EURO 2024 Nachystajte pivko a pukance, čaká nás mesiac s futbalom: Na úvod atraktívny zápas

Trofej pre víťaza európskeho šampionátuTrofej pre víťaza európskeho šampionátu Zdroj: SITA/AP/Markus Schreiber

MNÍCHOV - Otváracím zápasom medzi futbalistami domáceho Nemecka a Škótska odštartujú v piatok sedemnáste majstrovstvá Európy.

Hostiteľská krajina túži po napravení reputácie po neúspechoch z posledných rokov, Škóti na štvrtom Eure zabojujú o premiérový postup do vyraďovacej fázy. Stretnutie má výkop o 21:00 v Mníchove. Ďalšími tímami v skupine A sú Maďarsko a Švajčiarsko.

Nemecko štartuje na rekordných štrnástych ME, s tromi triumfmi je spolu so Španielskom najúspešnejšou krajinou. Na poslednom Eure ale vypadlo v osemfinále a na minulých dvoch majstrovstvách sveta dokonca už v skupine. Európsky šampionát hostí druhýkrát, prvýkrát od roku 1988. V mníchovskej Allianz Arene odohralo celú skupinu na predchádzajúcich ME v roku 2021, ktoré hostilo 11 krajín.

"Pre hráčov aj pre mňa ako trénera je turnaj na domácej pôde unikátnou príležitosťou. Panuje tlak, ale ešte viac nadšenie. Ak nadšenie bude zrejmé aj na ihrisku, prežijeme skvelý turnaj," citoval web UEFA tridsaťšesťročného kouča Nemecka Juliana Nagelsmanna. Reprezentácie sa ujal vlani v septembri a v apríli s ňou predĺžil zmluvu do MS 2026.

Nemecká futbalová reprezentácia Galéria fotiek (2) Nemecká futbalová reprezentácia Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Nemcov čaká prvý súťažný zápas od jesenného svetového šampionátu 2022. Posledné štyri prípravné duely neprehrali a tri z nich vyhrali.

"Proti Škótsku to bude ťažké. Sú veľmi kvalitní, majú veľa hviezd z Premier League. Bude to výzva, ale veríme si," vyhlásil kapitán Ilkay Gündogan.

Nemecko porazilo Škótsko trikrát po sebe a v siedmich z posledných deviatich stretnutí. V jedinom doterajšom vzájomnom dueli na ME (v roku 1992) zvíťazili Nemci 2:0.

Ostrovnej krajine sa v poslednej dobe nedarí, z minulých deviatich stretnutí vyhralo Škótsko jedenkrát. Navyše ešte nikdy na ME nezvíťazilo v úvodnom dueli a zakaždým vypadlo v skupine.

Očakávame ťažký zápas

"Nemci budú veľmi dobrí. Hrajú doma a nebudú chcieť nikoho sklamať. Na veľkej scéne patria vždy k najnebezpečnejším mužstvám. Očakávame ťažký zápas, ale snáď to Nemcom tiež sťažíme," povedal Steve Clarke, ktorý trénuje Škótsko od roku 2019.

Euro má na programe 51 stretnutí a vyvrcholí finálovým zápasom 14. júla v Berlíne. Hrať sa bude v desiatich nemeckých mestách. 

Viac o téme: UEFA Nemecko EURO 2024 ME v Nemecku 2024
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy