EURO 2024 Nemci chcú prvenstvo v skupine, Škótsko v kľúčovom boji dúfa v postup

Nemeckí futbaloví reprezentanti oslavujú víťazstvo nad Maďarskom
Nemeckí futbaloví reprezentanti oslavujú víťazstvo nad Maďarskom Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

PRAHA - Futbalisti domáceho Nemecka môžu v záverečnom stretnutí skupiny A so Švajčiarskom šetriť sily, postup do osemfinále majstrovstiev Európy majú po dvoch výhrach istý. Zisk štyroch bodov takmer určite posúva ďalej tiež ich súpera.

Naopak druhý nedeľňajší zápas v skupine medzi Škótskom a Maďarskom je pre oboch poslednou nádejou. Oba duely majú zhodný začiatok o 21.00 hod.

Tím usporiadateľskej krajiny hrá už len o nasadenie do vyraďovacej časti turnaja, stačí mu bod, aby uhájil prvú priečku v tabuľke. Môže si dovoliť nasadiť hráčov širšieho kádra. Jamal Musiala by si však rád poistil vedenie v tabuľke strelcov, spolu so Slovákom Ivanom Schranzom sú zatiaľ jedinými hráčmi, ktorí skórovali dvakrát.

Nemci chcú postup z prvého miesta

"Chceme vyhrať všetky zápasy na turnaji, každý ďalší úspech povzbudí tím a vyšle signál našim súperom. Postup z prvého miesta je pre nás veľmi dôležitý," uistil tréner Julian Nagelsmann, že Nemci vo Frankfurte nič nevypustia.

Švajčiari s favoritom v posledných troch vzájomných zápasoch neprehrali. Obe stretnutia v Lige národov v roku 2020 skončili nerozhodne, o osem rokov skôr v príprave dokonca zvíťazili 5:3.

"V podstate sme už postúpili, ale stále je niečo v stávke. Nemecký tím je vynikajúci, začal dobre. Čaká nás ťažký zápas, ale atmosféra je skvelá. Sme pripravení," povedal obranca Ricardo Rodriguez.

Zo šiestich skupín postúpia do vyraďovacej časti vždy prvé dva tímy a s nimi ešte štyri z tretích miest s najlepšou bilanciou. Prípadná remíza v zápase Škótska s Maďarskom v Stuttgarte by takmer určite vyradila oboch súperov, ktorí majú zhodne rozdiel celkového skóre mínus štyri góly. Škóti zatiaľ získali aspoň jeden bod, Maďari žiadny.

Škóti dúfajú v postup, Maďari chcú potešiť fanúšikov

"Remíza so Švajčiarskom nás udržala v hre. Máme šancu, verím, že postúpime," dúfa škótsky kouč Steve Clarke. Jeho tím pred šiestimi rokmi zvíťazil v prípravnom dueli v Budapešti 1:0 a upravil bilanciu štyroch posledných vzájomných zápasov na dve výhry na strane oboch tímov.

"Musíme vyhrať, žiadny iný variant už pre nás nie je. Hlavné je, aby sme ukázali, čo fanúšikovia chcú, a to je maximálne nasadenie," povedal taliansky tréner Maďarov Marco Rossi.

Viac o téme: Nemecko Maďarsko Švajčiarsko Škótsko Marco Rossi Julian Nagelsmann Steve Clarke Jamal Musiala
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy