Na Liptove spoznali mladých svetových šampiónov: Finále bez slovenskej účasti

Slovenská vodná slalomárka Kristína Ďurecová počas semifinálovej jazdySlovenská vodná slalomárka Kristína Ďurecová počas semifinálovej jazdy Zdroj: TASR/Daniel Stehlík

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Francúzsky vodný slalomár Anatole Delassus sa stal majstrom sveta do 23 rokov v K1.

Zlato si vybojoval v piatok na MSJ v Liptovskom Mikuláši len o päť stotín sekundy pred Čechom Jakubom Krejčím, obaja predviedli bezchybnú jazdu. Medzi ženami triumfovala Britka Lois Leaverová, taktiež s tesným náskokom pred druhou Evou Hočevarovou zo Slovinska (+0,12).

Delassus zopakoval triumfom titul spred dvoch rokov v rovnakej kategórii a získal tretie individuálne mládežnícke zlato v kariére. Na konte už má aj cenný kov z elitnej kategórie - na MS 2022 v Augsburgu bol strieborný v kajak krose. V piatkovom finále výrazne zlepšil svoj čas z predošlej jazdy a predstihol najlepšieho semifinalistu Krejčího. Pódium doplnil Lan Tominc zo Slovinska, ktorý mal s jednou chybou celkovú stratu 1,01 sekundy.

Leaverová bola v semifinále až na štvrtej priečke. V záverečnej jazde jej vyšla najmä prvá časť, keď mala na priebežne prvú Kateřinu Bekovú náskok 1,76 sekundy. Češka nakoniec obsadila tretie miesto za Hočevarovou so stratou 1,65 sekundy. Všetky tri mali bezchybnú jazdu.

K1 do 23 rokov- finále:

muži: 1. Anatole Delassus (Fr.) 89,92 s (0), 2. Jakub Krejčí (ČR) +0,05 (0), 3. Lan Tominc (Slov.) +1,01 (2),... nepostúpili zo semifinále: Filip STANKO, Matúš ŠTAFFEN (obaja SR)

ženy: 1. Lois Leaverová (V. Brit.) 100,16 (0), 2. Eva Hočevarová (Slov.) +0,12 (0), 3. Kateřina Beková (ČR) +1,65 (0),... nepostúpili zo semifinále: Kristína ĎURECOVÁ, Ivana CHLEBOVÁ (obe SR)

Slováci sa do finále nedostali

Slovenskí vodní slalomári do 23 rokov nepostúpili do finále K1 na MSJ v Liptovskom Mikuláši. K najlepšej desiatke mal v semifinále najbližšie Filip Stanko, ktorému chýbalo 47 stotín sekundy a skončil štrnásty. Jeho krajanka Kristína Ďurecová bola na šestnástej priečke.

Stanko mal bezchybnú jazdu, no výrazne stratil v prostrednej časti trate, kde nabral takmer 2,5 sekundovú stratu na najlepšieho Čecha Jakuba Krejčího. Spomedzi domácich bol v semifinále aj Dávid Štaffen - s dotykmi na jedenástej a záverečnej bránke obsadil 25. pozíciu s mankom 9,78 sekundy na desiateho Reillyho Vernona z Írska.

"So svojou jazdou som spokojný, aj keď tam boli malé chyby, ktoré ma stáli finále. Bol to ale dobrý výkon a pekný výsledok. O finále som podľa mňa prišiel na štrnástej bráne, zasekol som sa a stratil som tú polsekundu," povedal po pretekoch Stanko.

Ďurecovej chýbalo na finále 4,12 sekundy, dve trestné dostala na sedemnástej bránke. Čas stratila najmä v úvode trate a jej celkové manko na najrýchlejšiu Luciu Nesnídalovú z Česka bolo desať sekúnd. Zároveň predstihla krajanku a domácu favoritku Ivanu Chlebovú, ktorá bola s dvoma dotykmi až na 23. priečke (+18,50).

"Snažila som sa popasovať s tlakom, ktorý bol na mňa nepriamo vytváraný, keďže som doma. Nezvládla som to ideálne a už na ôsmej bráne prišlo zaváhanie. Snažila som sa na to nemyslieť a ísť konštantnú jazdu, no na jedenástke som buchla listom. Potom sa to už viezlo, skočila som zle do druhej vane, bojovala som s vodou a pripravilo ma to o sily. Následne sa už bolo veľmi ťažké skoncentrovať, keďže som vedela, že mi to na finále nebude stačiť. To bol možno aj problém, že som chcela až príliš postúpiť," zhodnotila Chlebová. O tri pozície nižšie skončila ďalšia Slovenka Stanislava Ďuratná, ktorá bola bez dotyku s bránou (+23,52).

Výsledky - semifinále:

K1 - do 23 rokov

muži: 1. Jakub Krejčí (ČR) 89,20 s (0), 2. Lan Tominc (Slov.) +1,46 (0), 3. Anatole Delassus (Fr.) +2,23 (0), ...14. Filip STANKO +4,73 (0), 25. Matúš ŠTAFFEN (obaja SR) +9,78 (4)

ženy: 1. Lucie Nesnídalová (ČR) 102,76 s (2), 2. Emma Vuittonová (Fr.) +0,50 (0), 3. Eva Hočevarová (Slov.) +0,83, ...16. Kristína ĎURECOVÁ (SR) +10,00 (2)

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 20

Viac o téme: Anatole Delassus Lois Leaverová
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: TASR/Daniel Stehlík
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy