Ani sa nenazdajú a nový ročník je tu: Dlhoroční rivali proti sebe hneď v prvom ligovom kole

Smutné hráčky Iuventy Michalovce po prehre v dohrávke 5. kola nadstavby o majstra SR v hádzanej žienSmutné hráčky Iuventy Michalovce po prehre v dohrávke 5. kola nadstavby o majstra SR v hádzanej žien Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

CHVALOVICE - Hádzanárky MŠK Iuventa Michalovce sa ako obhajkyne prvenstva predstavia v 1. kole nového ročníka spoločnej česko-slovenskej MOL ligy na palubovke dlhoročného rivala HK Slovan Duslo Šaľa.

Úradujúci slovenský šampión HC DAC Dunajská Streda privíta ambiciózneho českého vicemajstra z Kynžvartu. Rozhodol o tom piatkový žreb vo Chvaloviciach pri Znojme.

Prvé kolo je na programe 7. a 8. septembra. Český majster DHK Baník Most bude hrať pred svojimi fanúšikmi proti DHK Zora Olomouc. Ďalšie dvojice 1. kola tvoria DHC Slavia Praha - Handball Club Zlín, HK Hodonín - DHC Plzeň a DHC Sokol Poruba - TJ Sokol Písek.

Pokračovanie nadnárodnej ligy potvrdili kompetentní už na začiatku apríla v Hodoníne podpisom trojstrannej zmluvy medzi Slovenským zväzom hádzanej, Českým zväzom hádzanej a Asociáciou ligových klubov hádzanej na ďalšie tri súťažné ročníky. Slovensko bude aj v sezóne 2024/2025 zastupovať rovnaká trojica klubov, deväť bude z Česka. Mení sa však hrací systém so záverečným turnajom Final Four, ktorý rozhodne o víťazovi spoločnej ligy.

Na snímke druhý zľava Galéria fotiek (2) Hráčky Iuventy Michalovce Zdroj: TASR/Roman Hanc

"Základná dlhodobá časť bude pozostávať z 22 kôl, po ktorých už nevzíde víťaz MOL ligy ako doteraz. Poradie v dlhodobej časti bude rozhodujúce pre nasadenie družstiev do národného play-off, resp. nadstavby. Na Slovensku sa bude hrať takisto ako v predchádzajúcom ročníku, keďže máme opäť tri tímy v súťaži, nadstavbová časť.

V nej sa bude bojovať o národný titul a medailové pozície systémom každý s každým doma - vonku, čiže to bude 6 kôl a každý odohrá štyri stretnutia, po ktorých bude známy nový majster SR. Kluby začnú od nuly z rovnakej východiskovej pozície, teda bez prenesených bodov či bonifikácie," uviedol riaditeľ MOL ligy Peter Brunovský pre portál slovakhandball.sk.

V Česku sa hrací plán zmenil. "Do národného play-off sa zapojí namiesto štyroch už šesť tímov s tým, že prvé dva majú v 1. kole voľno. Ďalšie štyri (3 - 6, 4 - 5) budú bojovať o postup do semifinále v dvojzápase doma - vonku, najskôr u nižšie postaveného v tabuľke.

Neúspešná dvojica bude týmto pohárovým systémom na odvetu hrať ešte o 5. priečku. Pre kvarteto - dve nasadené a dve postupujúce družstvá - bude nasledovať semifinále, finále a o 3. miesto, kde sa už vyraďovacia časť bude hrať na dve víťazstvá.

Tímy, ktoré nepostúpia do play-off, čaká play out, kde sa bude rozhodovať o umiestnení na 7. – 9. pozícii. Hrá sa dvojkolovo a účastníci si prenášajú zo základnej časti len svoj bodový zisk. Posledný český tím potom ešte čaká baráž s víťazmi národných líg oboch krajín o účasť v nasledujúcom ročníku," vysvetlil Brunovský.

Vzhľadom na nový hrací systém sa zavádza novinka v podobe vyvrcholenia MOL ligy pre kvarteto najlepších. "Po skončení bojov o národné tituly sa bude v závere mája ešte rozhodovať o celkovom víťazovi na turnaji Final 4, na ktorom sa predstavia dve najlepšie družstvá z oboch krajín. V semifinále sa stretnú úradujúci majstri s vicemajstrami druhých krajín (1. v SR - 2. v ČR, 1. v ČR - 2. v SR)," doplnil Brunovský.

Dvojice 1. kola MOL ligy 2024/2025 (7. – 8. septembra):

DHK Baník Most - DHK Zora Olomouc
HK Hodonín - DHC Plzeň
HC DAC Dunajská Streda - Házená Kynžvart
DHC Slavia Praha - Handball Club Zlín
HK Slovan Duslo Šaľa - MŠK Iuventa Michalovce
DHC Sokol Poruba - TJ Sokol Písek

Viac o téme: DHK Baník Most HK Slovan Duslo Šaľa DHC Sokol Poruba HC DAC Dunajská Streda MŠK Iuventa Michalovce Házená Kynžvart DHC Slavia Praha Handball Club Zlín DHC Plzeň TJ Sokol Písek DHK Zora Olomouc HK Hodonín
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy