Dočkáme sa ďalšieho zlata? Paralympiáda sa blíži, tieto slovenské mená budú v hre

Slovenský parastolný tenista Ján RiapošSlovenský parastolný tenista Ján Riapoš Zdroj: paralympic.sk

PARÍŽ - Slovenský paralympijský tím sa momentálne pripravuje na najväčší športový sviatok - Letné paralympijské hry 2024 v Paríži.

Významené podujatie pod Eiffelovou vežou odštartuje 28. augusta a skončí sa 8. septembra. Odohrá sa na ňom až 549 súťaží v 22 športoch. Slovensko má v súčastnosti na paralympiádu istých 24 miesteniek. Predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš verí, že do Paríža vyšleme okolo 30 reprezentantov.

Kvalifikačné boje stále prebiehajú, avšak ak nezískame už žiadne ďalšie miesto, naši športovci budú súťažiť v 9 športoch a 10 disciplínach. Miestenky sú momentálne rozdelené nasledovne:

  • Paraatletika: 3
  • Boccia: 5
  • Paracyklistika: 2
  • Paradrezúra: 1
  • Paralukostreľba: 3
  • Paraplávanie: 2
  • Parastolný tenis: 6
  • Parastreľba: 2

Vybojované miestenky sa nezískali na meno konkrétneho športovca, ale pre danú krajinu. Slovenský paralympijský výbor bude schvaľovať definitívnu výpravu na svojom Valnom zhromaždení koncom júla, keďže viacero športov ešte prechádza kvalifikačným procesom.

V tíme sú stálice aj nové mená

Z tohto pohľadu stále nie je jasné, kto do Paríža vycestuje. V tíme ale máme mená, ktorým by paralympiáda nemala ujsť.

Medzi nich sa radí aj predseda SPV a parastolný tenista Ján Riapoš. Rodák z horehronskej obce Heľpa ide už na svoju rekordnú 8. letnú paralympiádu a má šancu zabojovať už o svoju siedmu medailu z hier. Vo svojej zbierke má kolekciu štyroch zlatých, jednej striebornej a jednej bronzovej medaily.

Rovnakým úspechom sa môže pochváliť aj parastreľkyňa Veronika Vadovičová, ktorá ide na svoju siedmu letnú paralympiádu. V parastrelectve vkladáme veľké nádeje aj do Paralympionika roka 2023 Radoslava Malenovského. Majster sveta z peruánskej Limy z minulého roka ešte cenný kov z paralympiády nemá, ale v Paríži sa bude radiť medzi najväčších favoritov na zlato.

Na snímke slovenský reprezentant Galéria fotiek (2) Na snímke slovenský reprezentant a parastrelec Radko Malenovský pózuje so zlatou medailou z majstrovstiev sveta v Peru Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ďalšími paralympijskými víťazmi, do ktorých vkladáme ambície, sú paracyklisti Jozef Metelka a Patrik Kuril. O medailu môže zabojovať aj parastolná tenistka Alena Kánová, ktorá zvíťazila už v Sydney 2000.

Ďalšími adeptmi na dobré umiestnenie môžu byť aj paraatléti Marián Kuřeja, Ladislav Čuchran a Dušan Laczkó a aj paralukostrelci Dávid Ivan a Marcel Pavlík.

Viac o téme: Ján Riapoš Veronika Vadovičová Jozef Metelka Radoslav Malenovský Paríž 2024 LOH 2024 Paralympijské hry 2024 Paralampijské hry Paríž
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: Športky
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy