Rozhodnutie, ktoré jej definitívne zavrelo cestu do Paríža: Transrodová plavkyňa nemá šancu

Lia ThomasováLia Thomasová Zdroj: Profimedia

LAUSANNE - Transrodová plavkyňa Lia Thomasová neuspela na Arbitrážnom súde pre šport s odvolaním sa proti organizácii World Aquatics, podľa ktorej pravidiel nesmie pretekať so ženami.

Po verdikte CAS padla hoci aj teoretická šanca, že by sa Thomasová predstavila na olympijských hrách v Paríži, keďže americký nominačný míting sa začína už v sobotu.

Thomasová v roku 2022 ako prvá transgender plavkyňa opanovala americký univerzitný šampionát a vyjadrila túžbu kvalifikovať sa na olympijské hry do Paríža. Krátko potom medzinárodná federácia World Aquatics (vtedy ešte FINA) rozhodla, že v ženských súťažiach môžu transgender športovkyne pretekať len v prípade, že zmenu pohlavia podstúpili do 12 rokov.

Veľký krok v snahe chrániť ženský šport

Dvadsaťpäťročná Thomasová sa k CAS odvolala v januári a označila pravidlá za diskriminačné. Trojčlenný panel športovej arbitráže však jej odvolanie zamietol s tým, že vzhľadom na to, že nie je oprávnená štartovať v súťažiach v USA, nespĺňa ani podmienky pre súťaže pod hlavičkou World Aquatics.

Plavecká federácia rozhodnutie CAS privítala a označila ho za "veľký krok v našej snahe chrániť ženský šport". Podľa vedeckých štúdií majú športovkyne, ktoré prešli mužskou pubertou, podstatnú výhodu proti ženám od narodenia. Thomasová svoj univerzitný titul získala dva roky po zmene pohlavia. Po World Aquatics podobné pravidlo zaviedla na príklad organizácia World Athletics.

Viac o téme: Lia Thomasová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy