Zarmútila Jamrichovú, potom s ňou vyhrala štvorhru: Tenisový svet sa učí meno nového zázraku

Renáta Jamrichová a Tereza ValentováRenáta Jamrichová a Tereza Valentová Zdroj: X/Roland Garros

PRAHA - Sedemnásťročná česká teniska Tereza Valentová verí, že dvojnásobný triumf na juniorskom Roland Garros je len začiatok úspešnej kariéry, ktorú má pred sebou.

Na dnešnej tlačovej konferencii v Prahe zároveň prezradila, že teraz by sa rada viac zamerala na ženské turnaje a zrejme nebude v juniorskej kategórii štartovať ani na júlovom Wimbledone. Od materskej Sparty už dostala voľnú kartu na domáci turnaj Livesport Prague Open.

"Je to zážitok, ktorý si budete pamätať do konca života, a priala by som všetkým, aby si to zažili. Viem, aká drina za tým je. Zároveň ale dúfam, že je to začiatok. Nechcem zaspať na vavrínoch a budeme makať ďalej. Chcela by som toho dokázala ešte stokrát viac," povedala Valentová, ktorá na parížskej antuke vyhrala dvojhru a potom aj štvorhru spoločne so Slovenkou Renátou Jamrichovou.

Valentová už v tomto roku odohrala niekoľko turnajov medzi ženami a teraz v tom chce pokračovať. "Chcela by som sa posunúť v rebríčku, dostať sa na dospelácke grandslamy a niečo tam uhrať. To je ale ešte dlhá cesta. Teraz chcem hlavne pracovať na tom, aby som sa zlepšila," povedala aktuálne 311. hráčka svetového rebríčka.

Finále dvojhry bolo pre Valentovú špecifické. Stretla sa s krajankou a ďalšou členkou pražskej Sparty Laurou Samson, s ktorou sa pozná odmalička. "Bol to špecifický zážitok. Sme obe z Česka a z jedného klubu, čo sa asi ešte nikdy nestalo. Ja som sa ale snažila nemyslieť na to, že je to Laura a krajanka. Myslela som na to, že je to ďalšia súperka, ktorú chcem poraziť. A našťastie sa mi to podarilo, za čo som rada," vyhlásila Valentová.

Obe české tenistky sa podľa svojich slov prvýkrát v zápase stretli vo finále českých majstrovstiev v kategórii starších žiačok. Aj teraz spolu ale občas trénujú, takže sa dobre poznajú.

"Vieme o sebe, ako ktorá z nás hrá, čo je ale plus. Vedela som, čo na Lauru mám hrať. Samozrejme ale niečo ľahko pozmeníte, pretože vás súperka tiež pozná. Hlavné ale je sa sústrediť na seba. Vedela som, že keď budem hrať dobre, tak vyhrám," povedala zverenkyňa trénera Lukáša Jedličku. Zároveň ale priznala, že v Paríži nehrala svoj najlepší tenis. "Viem, že viem hrať lepšie," podotkla.

Doslova splnený sen

Maximálne sústredenie na finále sa premietlo Valentovej aj do sna. "Aj v ňom som vyhrala. Keď som nastúpila na kurt, tak som dostala rovnakú lavičku ako vo sne. Hovorila som si, že je to znamenie, že to dobre dopadne. V zápase aj vo sne som bola celkom v pokoji," povedala Valentová, ktorá si po premenenom mečbale ľahla na antuku.

"Len v tom sne som si ľahla na základnej čiare, ale v skutočnosti to bolo skoro pri sieti, pretože som bola na voleji," podotkla s úsmevom dlhovlasá tenistka.

Po triumfe v dvojhre, ešte pred finále štvorhry, jej správy s gratuláciami "zavarili" telefón. "Chcela som si odfotiť šatňu, ale bolo tam toľko správ, že sa mi mobil sekol a foťák nefungoval. Musela som poprosiť mamku, či mi nepožičia svoj. Ten môj som zahodila a pozrela sa naň asi až dve hodiny po debli," povedala Valentová.

Potešilo ju, keď po prvej výhre v šatni stretla aj neskoršiu víťazku ženskej dvojhry Polku Igu Swiatekovú. "Boli sme kúsok od seba, čo bolo pekné," dodala.

Viac o téme: Roland Garros Renáta Jamrichová Tereza Valentová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy