Dukle.

S trénovaním začal na Letnej. Spartu viedol v sezóne 1974/75, v ktorej zostúpila. Na konci súťaže pri páde do druhej ligy však už nebol. V závere 70. rokov minulého storočia začal koučovať v Kostarike, kde si urobil meno. Neskôr v krajine pôsobil aj ako funkcionár a tiež riadil futbalovú školu pre talentovaných hráčov.

Viac o téme: Ivan Mráz
  • Autor: © Zoznam/
  • Facebook/Liga Deportiva Alajuelense
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy