Klub navždy spätý aj so Slovákmi: New Jersey miluje chlapcov spod Tatier i bratov Čechov

Šimon Nemec počas rozcvičkyŠimon Nemec počas rozcvičky Zdroj: SITA/AP/George Walker IV

NEW YORK - História hokejového klubu New Jersey Devils siaha do polovice 70. rokov minulého storočia. Pred 50 rokmi, 11. júna 1974, získal koncesiu klub Kansas City Scouts, ktorý rozšíril počet tímov v NHL na osemnásť.

Čoskoro ho ale postihli finančné problémy, mužstvo bolo v roku 1976 predané do Denveru a premenovalo sa na Colorado Rockies. So zmenou prostredia však neprišlo herné zlepšenie a tím patril medzi najhoršie v NHL.

V roku 1982 sa presťahoval do New Jersey a vtedajší majiteľ vybral na základe ankety pre klub názov New Jersey Devils. Pod týmto názvom klub doteraz vyhral trikrát Stanleyho pohár, naposledy v sezóne 2002/2003. Pri tomto úspechu bol aj útočník Jiří Bicek, ktorý sa v tom čase stal prvým Slovákom s pohárom nad hlavou.

Náročné začiatky vystriedala zlatá éra

Mužstvo postúpilo do play-off prvýkrát až v roku 1988, v semifinále ale vypadlo po sedemzápasovej bitke s Bostonom. Vtedy klub ťahali predovšetkým skúsení útočníci Kirk Muller, Aaron Broten a Pat Verbeek, dobre do tímu zapadli aj nováčikovia Brendan Shanahan a brankár Sean Burke.

Na začiatku 90. rokov začal generálny manažér Lou Lamoriello budovať nový, perspektívny tím. Angažoval hrajúce legendy typu Petra Šťastného, Vjačeslava Fetisova a Alexandra Kasatonova, popri ktorých čoskoro vyrástli nové hviezdy.

Hráči ako Scott Stevens, Bill Guerin, Claude Lemieux, Scott Niedermayer alebo Robert Holík prvýkrát predviedli svoje schopnosti v roku 1994, keď v semifinále Stanleyho pohára poriadne potrápili neskoršieho víťaza New York Rangers. Brankár Brodeur bol zvolený za najlepšieho nováčika ročníka a kouč Jacques Lemaire dostal cenu pre najlepšieho trénera.

Lamoriellov rukopis v tíme slávil najväčší úspech hneď v nasledujúcej skrátenej sezóne 1994/95, keď hokejisti New Jersey prvýkrát v histórii získali Stanleyho pohár. Vo finále dokázali svojím obranným až deštruktívnym štýlom značne znechutiť hru všetkým ostrostrelcom Detroitu a presadili sa predovšetkým gólmi Clauda Lemieuxa, ktorý dostal cenu pre najlepšieho hráča vyraďovacej časti.

V ďalšom ročníku však klub nepostúpil ani do play-off a prvýkrát po 27 rokoch tak do vyraďovacích bojov nezasiahol obhajcu trofeje. V roku 1998 sa začala pomaly meniť herná stratégia mužstva. Vedenie si uvedomilo, že na úspech nestačí mať len kvalitnú obranu, ale tiež útok.

Vtedajší tréner Robbie Ftorek dal preto okrem iného dokopy niekdajšieho centra Edmontonu Jasona Arnotta a šikovné české krídla Eliáša a Petra Sýkoru. Formácia patrila v sezóne 1999/2000 k najlepším v lige a napokon doviedla mužstvo až k zisku Stanleyho pohára, ktorý New Jersey zdvihlo nad hlavy po finálovej sérii 4:2 s Dallasom. V roku 2003 tím New Jersey Devils zvíťazil v siedmom zápase finálovej série o Stanleyho pohár 3:0 nad Anaheimom. 

Osem "diablov" spod Tatier

V tíme New Jersey doteraz pôsobilo osem Slovákov. Okrem Petra Šťastného a Jířiho Biceka nastupovali za klub aj mená ako Zdeno Cíger a Stanislav Gron. V posledných rokoch si dres s diablom na hrudi obliekli taktiež Christán Jaroš, Marián Studenič či Tomáš Tatar. 

Jediným hráčom spod Tatier v súčasnej zostave Devils je dvadsaťročný talent Šimon Nemec. New Jersey si ho vybralo v drafte 2022 z celkového 2. miesta a mladý obranca patrí medzi najväčšie prospekty tímu okolo kapitána Nica Hischiera. 

Názov New Jersey Devils pochádza z legendy z 18. storočia, kedy vraj istá čarodejnica porodila démona, Diabla z Jersey, čo bola bytosť s krídlami a zvieracou hlavou. Domáce zápasy hrá v multifunkčnej aréne Prudential Center, ktorá má pre hokej kapacitu 16.500 divákov.

Viac o téme: Tomáš Tatar New Jersey Devils Peter Šťastný Zdeno Cíger Jiří Bicek Marián Studenič Christán Jaroš Šimon Nemec Stanislav Gron
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, Športky
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy