To by bolo úžasné: Česi chcú Tour de France, naši susedia kujú plán na dosiahnutie cieľa

Cyklisti počas 21. etapy Tour de France 2023Cyklisti počas 21. etapy Tour de France 2023 Zdroj: SITA/AP/Daniel Cole

PRAHA - Cyklistická Tour de France by mohla zavítať v roku 2028 do Česka. V Prahe by sa tak uskutočnil Grand Départ, teda úvod najslávnejších etapových pretekov sveta.

Novinárom to dnes za organizátorov povedal Přemysl Novák z agentúry Petr Čech Sport, šéf projektu L 'Etape Czech Republic by Tour de France. Hlavnou úlohou je teraz podľa neho získať dostatočnú podporu zo strany štátu.

"Venujeme sa tomu už dva roky pomerne intenzívne. Zisťujeme všetky okolnosti, či už finančné, alebo organizačné. Náš prvý cieľ, na ktorý mierime, je rok 2028. Týmto smerom komunikujeme aj do Francúzska smerom k ASO (Amaury Sports Organisation), ktorá Tour organizuje. Je s tým oboznámený aj Christian Prudhomme (riaditeľ Tour de France)," vyhlásil Novák na tlačovej konferencii v Prahe.

"Vyrazili sme aj za organizátormi do Talianska, kde sa pôjdu úvodné etapy Tour de France tento rok. Už vieme, čo to obnáša a aký je ten správny proces sem Grand Départ dostať. A môžem povedať, že ten sen sa zhmotňuje stále viac," dodal Novák.

Zapojiť sa musí predovšetkým štát

Celkom zásadnou vecou je podpora vlády a krajov. "Nie je to až tak o zapojení súkromnej sféry, pretože to umožnené v podstate nie je. Je to naozaj hlavne o štátnej správe, ktorá musí povedať: áno, táto akcia má zmysel, aby tu bola, a chceme ju tu uskutočniť. Potrebujeme presvedčiť volených politikov, aby na to dali peniaze. Ale myslím, že argumenty sú celkom jednoznačné. Keď investujete do štartu Tour de France, sú príjmy, ktoré to vygeneruje, až desaťnásobné oproti tomu, čo by to stálo," povedal Novák.

Finančnú náročnosť celej akcie neprezradil. "Nie je to nič extrémne. Žiaľ, som viazaný mlčanlivosťou a sľúbil som to aj talianskym kolegom, ale pohybujeme sa niekde na úrovni nižších stoviek miliónov českých korún.

Naše očakávania boli ďaleko vyššie, ale treba si uvedomiť, že pri cyklistike máme vybudovanú všetku infraštruktúru, nie je potrebné stavať drahé štadióny a podobné veci. Uzavrite cestu a máte kolbiště, kde sa môžu stretávať tí najlepší cyklisti sveta," pripomenul Novák.

Viac o téme: Tour de France Grand Départ
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá