Brilantný nápad spod deravých košov: Československý basketbal zvečnil svoje nesmrteľné legendy

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - Česká basketbalová federácia a Slovenská basketbalová asociácia vydali pamätný denník v podobe bankovky k 100. výročiu organizovaného česko-slovenského basketbalu.

Na lícnej strane sú basketbalové legendy oboch krajín Jiří Zídek starší a Milena Jindrová a Slováci Stanislav Kropilák a Anna Kotočová (rodená Janovčinová). Denník, ktorý vyrobila Štátna tlačiareň cenín, predstavili zástupcovia basketbalu na dnešnej tlačovej konferencii v Prahe.

"Obe národné basketbalové federácie sa hrdo hlásia k bohatej histórii plnej medailí, titulov, pohárov, úspechov na pôde športovej diplomacie i osobností celosvetového významu. Tento pamätný list je pomyselným mostom do druhej stovky moderných dejín pod deravými košmi," uviedol podpredseda Českej basketbalovej federácie Zdeněk Breza.

Rub bankovky pripomína fakt, že Československo patrilo medzi osem signatárov a zakladajúcich členov Medzinárodnej basketbalovej federácie FIBA ​​v lete 1932. Sú na ňom k videniu sochy basketbalistov od Zdeňka Nemečka, ktorý sa preslávil sochami športovcov v pohybe. Je autorom napríklad sošky Zlatá hokejka pre najlepšieho hráča sezóny.

"V našej tlačiarni sa už realizovali pamätné listy pre hokejistov, futbalistov, ale pre basketbalistov je to prvýkrát. Som rád, že sa na ich úspechy a históriu nezabúda," povedal generálny riaditeľ českej Štátnej tlačiarne cenín Tomáš Hebelka.

"Pamätný list nesie niektoré vybrané ochranné prvky, ako je špeciálny papier, tlačové techniky, fluorescenčné farby, metalickú razbu. Pre zberateľov ho robí zaujímavým jeho limitovaný náklad, a predovšetkým takzvané anuláty, pamätné listy s číselným radom nula," doplnil Hebelka.

"Môj muž miloval basket celou svojou dušou. Sme na to hrdí ako rodina, že je na tej cenine. Podpis na nej je z vojenskej knižky," povedala s úsmevom vdova Helena po Jiřím Zídkovi staršom.

"Tiež veľmi ďakujem za túto nádhernú bankovku. Moja mamka je dlhodobo zdravotne indisponovaná, ale preberal som s ňou, čo by sa tam hodilo. Je nadšená z tej finálnej podoby. Rovnako ako pán Zídek venovala celý svoj život basketbalu a všetky tieto pocty sú odmenou za to, čo mu obetovala," uviedol syn Jindrovej Martin.

Česká basketbalová federácia vyšle do obehu 10.024 kusov pamätných listov v troch špeciálnych sériách. Cena pamätného listu bude 599 korún. Predávať sa budú v e-shope Štátnej tlačiarne cenín aj vo fanshope basketbalovej federácie.

Viac o téme: Slovenská basketbalová asociácia Česká basketbalová federácia 100 rokov československého basketbalu
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy