Vyvrcholenie českého korupčného škandálu: Tresty sú iné, než očakávala verejnosť
PLZEŇ - Bývalý podpredseda Futbalovej asociácie ČR Roman Berbr dostal podmienečný trest, finančný trest a zákaz činnosti.
Okresný súd Plzeň – mesto ho uznal vinným iba zo sprenevery peňazí Plzeňského krajského futbalového zväzu, nie však z ovplyvňovania zápasov druhej a tretej ligy a z účasti v organizovanej zločineckej skupine. Sudca Vladimír Žák čítal rozsiahly rozsudok hodinu, teraz pokračuje v odôvodňovaní rozsudku.
Berbrovi súd vymeral trojročný trest s päťročnou skúšobnou lehotou, dvojmiliónový finančný trest a zákaz výkonu funkcie štatutárneho orgánu v obchodnej korporácii na dobu troch rokov. Berbr, ktorý sa ako jediný z obžalovaných zúčastnil bezmála všetkých viac ako 40 rokovacích dní súdu, sa spočiatku tváril neutrálne. S postupným čítaním rozsudku, keď bolo zrejmé, že ho súd zbaví obžaloby z ovplyvňovania zápasov a z pôsobenia na čele organizovanej zločineckej skupiny, sa uvoľňoval a začal sa s úsmevom rozhliadať po pojednávacej sieni.
Z 21 obžalovaných ľudí dostal nepodmienečný trest len bývalý športový riaditeľ Slavoja Vyšehrad Roman Rogoz. Má ísť do väznice s ostrahou na štyri roky a zaplatiť 400-tisíc českých korún. Súd mu vymeral súhrnný trest, pretože bol už v minulosti odsúdený v Prahe za podvod v kauze manipulácie zákaziek Českých dráh. Ostatní obžalovaní dostali väčšinou peňažné tresty a zákazy činnosti.
Berbr čelil obžalobe z podplatenia, z pomoci na podplatenie, zo sprenevery a z účasti na organizovanej zločineckej skupine. Štátny zástupca Jan Scholle pre neho žiadal sedemročné väzenie, pokutu 5,55 milióna korún a päťročný zákaz výkonu funkcie štatutárneho orgánu obchodnej korporácie. Nepodmienené tresty navrhol ešte pre Rogoza a pre niekdajšieho hráča a funkcionára Michala Káníka. Pre Rogoza požadoval trest 7,5 roka väzenia a 350.000 českých korún a pre Káníka šesť rokov a osem mesiacov väzenia a 504.000 korún.
Pre ostatných obžalovaných navrhol podmienené tresty, pokuty a zákazy pôsobiť ako rozhodca, asistent rozhodcu alebo delegát. Za účasť na organizovanej zločineckej skupine môže hroziť až dvanásťročné väzenie. Berbr, ktorý v nedeľu oslávi 70. narodeniny, vinu odmieta, rovnako ako väčšina obžalovaných.
Štyria obžalovaní už majú právoplatné tresty. Jedným z nich je bývalý rozhodca a tiež jeden z hlavných obžalovaných v kauze Tomáš Grímm, ktorý v prípade vystupoval ako spolupracujúci obvinený a dostal polročný podmienečný trest, pokutu 198.000 Kč a päťročný zákaz činnosti. Podmienené tresty majú aj bývalý rozhodca Marek Janoch, bývalý delegát Miroslav Skála a Petr Tarkovský, obžalovaný za to, že Berbrovi pomohol vyviesť peniaze z Plzenského krajského futbalového zväzu.
"Tresty sú možno trochu iné, než verejnosť očakávala, ale rovno hovorím, že je mi jedno, čo verejnosť očakávala," uviedol sudca Žák v odôvodňovaní rozsudku. Začal tým, že štyri uzavreté dohody o vine a treste nemali absolútne žiadny vplyv na rozhodnutie súdu u ostatných obžalovaných.
Sudca v odôvodnení rozsudku okrem iného povedal, že súd nenašiel dôkazy o tom, že by obžalovaní pôsobili ako organizovaná zločinecká skupina na čele s Berbrom. Jednak nie všetci obžalovaní sa zúčastnili na všetkých skutkoch, ale tiež sa podľa sudcu nepodarilo nájsť dôkazy pre to, že by Berbr mal z ovplyvňovania zápasov nejaký zisk.
Vo všeobecnej rovine potom sudca konštatoval, že samotné ovplyvňovanie zápasov nie je vlastne trestné, ale amorálne a neetické. "Je to s rozporom s vnútornými predpismi FAČR a v rozpore s fair play. Výnimkou sú úplatky," uviedol Žák.
Ako povedal, súd nie je od toho, aby očistil futbal. Z vyšetrovania polície ale vyplýva podľa sudcu, že ovplyvňovanie zápasov nebolo asi štandardné, ale zase nijako výnimočné a k ovplyvňovaniu dochádzalo na mnohých úrovniach.
Podľa sudcu by ako protiprávne mohlo byť ovplyvňovanie zápasov, na ktoré sa vsádza. Potom by poškodenými boli zrejme stávkové kancelárie. Tie sa ale k trestnému konaniu so svojimi nárokmi nepripojili. Sudca Žák povedal, že je pritom pravdepodobné, že ovplyvňovanie zápasov kvôli stávkam nie je výnimočné. Stávkovali rozhodcovia, funkcionári a zrejme aj hráči, povedal plzenský sudca.
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: ČTK