EURO 2024 FOTO Okamihy hrôzy, štadión prestal dýchať: Prvé informácie o stave ťažko zraneného Maďara

Maďarský futbalista Barnabás Varga zostal po tvrdej zrážke na ihrisku v bezvedomíMaďarský futbalista Barnabás Varga zostal po tvrdej zrážke na ihrisku v bezvedomí Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

STUTTGART - Okamihy hrôzy zažili hráči aj diváci pri nedeľnom zápase Maďarska so Škótskom na futbalových majstrovstvách Európy v Stuttgarte.

Maďarský útočník Barnabás Varga zostal po strete s dvoma protihráčmi bezvládne ležať na trávniku a z reakcie hráčov bolo hneď zrejmé, že zranenie je vážne. Podľa správ z maďarského tímu má Varga zlomenú lícnu kosť a otras mozgu, ale je pri vedomí a jeho stav je stabilizovaný.

Dvadsaťdeväťročný útočník v 68. minúte vyskočil spolu s ďalšími hráčmi na Szoboszlaiov priamy kop, ale vo vzduchu sa zrazil s brankárom Gunnom a obrancom Ralstonom. Brankár ho pravdepodobne zasiahol do hlavy lakťom, ale videorozhodca konštatoval, že stret bol zo strany škótskych hráčov nezavinený a k penalte nebol dôvod.

Varga sa ale nehýbal, vydesení spoluhráči popoháňali zdravotníkov s nosidlami. Spolu s nimi okolo zraneného futbalistu roztiahli plachty. Po ôsmich minútach, keď sa celý štadión ponoril do napätého ticha, bol Varga na nosidlách transportovaný rovno do sanitky a do stuttgartskej nemocnice, kde strávil celú noc. Fanúšikovia oboch táborov ho vyprevadili potleskom. Televízne kamery zachytili kapitána maďarského tímu Dominika Szoboszlaia so slzami v očiach.

Maďarský futbalista Barnabás Varga Galéria fotiek (24) Barnabása Vargu odnášajú z trávnika Zdroj: SITA/AP/Antonio Calanni

Televízni komentátori boli zaskočení, že UEFA povolila odvysielať opakovanie akcie, pri ktorej sa Varga zranil. Od zápasu, v ktorom Dán Christian Eriksen pred troma rokmi utrpel na ihrisku zástavu srdca, platí pravidlo, že televízie neopakujú zábery vážnych zranení.

Maďarský zväz na sociálnej sieti X uviedol, že hráč je v nemocnici a jeho stav je stabilizovaný. Konkrétnejší bol taliansky tréner tímu Marco Rossi. "Utrpel zlomeninu lícnej kosti a čaká ho operácia. Zatiaľ nevieme, či postúpime, ale on s nami určite nebude," povedal kouč reportérovi BBC Sport.

Na tlačovej konferencii potvrdil, že hráči sa naozaj báli o zraneného útočníka. "Vyzeralo to, že je v bezvedomí, a znepokojilo ich, že lekári sa neponáhľali, pretože si asi mysleli, že to nie je také vážne. Našťastie, nie je v nebezpečenstve, ale čaká ho tu operácia," povedal Rossi a dotkol sa tváre. V ďalšej správe zväz uviedol, že hráč utrpel niekoľko zlomenín na tvári a otras mozgu.

Maďarskí futbalisti zápas vyhrali 1:0 gólom v desiatej minúte nadstavenia. Možno im trochu pomohlo aj Vargovo zranenie. "Bol to hrozný okamih. Hrali sme potom aj za neho a to víťazstvo mu venujeme. Držíme palce," odkázal Roland Sallai, ktorý bol vyhlásený za hráča zápasu.

Kapitán Szoboszlai kritizoval záchranárov

Keď sa hráči po záverečnom hvizde radovali na trávniku, Szoboszlai si obliekol Vargov dres. "Tešíme sa, ale myslíme aj na Barniho, lebo najdôležitejšie je, že sa má dobre. Po kolízii som k nemu išiel prvý. Videl som, čo sa stalo, ale nechcem o tom ani rozprávať," povedal kapitán národného tímu Dominik Szoboszlai pre maďarskú agentúru MTI.

Podľa neho prišla prvá pomoc pre jeho 29-ročného spoluhráča s oneskorením. "Dúfam, že si všetci vstúpia do svedomia, hoci teraz sme z toho vyšli dobre. Verím, že niečo podobné už nikdy nezažijeme."

Viac o téme: Maďarsko EURO 2024 Barnabas Varga ME vo futbale 2024 Maďarská futbalová reprezentácia
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK, TASR

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy