MS V HOKEJI 2024 Nemec a spol. upozornili na problém, Česi reagujú: Mrzí nás vyjadrenie Slovákov

Slovenský hokejový obranca Šimon NemecSlovenský hokejový obranca Šimon Nemec Zdroj: Profimedia

OSTRAVA - Slovenskí hokejisti v nedeľu súperili nielen s húževnatými Lotyšmi, ale aj s neľahkými podmienkami, ktoré panovali v ostravskej aréne. Po ich predposlednom zápase v základnej B-skupine MS hovorili o veľkom teple, ktoré sa počas duelu stupňovalo.

"Podmienky sú tu hrozné. Je tu také teplo, že v 5. minúte máme mokré rukavice a nedokážeme mať riadnu kontrolu nad pukom," poznamenal obranca Šimon Nemec.

Náročné podmienky spomínali už aj po predošlých zápasoch, najvýraznejšie ich trápili v sobotu počas duelu s Francúzskom (4:2). Vtedy išlo o tretí zápas v ostravskej aréne v priebehu jedného dňa, v nedeľu sa v nej odohrali iba dve stretnutia.

Slováci opäť hrali večerné od 20.20 h, no podmienky neboli podľa nich o nič lepšie než deň predtým. "Niekto by sa na to mal pozrieť. Nie sme roboti, ale ľudia. Myslím si, že takto to ďalej nepôjde. Už počas predzápasovej rozcvičky je veľmi teplo. Neviem, čím to je. Ja to zažívam prvýkrát, kompetentní by sa na to mali zamerať."

Na kvalitu ľadu sa ale Nemec, ktorý má za sebou prvú kompletnú sezónu v NHL, nesťažoval. "Organizátori sa snažia, ľad nie je až taký zlý, no keď máte vodu v rukaviciach a korčuliach, tak sa ťažko hrá. Chceli sme viac tvoriť, no nedalo sa," poznamenal Nemec.

Kanadský kouč slovenského výberu Craig Ramsay ale poukázal na fakt, že podobne náročné je to najmä z pohľadu ľadovej plochy aj v zámorí v arénach NHL. Organizátori dnes uviedli, že sa žiadny tím na podmienky v hale nesťažoval a oni sa snažia urobiť maximum preto, aby boli čo najlepšie.

"Vyjadrenie slovenských hráčov nás mrzí. Z pohľadu organizačného výboru je najdôležitejšie zaistiť čo najlepšie podmienky pre hráčov, najmä kvalitu ľadu, ktorú neustále kontrolujú experti IIHF. Tí doteraz žiadny problém neavizovali, ba naopak, doteraz sme od nich v tejto súvislosti počuli len slová chvály," uviedol mediálny manažér ostravskej časti šampionátu Štěpán Sedláček.

Dôvodom vysokých teplôt v aréne je aj skutočnosť, že všetky zápasy Slovenska sú vypredané. "Cirkulácia a kvalita vzduchu v aréne je pochopiteľne ovplyvnená vysokým počtom fanúšikov - hovoríme o viac ako deviatich tisícoch divákov, ktorí sa v hale zdržujú dlhšie ako tri hodiny.

Navyše sa v čase príchodu a odchodu divákov dostáva do haly teplý vzduch zvonku, a vzhľadom veľmi krátkom čase medzi jednotlivými stretnutiami nie je k dispozícii potrebná doba na ešte výraznejšie vychladenie haly, ktorá je inak vždy chladená celú noc," povedal Sedláček.

Na snímke vľavo hore Galéria fotiek (4) Slovenský trénerský tím Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

Ako realitu bral náročné podmienky v aréne aj skúsený sedemdesiattriročný kouč Ramsay. Vie, že môžu byť aj horšie.

"Verte mi alebo nie, ale v NHL je ľad zrejme najhorší. Hral som tam niekoľko rokov a bolo to zlé. Ale musíte sa na ňom naučiť hrať. Nezáleží na tom, aká je aréna, aký je ľad. A vašou úlohou je nájsť spôsob , ako v takých podmienkach hrať," povedal Ramsay, ktorý v kanadsko-americkej súťaži odohral viac ako tisíc zápasov a potom v NHL niekoľko rokov pôsobil aj ako tréner.

Tatar ocenil výkon Hlavaja

Kapitán tímu Tomáš Tatar ocenil najmä výkon brankára Samuela Hlavaja, ktorý bol oporou tímu aj napriek neľahkým podmienkam: "Klobúk dolu pred ním, vytrpel si svoje, ale držal nás stále v hre."

V podobnom duchu ako Nemec sa vyjadril aj útočník Juraj Slafkovský: "Ľad je zlý po piatich minútach. Nie je to výhovorka, ale človek by čakal, že to bude lepšie."

Krídelník prvej formácie v samostatných nájazdoch proti Lotyšsku (2:3 sn) ukončil čakanie na presný zásah, keď v druhej sérii prekonal Kristersa Gudlevskisa. V kolónke gólov má však naďalej nulu, keďže jeho gól nebol víťazný.

Juraj Slafkovský (Slovensko) a Galéria fotiek (4) Juraj Slafkovský prekonáva Kristersa Gudlevskisa Zdroj: TASR/Michal Runák

V pokračujúcom rozstrele dostal ešte jednu príležitosť, no v nej už nezabránil slovenskej prehre. Slováci boli blízko k víťazstvu, keď Peter Cehlárik v 59. minúte zúročil práve Slafkovského prihrávku.

V následnom striedaní sa však dostal k strele Oskars Cibulskis, ktorý pokusom k ľavej žrdi poslal duel do predĺženia. "Škoda toho. Musíme sa naučiť ubrániť tesný náskok a spraviť niečo, aby súper nedostal šancu vrátiť sa do zápasu," dodal Slafkovský.

Zdravotné problémy Kudrnu a Pospíšila

Neželanú spomienku na duel proti Lotyšsku bude mať útočník Andrej Kudrna. Ten sa počas lotyšského tlaku obetavo hodil do jednej zo striel, ktorá ho zasiahla do hlavy a vyžiadala si lekárske ošetrenie.

"Je to dvojcentimetrová tržná rana, pomerne bežné zranenie. Išlo o silný náraz pukom, po ktorom mu praskla prilba. Myslím si, že na ďalší zápas by mal byť pripravený," poznamenal lekár slovenského tímu Pavol Lauko.

Zdravotný problém mal aj útočník Martin Pospíšil, ktorého trápili kŕče: "Po príchode na striedačku sme ho poslali do kabíny, aby sme predišli svalovému zraneniu. Je tam veľké teplo, hráči dodržiavajú pitný režim i všetky opatrenia, no nie je možné tomu zabrániť," prezradil Lauko.

Viac o téme: Slovensko Šimon Nemec Juraj Slafkovský MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR, ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy