MS V HOKEJI 2024 Pražský popoludňajší šok: Briti nekompromisne zničili rakúske štvrťfinálové nádeje

Britská hokejová radosťBritská hokejová radosť Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Rakúski hokejisti prehrali v utorok vo vyvrcholení základnej fázy MS s Veľkou Britániou 2:4 a pripravili sa o historickú šancu na postup do štvrťfinále.

V ňom sa, pravdepodobne v Ostrave, stretnú severskí rivali Švédsko a Fínsko. V pražskej A-skupine favoritovi poludňajšieho zápasu totálne zlyhali všetky herné činnosti a výsledok určil automatický postup Fínska.

Suomi by v prípade trojbodového víťazstva Rakúšanov potrebovali rovnakým spôsobom vyhrať vo večernom zápase nad Švajčiarskom. Tento duel a popoludňajší zápas Kanada - Česko tak určí už len poradie na 1.-3 mieste. V B-skupine majú už istý postup z prvého miesta Švédi a vývoj určí prvú dvojicu v play-off fáze.

A-skupina:

Rakúsko - Veľká Británia 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Góly: 23. Unterwegger (Zwerger, Haudum), 60. M. Huber (Haudum, Unterweger) - 28. O´Connor (Lake), 42. Perlini (Dowd, O´Connor), 51. Mosey (Duggan, Tetlow), 56. Dowd.  Rozhodcovia: Hribik ČR), Pearce (Kan.) - Ondráček, Špůr (obaja ČR), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 16.306 divákov.

Rakúsko: Kickert – Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt – M. Huber, Nissner, Raffl – Schneider, Rossi, Zwerger – Haudum, Baumgartner, Ganahl – Rohrer, Wukovits, P. Huber

V. Británia: Bowns - Jones, Halbert, Phillips, O´Connor, Richardson, Batch, Tetlow - Dowd, Perlini, Neilson - Betteridge, Lake, Mosey - Curran, Lachowicz, Norris - Duggan, Davies, Shudra

Prvá tretina veľa atraktivity nepriniesla. Rakúšanom nečakaný boj o štvrťfinále zväzoval ruky a keď sa rozbehli, našli pripraveného súpera, odhodlaného bojovať aspoň o nejaký bodový zápis na šampionáte. Po prvej prestávke to pre favorita vyzeralo chvíľu nádejne, ujal sa v presilovke vedenia a vzápätí zazvonila žrď na bránke Britov.

Tí sa dostali do pohody v presilovke o dvoch hráčov, vyrovnali a až do konca druhého dejstva boli strelecky aktívnejší, mali aj viac šancí a súpera držal skvelý výkon brankára Kickerta. V poslednej minúte na druhej strane nepremenil obrovskú príležitosť Rossi. Na začiatku tretej časti sa Briti dostali opäť v  presilovke do vedenia a potom Betteridge trafil žŕdku.

Rakúski hráči namiesto tlaku predvádzali dezorientáciu a nepresnosti. Postupom času sa im podarilo súpera prikvačiť, lenže naďalej robili chyby, súper ich potrestal tretím gólom a potom aj ďalším počas zúfalej hre bez brankára.            

Hlasy aktérov /zdroj IIHF/:

Thomas Raffl, útočník a kapitán Rakúska: "Mám pocit, že sme začali dobre, neskôr sme dali gól a vyzeralo to, že zápas kontrolujeme. Rozhodili a dorazili nás oslabenia. Briti majú dobrý tím a najmä sa nevzdávajú, aj keď už nemôžu zvrátiť zostup a zaslúžili si tu hrať. My si to musíme vyhodnotiť a na budúci rok sa ešte zlepšiť."

Ben O´Connor, obranca V. Británie: "Bolo by jednoduché to zabaliť a odohrať tento zápas z povinnosti. Myslím si, že naša partia si zaslúži uznanie, náš charakter nám velil bojovať do konca nášho účinkovania a dočkali sme sa pozitíva. Ukázali sme už aj v minulosti, že sa nebojíme situácie, keď sme dole, aj teraz sme mali hlavy hore a môžeme byť na náš výkon hrdí."

tabuľka A-skupiny:
1. Kanada       6 5 1 0 0  28:15  17*
2. Česko        6 4 1 1 0  23:10  15*
3. Švajčiarsko  6 4 1 0 1  26:11  14*
4. Fínsko       6 3 0 1 2  20:11  10*

5. Rakúsko      7 2 0 1 4  21:29   7
6. Nórsko       7 2 0 0 5  15:25   6
7. Dánsko       7 2 0 0 5  15:29   6
8. V. Británia  7 1 0 0 6  12:30   3**

* - istý postup do štvrťfinále
** - istý zostup do A-skupiny I. divízie

Viac o téme: Rakúsko Veľká Británia MS v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/IIHF Worlds 2024
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy