MS V HOKEJI 2024 Československej legende Rusi nechýbajú, chváli atmosféru: Je lepšia ako v NHL

Legendárny hokejista Václav NedomanskýLegendárny hokejista Václav Nedomanský Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

PRAHA - Bývalý legendárny hokejista Václav Nedomanský sa po príchode do Prahy teší na zápasy majstrovstiev sveta.

Pri doterajšom sledovaní šampionátu v televízii ho zaujala atmosféra v O2 aréne, ktorá je podľa neho lepšia ako v play-off NHL. Páči sa mu, ako Česi turnajom žijú.

V rozhovore s novinármi v Sieni slávy českého hokeja zaspomínal aj na zlatý pražský šampionát v roku 1972. Vôbec ho nemrzí, že na tom súčasnom kvôli vojne na Ukrajine chýba Rusko. Nedomanský si myslí, že by ruskí hráči dočasne nemali pôsobiť ani v zámorí.

"Teším sa na hokej, videl som v televízii niekoľko zápasov, v Amerike sa to vysiela. Atmosféra je ohromná, český národ je neuveriteľný. Atmosféra je lepšia ako v NHL na väčšine práve prebiehajúcich play-off zápasov," uviedol niekdajší vynikajúci útočník.

Do Prahy dorazil ešte len v pondelok a hneď zaznamenal, akú pozornosť turnaj vzbudzuje. "Záujem mladých ľudí vidím na ulici a okolo štadióna. To množstvo mladých ľudí a detí je neuveriteľné. To je veľmi zaujímavé nielen pre mňa, ale iste pre celý svet," vyhlásil člen štyroch rôznych Siení slávy vrátane tej v Toronte.

Pred 52 rokmi s československou reprezentáciou ukončil 23-ročné čakanie na zlato. "Vtedy to bolo tiež búrlivé, ale nie tak ako teraz. Mali sme veľmi silný tím, sebadôveru. Tím sa budoval veľmi dlho, takže sa viac-menej očakávalo, že urobíme dobrý výsledok. Je to veľmi dávno, všetky veci sa tak strašne zmenili, že porovnávať so súčasnosťou sa to nedá," konštatoval rodák z Hodonína.

Rusi mi vôbec nechýbajú

Kvôli vojenskej agresii na Ukrajine, trvajúcej od februára 2022, nie je na šampionáte tretíkrát za sebou Rusko.

"Mne Rusi vôbec nechýbajú. Hneď zo začiatku (ruského vpádu na Ukrajinu) som do českých novín komentoval, že podľa mňa bola chyba NHL alebo vlády, že dočasne nesuspendovala ich vízum a pracovné povolenie v Amerike. Kým sa všetko nevyrieši, nenechal by som ich hrať. Lenže tam je problém, že majiteľ, ktorý platí veľké peniaze, chce vyhrávať a je mu to jedno," mienil Nedomanský.

Legendárny hokejista a ambasádor Galéria fotiek (2) Václav Nedomanský Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

V marci oslávil 80. narodeniny. "Vínečko bolo, ale to je skoro každý deň. Nijako zvlášť som to neoslávil, na oslavy nie som, ani moja žena. Som rád, že som zdravotne tam, kde som," podotkol so 163 gólmi najlepší strelec v histórii českej i československej reprezentácie.

Hokej stále pravidelne sleduje. "Bol som zakladateľom Las Vegas. Spolu s asi ďalšími 10 ľuďmi sme vybrali hráčov, ktorí za šesť rokov vyhrali Stanley Cup (v roku 2023). To bola moja posledná organizovaná práca, mal som už vtedy 75. Nie som už súčasťou žiadnej organizácie, stačilo," povedal Nedomanský.

Stále v televízii sledujem tri zápasy denne

"S manželkou si užívame ako každý, keď sme spolu dlho. Napĺňa ma stále záujem o hokej, ako sa vyvíja, aké sú zmeny. Stále v televízii sledujem tri zápasy denne, keď mám možnosť. Play-off zápasy NHL sú vynikajúce. Snažím sa byť zdravý a fungovať v rámci možností," poznamenal niekdajší útočník Slovana Bratislava, ktorý po emigrácii v roku 1974 pôsobil aj v NHL v dresoch Detroitu, St. Louis a New York Rangers.

S manželkou žije v Kalifornii, v Prahe sa ale možno zdrží dlhšiu dobu. "Máme to v hlave. Prišli sme včera, takže sme o tom veľmi nediskutovali. Krátkodobo tu skúsime žiť, prenajali sme si tu byt. Zostaneme a dúfam, že sa to dá skĺbiť po všetkých stránkach," vyhlásil Nedomanský.

Pred rozhovorom s novinármi si prezrel nové priestory Siene slávy na ulici Nekázanka, kam sa presťahovala z Galérie Harfa. Otvorenia sa dočkala pred necelými dvoma týždňami, za prvých sedem dní ju podľa webu Českého hokeja navštívilo zhruba 1500 ľudí.

"Videl som starú sieň. Bolo tam viac vecí. Táto je zaujímavejšia v tom, že osloví mladých ľudí. Je možné viac sledovať hokejové hviezdy minulosti," uviedol dvojnásobný olympijský medailista.

Viac o téme: Václav Nedomanský ME v hokeji 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy