VIDEO V cieli bola v šoku a nevedela, čo povedať: Dojatá Gajanová, nechýbali ani slzy šťastia

Dojatá Gabriela Gajanová so striebornou medailou Dojatá Gabriela Gajanová so striebornou medailou Zdroj: SITA/AP/Stefano Costantino

RÍM - Na obed sa rozcvičovala pred hotelom na parkovisku, o niekoľko hodín držala v rukách striebornú medailu. Gabriela Gajanová predviedla na ME v Ríme životný výkon a v behu na 800 m finišovala na druhom mieste.

Takmer obyčajný deň sa zmenil na rozprávku. Slovenská atlétka sa do finále prebojovala z posledného miesta na základe času, finále si ale užila plnými dúškami. Presne tak, ako sa to má robiť.

Zabehla v ňom svoj najlepší výkon sezóny 1:58,79 a iba o jednu stotinu zaostala za svojim osobným maximom z minulého roka, vďaka ktorému si zaistila miestenku na olympiáde v Paríži.

"Gabriela môže mať sily na výborný finiš, to môže byť ešte veľmi zaujímavé, priatelia, to môže byť útok na medailu," kričal pred poslednou dvojstovkou komentátor RTVS Alfons Juck. Nielen on, ale celé Slovensko tlačilo sympatickú atlétku do zdarného konca.

Ten sa nakoniec podaril. Gajanová v závere pridala, predbehla dve súperky a v samotnom finiši útočila aj na zlatú Britku Keely Hodgkinsonovú. "To sme nečakali a je z toho striebro pre Slovensko," rozplýval sa známy expert za komentátorským mikrofónom.

"Ja neviem, čo mám povedať, ešte stále som v šoku. Neskutočne sa teším! Splnilo sa mi to, čo som si vždy priala," radovala sa krátko po životných pretekoch Gajanová so slovenskou vlajkou v ruke.

Po dobehu do cieľa priznala, že bola v šoku. Oslavy prebiehali len v kútiku srdca a pred zaplneným Olympijským štadiónom v Ríme nedala poznať, že sa jej práve splnil sen.

"Ani sama neviem, čo sa práve udialo. Na poslednej rovinke som mala pocit, že môžem stiahnuť aj Keely (Hodgkinsonovú), ale nakoniec mám druhé miesto. Wow, neviem, čo mám povedať," pokračovala emóciami nabitá Gajanová.

Od začiatku bolo na rodáčke z Liptovského Mikuláša badať, že je uvoľnená. Nervozita jej vôbec nezväzovala nohy a to bol kľúč, vďaka ktorému uspela. "Pri rozbehoch som sa cítila trochu nesvoja, ale tréner ma ukľudnil a veril, že môžem uspieť," vravela s úsmevom na perách.

Vo večnom meste absolvovala už tretí rýchly beh. Skvelé rozbehy, vypäté semifinále a nakoniec snové finále. Gajanová ukázala, že má výborné natrénované a pozbierala všetky sily, aby nakoniec uspela. Rýchly záver je jej silná stránka a na posledných metroch tartanu v Ríme to naplno ukázala.

V tejto sezóne už má za sebou aj štarty v Diamantovej lige a európsky šampionát je len predzvesťou toho, čo ju v tomto roku čaká. Absolútnym vrcholom bude osemstovka na LOH v Paríži. "Musím sa priznať, nad olympiádou teraz vôbec nepremýšľam, ale určite mi to dá potrebné sebavedomie," dodala 24-ročná atlétka.

Hrdí rodičia videli úspech naživo

Za úspechom v Taliansku ju hnala obrovská podpora z domu. Na štadióne bola prítomná blízka rodina a priateľ. "Som rada najmä za môjho otca, ale aj za celú moju rodinu. Ale otec je ten, kto ma priviedol k atletike a všetko to so mnou prežíva. Som neskutočne šťastná, že to videl na vlastné oči," rozprávala dojatá Gajanová v mixzóne.

Rovnaké emócie lomcovali po pretekoch aj jej rodičmi. Vidieť svoju dcéru získať prestížnu medailu pre Slovensko bol pre nich zážitok na celý život. "Ja som sa na to nemohla ani pozerať, som veľmi šťastná a nemám slov," priznala hrdá mama.

"Odmalička s ňou chodím na preteky a boli sme jej celý čas oporou. V našich skromných podmienkach sme jej pomáhali, ako sa dalo. Toto, čo dosiahla, je niečo úžasné," dodal otec v tričku s nápisom "Tím GaGa". Presne tak oslovujú Gabrielu jej najbližší priatelia.

Privítanie na Slovensku bude veľké, veď naša malá krajina mala medailovú radosť z ME naposledy ešte v roku 2018, keď získal rovnaký cenný kov chodec Matej Tóth.

"Navarím jej bryndzové halušky, tie má najradšej," zakončila rozhovor s úsmevom mama Gajanová.

Samotná atlétka sa z mixzóny ponáhľala práve za rodinou. Okrem toho poďakovala všetkým trénerom a ľuďom, ktorí ju doviedli a sprevádzali na bežeckej ceste. "Ďakujem vám všetkým za podporu a posielam veľa lásky," kričala na záver rozhovoru pre Slovenský atletický zväz Gajanová.

Krátko pred polnocou si prebrala striebro, ktoré sa jej vryje do srdca. Na ceremoniáli ju premohli emócie a nechýbali slzy šťastia. Tie musia byť prítomné v takom čarovnom príbehu, aký Gabriela napísala.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11

Viac o téme: ME v atletike Gabriela Gajanová
  • Autor: © Zoznam/ Martin Turčin
  • VIDEO: Facebook/Šport v RTVS, Slovenský atletický zväz
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy