Pred xy rokmi nepredstaviteľná úvaha: MOV sa výrazne priblížil k vytvoreniu nového športu

Predseda MOV Thomas BachPredseda MOV Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Keystone/Martial Trezzini

LAUSANNE - Medzinárodný olympijský výbor sa o ďalší krok priblížil vytvoreniu olympijských hier v ešporte.

Predseda MOV Thomas Bach dnes po trojdňovom zasadnutí výkonného výboru v Lausanne oznámil, že návrh na založenie novej olympijskej súťaže predloží členom MOV v júli v Paríži na 142. valnom zhromaždení.

O podpore ešportov uvažuje MOV už dlhší čas v snahe prilákať mladších fanúšikov. V roku 2021 predstavil pilotný projekt, olympijskú virtuálnu sériu. O dva roky neskôr zaštítil olympijský týždeň športov v Singapure, ktorého sa zúčastnilo viac ako 130 hráčov z celého sveta.

Úmysel vytvoriť olympijskú súťaž, ktorá by bola pre hráčov počítačových hier vrcholom podobne ako olympijské hry pre športovcov, oznámil Bach vlani v októbri na kongrese v Bombaji. Možnosti mala preveriť osobitná komisia.

Podľa vyjadrenia MOV už teraz prebiehajú "pokročilé rokovania s potenciálnym hostiteľom" a podľa Bacha sa čoskoro dajú očakávať konkrétne výsledky. Akceptovanými formami ešportov pre MOV sú virtuálne športy a športové simulácie.

"Vytvorením olympijských hier športu urobí MOV veľký krok vpred a udrží kontakt s tempom digitálnej revolúcie," povedal Bach na tlačovej konferencii. Pre esport počíta MOV s vytvorením úplne novej štruktúry, ktorá bude finančne aj organizačne kompletne oddelená od existujúcich olympijských hier.

MOV odhaduje, že o športy má záujem vyše 500 miliónov ľudí. "Ešte dôležitejšie pre nás je, že väčšine z nich je menej ako 34 rokov," povedal Bach vlani v Bombaji.

Viac o téme: Thomas Bach MOV Ešporty
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy