Vláda povedala dosť a bude konať: Nový výbor má dohliadať na financie futbalových klubov!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

RÍM - Talianska vláda dnes schválila zriadenie výboru, ktorý bude dohliadať na rozpočty profesionálnych športových klubov.

Cieľom je vyriešiť finančné problémy v tomto odvetví a zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž. Kontrola financovania sa bude týkať aj najslávnejších futbalových a basketbalových klubov, píše agentúra Reuters.

V schválenom návrhu sa uvádza, že "nezávislý výbor" bude dohliadať na "zákonnosť" financovania profesionálnych klubov, aby sa zabezpečilo ich riadne riadenie a udržateľnosť. Kontrolný výbor bude môcť vydávať stanoviská, ktoré povedú k prijatiu, účasti a dokonca vylúčeniu klubov z profesionálnych súťaží, uvádza agentúra Reuters.

Medzi vrcholnými športovými funkcionármi prvé správy o plánoch vlády premiérky Giorgii Meloniovej dohliadať na financie klubov vyvolali tento mesiac pobúrenie. Obávajú sa totiž, že by takéto opatrenia mohli pripraviť pôdu pre politické zasahovanie do ich záležitostí.

"Spoločným cieľom je nielen znížiť dlhy, ale predovšetkým pracovať na dodržiavaní spravodlivej súťaže a umožniť dozorným orgánom... prijímať správne rozhodnutia," uviedol k tomu taliansky minister športu Andrea Abodi.

Napríklad Juventus a Inter Miláno, dve najväčšie mená talianskeho futbalu, sa v posledných rokoch stretávali s finančnými problémami. Futbalový veľkoklub Juventus Turín, ktorý patrí rodine Agnelli, prišiel v minulej sezóne v Serii A o desať bodov po problémoch s účtovníctvom a vynechal svoju účasť v európskych pohároch v sezóne 2023-2024, aby mu nehrozil ďalší postih.

Talianskeho futbalového majstra Inter Miláno prevzal tento týždeň americký investičný fond Oaktree Capital Management po tom, čo čínsky majoritný akcionár klubu nezaplatil 395 miliónov eur.

Viac o téme: Lazio Rím SSC Neapol AC Miláno Inter Miláno AS Rím Serie A Juventus FC
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy