Morálka a úcta k ženám na prvom mieste: Reprezentační futbalisti odmietli finančné odmeny

Futbalisti DánskaFutbalisti Dánska Zdroj: SITA/AP/Martin Meissner

KODAŇ - Hráči dánskej futbalovej reprezentácie odmietli zvýšenie odmien v národnom tíme a podľa vyjadrenia hráčskej únie týmto mimoriadnym krokom umožnili zabezpečenie rovnakých pracovných podmienok pre svoje ženské kolegyne.

Nová zmluva so zväzom nadobudne účinnosť po európskom šampionáte a bude platná do roku 2028. Za reprezentáciu v národnom tíme by mali poberať muži aj ženy rovnaké prémie.

Dánski futbalisti v novej dohode odmietli možnosť zvýšenia odmien. Navyše v rámci zmluvy pristúpili na zníženie poistného plnenia o 15 percent, čím umožnili zvýšenie krytia futbalistiek o 50 percent.

"Je to mimoriadny krok, ktorý pomôže zlepšiť podmienky ženských národných tímov," uviedol šéf dánskej hráčky únie Michael Sahl Hansen vo vyhlásení zverejnenom svetovou hráčskou úniou FIFPRO." Namiesto hľadania lepších podmienok pre seba mysleli na podporu ženského tímu," dodal.

Rokovania sa za hráčov zúčastnili okrem iných Christian Eriksen, Pierre-Emile Hojbjerg, Simon Kjaer či Kasper Schmeichel. "Takto to chceli. To ukazuje, akí sú zodpovední. Páčila sa im myšlienka, že aj ďalšiemu národnému tímu poskytnú lepšie možnosti a podmienky," dodal Sahl Hansen.

Správa potešila aj futbalistky, hoci ich neteší, že sa kvôli nim muži uskromňujú. "Majú radosť, že im muži pomáhajú, avšak súhlasia s tým, že peniaze mali prísť priamo od zväzu, nie od mužského tímu," dodal Sahl Hansen.

Viac o téme: Dánsko
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy