O jeho triumfe nebolo pochýb: Pastrňák po siedmy raz najlepším českým hráčom sezóny

David Pastrňák dvíha nad hlavu trofej šampióna MSDavid Pastrňák dvíha nad hlavu trofej šampióna MS Zdroj: SITA/AP/Darko Vojinovic

PRAHA - Hviezdny útočník David Pastrňák z Bostonu ovládol po siedmy raz anketu Zlatá hokejka pre najlepšieho českého hráča sezóny a nadviazal na vlaňajšie víťazstvo.

Druhý skončil brankár Lukáš Dostál a tretie miesto obsadil útočník Martin Nečas. Slávnostné vyhlásenie 56. ročníka tradičnej ankety symbolicky uzavrelo hokejový ročník, v ktorom Česko získalo na domácich majstrovstvách sveta zlaté medaily.

Dvadsaťosemročný Pastrňák sa akcie na pražskom Žofíne nezúčastnil, keďže je v Spojených štátoch amerických. Strelec víťazného gólu vo finále MS proti Švajčiarsku bol jedným z ôsmich hráčov výberu trénera Radima Rulíka, ktorí sa presadili v ankete do elitnej desiatky. Na šampionáte v Prahe neštartovali iba piaty Filip Hronek a deviaty Tomáš Hertl.

Pastrňák získal v hlasovaní zástupcov športového úseku Českého zväzu ľadového hokeja, trénerov reprezentačných výberov a klubov najvyššej súťaže plus vybraných novinárov 595 hlasov. Druhého Dostála, ktorý sa do popredia dostal najmä zásluhou výkonov na majstrovstvách sveta, porazil o 79 bodov. Nečas bol o ďalších šesť bodov pozadu.

Štvrtý Roman Červenka, kapitán reprezentácie a držiteľ ceny Medzinárodnej hokejovej federácie pre najlepšieho svetového hráča sezóny, získal 374 bodov. Piaty skončil Hronek, šiesty Pavel Zacha, siedmy Radko Gudas, ôsmy Lukáš Sedlák, deviaty Tomáš Hertl a elitnú desiatku uzavrel Petr Mrázek. Jedenásty bol Ondřej Palát, ktorý ako jediný dokázal pred dvoma rokmi prerušiť víťaznú Pastrňákovu sériu trvajúcu od roku 2016.

"Myslím si, že bolo jasné, že David zase vyhrá. So sezónou, ktorú mal. Aj keď niekto mal za mňa neskutočné majstrovstvá sveta. Napríklad Lukáš Dostál, ktorý nám ho vychytal. Mala by sa ale hodnotiť celá sezóna a v tej on (Pastrňák) dominoval. Aj s tímom, ktorému toľko neverili po odchode Davida Krejčího a Bergerona. Rovnako ukázal, že dokáže urobiť viac ako sto bodov," povedal novinárom Hertl, podľa ktorého Pastrňák kraľuje českému hokeju zaslúžene.

"Všetci by sme pre neho chceli byť trochu väčšiu konkurenciou. Napríklad Neči (Martin Nečas), čo je kamarát a prajem mu, aby v NHL ukázal, čo vie. Keď ale urobí Pasta vyše sto bodov, ťažko sa prekonáva," pousmial sa Hertl. Rekordérom ankety je 12-násobný víťaz Jaromír Jágr.

Na galavečere bol ocenený tiež najlepší parahokejista, ktorým sa stal brankár Martin Kudela. Najlepšou hokejistkou bola vyhlásená útočníčka Denisa Krížová a najlepším juniorom útočník Jiří Kulich, kapitán reprezentácie na bronzových majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov.

Viac o téme: Boston Bruins David Pastrňák Zlatá hokejka Martin Nečas Lukáš Dostál
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy