KOMENTÁR Všetky oči na Slafkovskom: Náš klenot si zaslúži podporu, nie bulvarizáciu a nonsens kritiku

Juraj Slafkovský na MS v hokeji 2024Juraj Slafkovský na MS v hokeji 2024 Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Juraj Slafkovský dorazil na Majstrovstvá sveta v hokeji ako jeden z najočakávanejších hráčov slovenského tímu.

A to nielen z pohľadu jeho vynikajúcich štatistík z NHL, v ktorej si odkrútil svoj druhý rok. Talentovaný 20-ročný odchovanec košického hokeja má za sebou vydarenú sezónu, keď v 82 súťažných zápasoch zaznamenal úctyhodných 50 bodov za 20 gólov a 30 asistencií.

Slafkovský je pomimo svojich štatistík aj veľkým miláčikom slovenských fanúšikov, ktorí od neho očakávajú na ľade veľké veci, ktoré Juraj mnohokrát predviedol v drese Montrealu Canadiens. Treba povedať, že vo svojom mladom veku dokázal Slafkovský naozaj veľa.

Za posledné dve sezóny po historickom drafte pre Slovensko sa mu zdarne podarilo etablovať v tíme Canadiens, kde sa dennodenne ocitá pod obrovským drobnohľadom medií, ale aj samotných priaznivcov. Novinári, ale aj fanúšikovia monitorujú každý jeho krok na ľade i mimo neho, čo vytvára na samotného mladíka enormný tlak. Treba otvorene priznať, že niekedy ho vôbec nešetria, čo musí byť extrémne náročné po mentálnej stránke.

To sa ukazuje aj na aktuálnom šampionáte v Českej republike, kde je Slafkovský riešený od prvého dňa. A tým nemyslíme len pozornosť a záujem verejnosti o jeho hokejové umenie, ale rozoberá sa aj každý jeden moment na ľade či mimo neho. To sa potvrdilo už po úvodnom zápase B-skupiny proti Nemecku, ktorý Slováci prehrali 4:6.

Juraj Slafkovský na trestnej Galéria fotiek (3) Slafkovského gesto proti Nemecku Zdroj: repro foto X/TSN

Slafkovský bol po zápase zvolený za najlepšieho hráča zápasu, ale jeho skvelý výkon sčasti zatienil výbuch jeho emócií na trestnej lavici, kde sa v tretej tretine objavil aj s Martinom Pospíšilom. Juraj bol vylúčený za hrubosť a s verdiktom rozhodcov sa veľmi nestotožnil, čo dal najavo aj slovne. 

Forvard Montrealu sa tak hneď po prvom stretnutí na turnaji stal hlavným stredobodom verejnosti, ktorá možno viac riešila samotný incident na trestnej lavici ako jeho solídny výkon. Po suverénnom víťazstve nad Kazachstanom, ktoré bolo okorenené potýčkami a nervozitou, sa po jednej zo šarvátok dopustil Slafkovský gesta, ktoré neskôr aj sám oľutoval.

Juraj priznal, že ho nemusel vôbec robiť, keď kazašskému hráčovi ukázal gesto značiace utieranie uplakaných očí. Chtiac-nechtiac sa Slafkovský opäť dostal na titulky médií pre tento okamih, ktorý sa po zápase rozpitvával viac ako jeho hokejový výkon. Celú vec sa po zápase snažil upokojiť aj tréner Craig Ramsay, ktorý Slafkovskému ako správny kouč ponúka svoje ochranné krídla, pod ktorými sa mladý hokejista môže schúliť v náročnejších časoch.

Je to mladý muž, ktorý sa naučil byť sebavedomý

"Viete, je to mladý muž, ktorý sa naučil byť sebavedomý. Rozprávali sme sa s ním o tom, ale nie som jediný, kto o tom s ním hovorí. Chceme sa len uistiť, že je zameraný na správny smer. Ale, musím povedať, že to nie je iba Slafkovský.

Viacerí hrajú na hrane a potrebujeme, aby sme mali emócie pod kontrolou. Chceme vytvárať tlak tým spôsobom, aby faulovali súperi nás, nie my ich," uviedol pred novinármi Ramsay, ktorý si vzhľadom na svoje ohromné skúsenosti dobre uvedomuje, že talentovaný mladík potrebuje občas usmerniť, ale hlavne byť chránený pred obrovským tlakom médií a verejnosti.

Všetky oči boli opäť predovšetkým na bývalom hokejistovi mládežníckych kategórií HC Košice, ktorý na ľade neskrýva svoje obrovské odhodlanie, bojovnosť a zápal. A práve tieto aspekty hry si podaktorí ľudia niekedy možno zamieňajú, alebo mýlia?! Vraj s prehnanou pýchou a aroganciou samotného mladíka, ktorý by mal zostať nohami na zemi.

Niekedy však možno my všetci zabúdame na dôležitú skutočnosť, že Juraj toho vo svojom veku prežil naozaj veľa. Hlavne za posledné dva roky sa v jeho živote udiali neuveriteľne veľké zmeny.

Napríklad presťahovanie sa z Európy do zámoria. Do krajiny s novými zvykmi a kultúrou. No hlavne skok do obrovského oceánu NHL, v ktorom sa musel v prvom rade naučiť plávať sám. Nové mesto, nové prostredie, nový klub, noví tréneri, noví spoluhráči a vášniví fanúšikovia Montrealu. Slafkovský si zaslúži veľký obdiv a uznanie, že to všetko dokázal ustáť a nastaviť svoju hlavu na zlepšovanie sa.

Neopil sa z prílivu veľkej pozornosti a určitej slávy, nevidiíme žiadne fotografie z nočných klubov, alebo so sexy modelkami, keďže Juraj sa stále v prvom rade sústredí na zlepšovanie svojej hry, čo jeho štatistiky v NHL jasne dokazujú.

Samozrejme, že v jeho mladom veku sa občas nájde kúsok mladíckej nerozvážnosti a ješitnosti, ale niekedy to v konečnom dôsledku vyzerá, ako keby hral ten hokej sám a bol jediným členom slovenského výberu. O podobnom tlaku by mohol možno hovoriť mladý Peter Sagan, ktorý bol od skorého veku veľkým magnetom pozornosti. Len ťažko sa niekedy človek môže snažiť vžiť do jeho kože, do kože nádejného hokejistu, ktorý je porovnávanými s tými najlepšími slovenskými chlapcami na ľadových korčuliach a s palicou v ruke.

Tak ako to na jednej strane môže byť veľkou motiváciou, na druhej strane to môže mladému hráčovi zväzovať ruky. Nekonečný záujem médií v Montreale a na Slovensku, veľké očakávania od fanúšikov, ktorí mu bez debaty držia palce. Mladý hráč vo vyššie spomínaných dueloch možno sčasti ukázal aj správanie za čiarou nejakej férovosti, ale určite mu nechýba pokora a rešpekt súpera.

Pokiaľ by tak bolo, nevideli by sme výkony a čísla, ktoré v aktuálnej sezóne NHL zaznamenal. Stále je to predovšetkým mladý chlapec, ktorý je v prvom rade nahnevaný na seba, keď sa mu nedarí. A každému športovcovi sa v návale adrenalítu stane príhoda, kedy slovami, resp. gestom urobí niečo, čo sa novinárom a fanúšikom nemusí páčiť.

Počas zápasov emócie, prirodzene, gradujú, motivácia búši na maximum, súper vás nešetrí pri každom súboji pri mantineli, to sú všetko okolnosti deja, ktoré sa učia spracovávať aj oveľa starší, skúsenejší a úspešnejší hokejisti ako Slafkovský.

Juraj Slafkovský Galéria fotiek (3) Juraj Slafkovský Zdroj: Profimedia

Je jasné, že Juraj je vzorom pre tisíce detí, mladých hráčov, ktorí sa ho snažia napodobňovať, ale netreba zabúdnať na dôležitú skutočnosť, že aj samotný Slafkovský je ešte v procese rastu. A tým nemyslíme len ako hokejista, ale aj ako mladý muž, ktorý za posledné dva roky vykročil do veľkého sveta. Z malého Slovenska cez európske štáty až do jednej z najmodernejších krajín, akou sú Spojené štáty americké s najlepšou profesionálnou hokejovou ligou na svete.

Ruku na srdce, kde sme boli v jeho veku, aké výstrelky sme urobili my? Každý z nás sa učí na vlastných chybách, aby si z toho všetkého zobral ponaučenie a vrátil sa ako lepší hráč a človek. Niekedy sa nemožno týmto hráčom čudovať, že im prehratom zápase nie je veľmi do reči. Každý má svoj obranný mechanizmus pred vonkajším svetom, nie je na tom nič neúctivé či zlé.

Že napríklad novinárom odpovedajú stroho, že rozmlátia po stretnutí hokejku o mantinel, ale práve vtedy musia prísť starší hráči kabíny, aby ho nasmerovali, a tiež samotní fanúšikovia, ktorí musia prejaviť podporu a dôveru. Nemožno ho velebiť len po dokonalom výkone, ale, naopak, treba podporiť, keď sa nedarí.

Iste, všetci si myslíme, že ako mladá hviezda Canadiens a historicky prvá draftová jednotka slovenského hokeja by sa s tlakom mal nejakým spôsobom vysporiadať, pretože je idol, vzor a reprezentant. V prvom rade je však človek a stále veľmi mladý chlapec, ktorý vo svojom živote všetko obetoval pre hokej, pre úspech svojho tímu, pre úspech slovenskej reprezentácie.

No už v tomto mladom veku Slafkovský ukazuje, že mu cez všetky tie prešľapy nesmierne záleží na tom, aby sa darilo nielen jemu, ale aj jeho spoluhráčom, jeho tímu. Jeho obetovasť, bojovnosť a tímový duch je to, čo ho zdobí.

To všetko nás fanúšikov môže tešiť, pretože sledujeme pred očami brúsiaceho sa budúceho lídra slovenského hokeja. Veď nebolo to tak dávno, keď bol Tomáš Tatar kritizovaný za to, že nie je dostatočným lídrom kabíny a slovenskej reprezentácie, aby aj na aktuálnom šampionáte v Čechách jasne demonštroval, že je ťahúňom na ľade i mimo neho. Hovoria za neho všetky pred a pozápasové vyjadrenia, v ktorých ukazuje svoju veľkosť a líderstvo. Každý proces chce čas, skúsenosti a trpezlivosť.

Veríme, že jedného dňa prevezme jeho štafetu práve hráč, akým je Juraj Slafkovský, ktorý je právom považovaný za jeden z najväčším klenotov slovenského hokeja. Netreba však zabúdať, že na to nie je sám, pretože aj on potrebuje v tomto smere pomoc svojich trénerov, spoluhráčov, ale aj novinárov a fanúšikov.

My všetci si musíme uvedomiť svoju zodpovenosť pri vytváraní tlaku a očakávaní, ktoré sú na Jurajove plecia kladené. Jedného dňa nám našu dôveru a priazeň Slafkovský splatí na ľade, čím si ešte viac získa srdcia slovenského hokejového národa.

Viac o téme: NHL Slovensko Montreal Canadiens Slovenská hokejová reprezentácia Juraj Slafkovský MS v hokeji 2024

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy