EURO 2024 Dobrý deň, vážený pán medvedík: Maskot na FOTO si získa srdcia všetkých fanúšikov

Maskot AlbärtMaskot Albärt Zdroj: SITA/AP/Peter Kneffel/dpa

BERLÍN - Oficiálna lopta ME 2024 vo futbale dostala názov Fussballliebe (Futbalová láska) a vďaka svojej inovatívnej, bezšvovej a tepelne lepenej konštrukcii sľubuje absolútnu kontrolu a presnosť.

Zoznámil sa s ňou už aj maskot šampionátu Albärt. Tento medveď prevzal pomyselnú štafetu od králika Berniho, ktorý bol maskotom na kontinentálnom šampionáte v Nemecku v roku 1988.

Oficiálna zápasová lopta je inšpirovaná farbami zúčastnených krajín a má opäť znázorňovať motto šampionátu "zjednotení futbalom - zjednotení v srdci Európy". Lopty prešli podrobnými testami, napríklad z hľadiska hmotnosti, absorpcie vody, stability tvaru a veľkosti a získali tak najvyššie hodnotenie Medzinárodnej futbalovej federácie.

Fussballliebe má textúrovaný povrch, čím poskytuje lepšiu kontrolu a aerodynamiku. Lopta má bezšvový povrch pre predvídateľnejšiu trajektóriu, lepší pocit z hry a nižšiu absorpciu vody. Všetky vysoko kvalitné materiály použité vo všetkých oblastiach lopty tak zaisťujú ideálny výkon na ihrisku.

Maskot ME 2024 bude medveď, meno mu vybrali fanúšikovia v hlasovaní. "Maskot vzdáva hold láskavosti skromného plyšového medveďa, ktorý údajne vznikol v Nemecku na začiatku 20. storočia," uviedla vo vyhlásení Európska futbalová únia.

Ilustračné foto Galéria fotiek (2) Maskot Albärt Zdroj: SITA/AP/Markus Schreiber

"Ako rodič viem, aké dôležité je podporovať detskú predstavivosť. Dúfame, že na nám podarí s maskotom turnaja vytvoriť zábavnú a sympatickú postavu, ktorá bude inšpirovať k tomu, aby si fanúšikovia futbal užívali," citovala agentúra DPA riaditeľa turnaja Philippa Lahma.

Meno pre maskota vyberali fanúšikovia zo štyroch možností: Albärt, Bärnardo, Bärnheart a Herzi von Bär. Albärt je slovná hráčka, spájajúca meno Albert a nemecký výraz pre medveďa (Bär). Víťazný návrh dostal 32 percent hlasov.

Tradične lákavé sú prémie, o ktoré sa bude v Nemecku hrať. Všetci účastníci si už zarobili postupom na ME 9,25 milióna eur. Za víťazstvo v skupine zinkasuje tím jeden milión eur, za remízu 500.000 eur.

Postupom do osemfinále si pripíše na účet 1,5 milióna eur, do štvrťfinále 2,5 milióna eur a do semifinále štyri milióny eur. Najväčší balík čaká na najlepších. Zdolaný finalista zarobí päť miliónov eur a nový majster Európy osem miliónov eur.

Viac o téme: ME 2024 Albärt
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy