Američania už stratili dôveru, tvrdé slová Phelpsa: Všetky pokusy boli márne
NEW YORK - Bývalý plavec a najúspešnejší olympionik histórie Michael Phelps povedal komisii amerického Kongresu, že americkí športovci už stratili dôveru vo Svetovú antidopingovú agentúru.
Držiteľ 23 zlatých olympijských medailí a jeho reprezentačná kolegyňa Allison Schmittová vypovedali v utorok pred zákonodarcami v súvislosti s kauzou 23 čínskych plavcov, ktorí mali pred olympijskými hrami v Tokiu v roku 2021 pozitívny dopingový test, ale WADA ich nechala štartovať. Na prípad upozornili médiá tento rok na jar.
Phelps vo svojej výpovedi vyjadril frustráciu z toho, že sa podľa neho veľa nezmenilo od doby, keď pred siedmimi rokmi v rovnakej kongresovej komisii svedčil o tom, ako WADA pristupuje k štátom riadenému dopingu v Rusku.
"Je úplne zrejmé, že všetky pokusy reformovať WADA boli márne. Sú tu stále hlboko zakorenené systematické problémy, ktoré znovu a znovu poškodzujú integritu medzinárodného športu a právo športovcov na spravodlivé súťaženie," uviedol tridsaťosemročný Phelps, ktorý medzi rokmi 2004-2016 nazbieral celkovo 28 olympijských medailí.
Jedenásť z nich bolo nominovaných aj do Paríža
Päť z dvadsaťtri čínskych plavcov, ktorí mali pred minulými hrami pozitívny dopingový test, získalo v Tokiu medaily, vrátane troch zlatých. Jedenásť z nich bolo nominovaných aj do Paríža.
"Tvrdo sme bojovali. Tvrdo sme trénovali. Dodržiavali sme všetky pravidlá a prijali sme svoju porážku dôstojne," uviedla štvornásobná olympijská šampiónka Schmittová, ktorá v Tokiu skončila v krauliarskej štafete na 4x200 metrov tesne druhá za Čínou. "Mnoho z nás bude toto umiestnenie, ktoré mohlo byť ovplyvnené dopingom, strašiť," dodala bývalá plavkyňa.
Pozvaný svedčiť pred komisiu bol aj prezident WADA Witold Banka, ale odmietol. "WADA chápe, že vlády Číny a USA majú napäté vzťahy, ale nemá záujem byť toho súčasťou. Nie je vhodné, aby bol antidoping takto politizovaný," uviedol vo vyhlásení a znovu poprel, že by WADA v kontroverznom prípade Číne stránila.
Škandál odhalili pri spoločnej investigatívnej práci redaktori nemeckej televíznej stanice ARD a denníka New York Times. Dvadsaťtri čínskych plavcov malo niekoľko mesiacov pred Tokiom na sústredenie pozitívny test na trimetazidín, ktorý je napríklad v liekoch na srdce.
Čínska antidopingová agentúra o výsledku vyrozumela WADA aj svetovú plaveckú federáciu s dodatkom, že išlo o dôsledok kontaminácie. Obe organizácie vysvetlenie prijali a po porade s expertmi sa proti rozhodnutiu čínskej strany neuložiť plavcom tresty neodvolali. Šéf Americkej antidopingovej agentúry a dlhoročný kritik WADA Travis Tygart to označil za "šokujúce".
Spojené štáty americké prispievajú na činnosť WADA väčšou čiastkou ako akákoľvek iná krajina, tento rok jej poskytli takmer 3,7 milióna dolárov. Tygart vyzval vládu, aby do budúcna podmienila svoje financovanie reformou WADA, čo podľa agentúry AP podporujú republikánski aj demokratickí zákonodarcovia.
"Myslím, že hrozba, alebo dokonca skutočné zastavenie financovania po určitý čas môže mať vplyv na to, že pravda vyjde najavo. Mali by sme zaistiť, že naše peniaze budú vynakladané správne, čo sa teraz rozhodne nedeje," povedal šéf USADA Tygart.
- Autor: © Zoznam/
- Zdroj: ČTK