Prečo Calzona nevzal Polievku na EURO 2024? Tréner sa otvorene vyjadril aj k slovenskej lige

Tréner Francesco CalzonaTréner Francesco Calzona Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BAD ERLACH - Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona určil v piatok konečnú nomináciu 26 hráčov na majstrovstvá Európy v Nemecku.

Zo širšieho kádra, ktorý absolvoval prípravný kemp v rakúskom Bad Erlachu s víťazstvom v príprave nad San Marínom (4:0), vyradil zraneného obrancu Michala Tomiča, brankára Dominika Takáča, obrancu Matúša Kmeťa, stredopoliarov Jakuba Kadáka a Dominika Hollého a útočníka Róberta Polievku.

"Mal som veľa otáznikov, ale snažil som sa rozhodnúť čo najlepšie pre reprezentáciu. Veľmi ma mrzí, že sme museli niektorých hráčov nechať doma. Povedal som im, že môžu byť smutní aj hrdí, že sú medzi najlepšími 32 hráčmi na Slovensku," uviedol Calzona na piatkovej tlačovej konferencii.

Konečné rozhodnutie padlo až v piatok ráno

Už skôr bola známa absencia Tomiča, ktorý má svalový problém, no výber zvyšnej päťky mal tréner podľa vlastných slov náročný. Dlho uvažoval napríklad nad vyradením Hollého či Polievku. Konečné rozhodnutie urobil až v piatok ráno.  

"Rozhodnutia sa robia na základe charakteristík hráčov, Polievka mal trocha ťažkosti, nebol v pohode. Do budúcnosti s ním však počítame, povedal som mu, že momentálne podľa mňa nie je v top forme.

Potrebujeme hrať tento šampionát s hráčmi, ktorí sú v najlepšej možnej forme, preto padlo aj toto rozhodnutie. Ideme na ME, kde sa stretneme s najlepšími hráčmi Európy a možno aj sveta. Keď musím nájsť vec, ktorá možno chýba týmto hráčom, ešte nie sú na úrovni špičky Európy," priznal kormidelník. Kanonierovi Banskej Bystrice dal prvú šancu v národnom tíme práve Calzona, premiéru si odbil v úvodnom zápase kvalifikácie proti Luxembursku (0:0).

Slovenská liga sa musí celkovo zdvihnúť a rásť

V priebehu desiatich duelov sa však jeden z najlepších strelcov slovenskej ligy gólovo nepresadil. Calzona v tejto súvislosti kritizoval aj kvalitu slovenskej ligy, z ktorej nominoval len troch hráčov (David Strelec, Juraj Kucka, Sebastián Kóšaň

"Myslím si, že slovenská liga sa musí celkovo zdvihnúť a rásť. Musia zlepšiť kvalitu. Príklad je Polievka, ktorý má veľmi dobré čísla a skoro v každom ročníku je to najlepší strelec. V reprezentácii je to však iné, v národnom tíme nie je taký výrazný.

V tomto momente je ešte veľmi veľký rozdiel medzi slovenskou a ostatnými európskymi ligami. Nehovorím to ja, ale aj výsledky. Niektoré slovenské tímy nedokážu prejsť ani prvým predkolom európskych súťaží. Keď sa aj nejakému tímu podarí prejsť skupinu EKL, vypadnú hneď vo vyraďovačke," povedal Calzona.   

Na snímke konečná nominácia Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Na sústredení boli traja nováčikovia - Kmeť, Kadák  a Tomáš Rigo. "Kadáka skúšame na novej pozícii, kde hrá Stanislav Lobotka alebo Patrik Hrošovský. Je to jeho ideálny post a na tomto sústredení urobil veľa kvalitnej roboty," povedal Calzona. Rigovi z Baníku Ostrava sa v premiére proti San Marínu podarilo aj skórovať.

Berovi to vyšlo až na tretí pokus

Na tretí pokus sa dostal do záverečnej nominácie aj stredopoliar Matúš Bero a nakoniec aj Strelec, o ktorom mal kormidelník pred záverečným sústredením pochybnosti. "Rigo ukázal na ihrisku osobnosť a veľmi sebavedomý výkon. Mal šťastie aj v tom, že hral veľa zápasov za svoj klub. Je to veľmi inteligentný chalan, ktorý rýchlo pochopil taktické veci.

Nechceme ho však dávať pod nejaký tlak, keďže sa stále bavíme o ME. Strelca poznám veľmi dobre a veľmi dobre poznám jeho kvality, ale vždy keď som ho povolal, mal som aj pochybnosti. Už som spomínal, že neviem, či chápe, že toto je jeho práca. Teraz dostal túto možnosť, lebo má veľkú kvalitu," zdôvodnil lodivod.

18-ročný Sauer je najmladší hráč v zostave

Najmladší hráč, ktorý dostal na ME šancu je osemnásťročný Leo Sauer z Feyenoordu Rotterdam. "Má obrovský potenciál, myslím si, že bude jediný hráč, ktorý môže hrať za 'devätnástku' a bude na ME. Vidím v ňom obrovskú kvalitu, je ešte trocha zakríknutý, ale rastie. Preto som o ňom nemal pochybnosti," doplnil Calzona.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 3

Viac o téme: Slovensko Róbert Polievka EURO 2024 Francesco Calzona
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Jakub Kotian
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy