Aktuálna informácia aj pre Petru Vlhovú: Poznáme dejisko nasledujúcich MS v lyžovaní

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli počas 2. kola slalomu na MS v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Courchevel-Méribel Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová v cieli počas 2. kola slalomu na MS v alpskom lyžovaní vo francúzskom stredisku Courchevel-Méribel Zdroj: TASR/Martin Baumann

REYKJAVÍK - Nórsky Narvik bude hostiť majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní v roku 2029.

O dva roky neskôr sa svetový šampionát uskutoční v talianskom stredisku Val Gardena. Rada Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) v utorok rozhodla aj o ďalších dejiskách MS.

FIS o tom informovala pred štartom svojho 55. kongresu v Reykjavíku na Islande. V alpskom lyžovaní rozhodla Rada, ktorá mala na výber z troch ponúk, dohodla na usporiadaní MS 2029 a 2031. V prvom kole hlasovania získal Narvik 11 hlasov, osem hlasov dostala Val Gardena a jeden Soldeu v Andorre.

Prvýkrát v Nórsku

Nórsko bude prvýkrát hostiť samostatný svetový šampionát, v roku 1952 boli MS súčasťou ZOH v Osle. Ambasádormi podujatia budú bývali lyžiari Ragnhild Mowinckelová a Kjetil Andre Aamodt. Prezidentka Nórskej lyžiarskej federácie Tove Moe Dyrhaugová uviedla, že "je to veľký deň pre nórske lyžovanie" a poďakovala sa všetkým zúčastneným za podporu.

V druhom kole, v ktorom sa rozhodovalo o hostiteľovi v roku 2031, získala Val Gardena 14 a Soldeu 6 hlasov. Talianske stredisko privíta podujatie druhýkrát v histórii, predtým sa tu MS uskutočnili v roku 1970.

Najbližšie sa MS uskutočnia na budúci rok vo februári v rakúskom stredisku Saalbach-Hinterglemm. V roku 2027 bude MS hostiť Crans Montana vo Švajčiarsku.

Rada tiež schválila kalendáre na nadchádzajúcu sezónu 2024/25, ktoré navrhli príslušné výbory jednotlivých disciplín na zasadnutí FIS v slovinskom Portoroži. Svetový pohár v alpskom lyžovaní odštartuje 26. a 27. októbra v Söldene a skončí sa 27. marca v americkom Sun Valley.

Majstrovstvá sveta v letoch na lyžiach sa v roku 2028 budú konať v slovinskej Planici. Rada FIS zvolila aj dejisko MS v snoubordingu a akrobatickom lyžovaní, ktoré sa v roku 2029 budú konať v čínskom Čang-ťia-kchou, kde prebiehali olympijské súťaže na ZOH v Pekingu 2022.

Svetový šampionát v paraalpskom lyžovaní bude v roku 2027 vo francúzskom Tignes. Kandidatúra fínskeho mesta Lahti na usporiadanie MS v severských disciplínach v roku 2029 nespĺňala niektoré požiadavky na potvrdenie a dostala 30 dní na ich splnenie.

Nové podujatie - FIS Games

Rada FIS sa po dohode so Švajčiarskou lyžiarskou federáciou a kandidátom St. Moritz/Engadin rozhodla odložiť proces udeľovania usporiadateľstva premiérových FIS Games (Hry FIS) v roku 2028.

"Viedli sme veľmi konštruktívne diskusie a dosiahli sme pokrok. Očakávame, že toto leto sa nám podarí vyjasniť všetky otvorené otázky a dospieť k záveru," uviedol prezident FIS Johan Eliasch pre oficiálnu stránku.

Nové 16-dňové podujatie pod názvom FIS Games sa má konať v rokoch, v ktorých nie sú na programe ZOH a ani MS. Ich súčasťou budú súťaže v alpskom lyžovaní, behu na lyžiach, skokoch na lyžiach, severskej kombinácii, akrobatickom lyžovaní a snoubordingu.

Okrem šiestich olympijských odvetví bude môcť byť súčasťou podujatia aj jeden neolympijský šport, ako napríklad rýchlostné lyžovanie alebo telemarkové lyžovanie.

Viac o téme: Nórsko MS v lyžovaní Narvik
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: X/FIS Alpine
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy