V lyžiarskom svete je rušno: Rakúšania podali žalobu na FIS, búria sa aj ďalšie veľmoci

Rakúsky lyžiar Manuel Feller počas 1. kola slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom stredisku KitzbühelRakúsky lyžiar Manuel Feller počas 1. kola slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom stredisku Kitzbühel Zdroj: TASR/AP/Giovanni Auletta

VIEDEŇ - Rakúsky lyžiarsky zväz podal ohlásenú žalobu na kartelový súd vo Viedni proti Medzinárodnej lyžiarskej federácii.

FIS pod vedením prezidenta Johana Eliascha sa usiluje o centrálny marketing medzinárodných mediálnych práv. Rakúšania, ktorí si doteraz tieto práva spravovali sami, sa obávajú miliónových strát. Uviedla to agentúra APA.

Vedenie FIS schválilo centralizáciu mediálnych práv tento rok v apríli. Dohoda na osem rokov s marketingovou firmou Infront by mala nadobudnúť platnosť v roku 2026 a Eliasch si od nej sľubuje, že federáciu prinesie dodatočných 100 miliónov eur. 

Generálny sekretár rakúskeho zväzu Christian Scherer minulý týždeň médiám povedal, že medzinárodná federácia svojim aprílovým rozhodnutím obmedzuje konkurenciu na trhu. "Už teraz to má vplyv na ÖSV, ktorému hrozí strata v sedemmiestnej výške," uviedol.

S centralizáciou predaja práv a spôsobom, akým ich Eliasch presadil, nie sú spokojné ani ďalšie lyžiarske veľmoci. Žalobu na FIS ale neplánujú. "Sme v neustálej výmene názorov orientovanej na riešenie problému s ostatnými postihnutými národnými asociáciami a FIS," povedal médiám obchodný šéf švajčiarskeho zväzu Swiss-Ski Diego Züger.

Viac o téme: FIS Johan Eliasch
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy