Viac dobrých anjelov ako on: Izraelsko-arabský olympionik je doslova pokladom tohto sveta

Olympijské kruhy na Eiffelovej veži v ParížiOlympijské kruhy na Eiffelovej veži v Paríži Zdroj: SITA/AP/Aurelien Morissard

TEL AVIV - Plavec Adam Maraana, ktorého otec je moslim a matka židovka ruského pôvodu, sa budúci mesiac stane po pol storočí prvým arabským športovcom, ktorý bude reprezentovať Izrael na olympiáde.

V týchto ťažkých časoch, keď Izrael vedie vojnu s radikálne islamistickým hnutím Hamas, sa môže Maraana stať aj akýmsi veľvyslancom dobrej vôle, napísal izraelský denník Haarec.

V živote si môžete vybrať množstvo vecí, ale nie, komu sa narodíte. Adam Maraana, ktorý bude v plávaní reprezentovať Izrael na olympijských hrách v Paríži, sa narodil pred necelými 21 rokmi arabskému moslimskému otcovi a ruskej židovskej matke. Pár sa stretol na pláži v izraelskej Haife a zamilovali sa do seba. Ich syn sa teraz stane prvým izraelským Arabom, ktorý bude reprezentovať svoju krajinu na olympiáde od roku 1976. Súťažiť bude v disciplíne 100 metrov znak.

Maraanov život je fascinujúcim príbehom o športe, spoločnosti a identite. "Považujem sa za Izraelčana, Rusa a Araba," hovorí. "V prvom rade za Izraelčana, to je jasné. Ale z hľadiska koreňov som aj Rus a Arab," dodal.

Z hľadiska viery by mohol byť moslim aj žid. Avšak, ako hovorí, nechce sa definovať v prvom rade z pohľadu náboženského, pretože nie je praktizujúci Žid. "Áno, absolvoval som (obrad) bar micva," dodal. "Ľudia sa tiež čudujú, že veľmi neviem hovoriť arabsky, ale rozumiem celkom dobre," uviedol.

"Oboch nás to prekvapilo," opísal tréner Carmel Levitan pocity zo začiatku júna, keď sa Maraana kvalifikoval na olympiádu a vyrovnal izraelský rekord na 100 metrov znak za 53,6 sekundy z roku 2017.

Podľa Levitana je Maraana mimo plavecký bazén veľmi spoločenský a zaujíma sa o aktuálne dianie. "Je veľmi hrdý na svoj pôvod a cíti sa ako ambasádor oboch svetov. Má pocit, že môže pre ich mierové spolužitie niečo urobiť. Je trochu naivné, ale je to krásne," myslí si Levitan.

Pre každého, kto verí v integráciu izraelských Arabov do izraelskej spoločnosti, je Maraanov príbeh kusom nádeje. Je tretím izraelským Arabom, ktorý kedy reprezentoval svoju krajinu na olympiáde - po futbalistovi Rifátovi Jimmym Turkovi v Montreale v roku 1976 a vzpieračovi Eduardovi Meronovi v Ríme v roku 1960.

"Je to pre mňa ťažké, ale, koniec-koncov, je to moja identita. Ľudia by sa mali viac sústrediť na mňa osobne, a nie na slovo Arab v mojom životopise," uviedol Maraana. "Bol som vychovaný tak, že každý si zaslúži rešpekt a dôstojný prístup, bez ohľadu na náboženstvo, rasu a pohlavie," dodal.

Príklad pre celý svet

Veľkú úlohu v integrácii izraelských Arabov do izraelskej spoločnosti hrajú podľa Maraana médiá. Plavec hovorí otvorene o ťažkostiach izraelského Araba v tamojšej spoločnosti. Aj on musel na medzinárodnom Ben Gurionovom letisku absolvovať pohovor, hoci reprezentuje Izrael na medzinárodných súťažiach.

"V zahraničí nie je jednoduché zúčastniť sa súťaží po 7. októbri, pretože mnoho ľudí je extrémne protiizraelských a niektorí na nás bučia," uviedol Maraana s odkazom na októbrový teroristický útok palestínskeho hnutia Hamas na Izrael, po ktorom izraelská armáda začala ofenzívu v Pásme Gazy.

Mnoho ľudí podľa Maraany nechápe, ako môže ako Arab reprezentovať Izrael, keď túto krajinu "musí predsa ako Arab nenávidieť". "Ľudia si neuvedomujú, že aj Arab môže byť žid. Som hrdý na to, že môžem Izrael reprezentovať, cítim sa trochu ako miniambasádor a som na to pyšný," uviedol plavec. "Ako niekto, keď vyšiel z arabskej komunity a považuje sa za Izraelčana, som tým najlepším dôkazom integrácie oboch komunít," dodal.

"Každý športovec, ktorý si splní sen súťažiť na olympiáde, ma fascinuje. Ale účasť Adama Maraanu na parížskej olympiáde je nielen splnením jeho osobného sna, ale aj vízie spolužitia všetkých v Izraeli bez ohľadu na náboženstvo, rasu či pohlavie," napísala na facebook a nositeľka striebornej medaily z Barcelony z roku 1992 Jael Aradová, teraz predsedkyňa izraelského olympijskému výboru.

Viac o téme:
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy