Obrovská revolúcia vo svete cyklistiky: Pretekári sa musia pripraviť na výraznú zmenu

Tadej Pogačar (v ružovom drese)Tadej Pogačar (v ružovom drese) Zdroj: SITA/AP/Fabio Ferrari/LaPresse

AIGLE - Medzinárodná cyklistická únia sa rozhodla zaviesť do profesionálnych súťaží od budúceho roka žlté karty v snahe zvýšiť bezpečnosť.

Komisári budú prostredníctvom nich upozorňovať jazdcov, športových riaditeľov či ďalšie osoby zapojené do pretekov na akékoľvek priestupky predstavujúce bezpečnostné riziko. UCI o tom rozhodla na zasadnutí v Aigle.

Systém žltých kariet sa začne testovať od tohtoročného 1. augusta, keď ešte za napomenutia žiadne sankcie hroziť nebudú. Od 1. januára 2025 ale bude za dve žlté karty v jedných pretekoch nasledovať diskvalifikácia a zákaz štartov na sedem dní.

Hrozia prísne tresty

Tri žlté karty počas 30 dní budú znamenať dištanc na dva týždne. Ten, kto počas jedného roka nazbiera šesť žltých kariet, sa nebude môcť zúčastniť pretekov 30 dní. Rovnako ako v súčasnosti však bude možné za závažné prehrešky vylúčiť hriešnika z pretekov okamžite.

Testovať sa bude aj obmedzenie nosenia slúchadiel. Na konci roka sa vyhodnotí, či bude povolené, aby mali rádiový kontakt s vedením tímu len jeden alebo dvaja jazdci za každú stajňu. Zvažuje sa aj rozšírenie ochrannej zóny v záveroch etáp z troch kilometrov na päť.

Viac o téme: UCI
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá