Česká legenda oslavuje krásne jubileum: Hokeja mám už dosť, ešte keby ma politici neštvali

Bývalý hokejista Jiří HolíkBývalý hokejista Jiří Holík Zdroj: Profimedia

PRAHA - Má tri tituly majstra sveta, štyri medaily z olympijských hier a je rekordérom českej reprezentácie v počte štartov, niekdajší skvelý útočník Jiří Holík ale už značný čas zostáva mimo hokejového diania. Dlhoročnú oporu Dukly Jihlava už viac zaujíma golf, atletika alebo futbal.

Člen Siene slávy domáceho i svetového hokeja, ktorý sa preslávil elegantným korčuľovaním, skvelým bránením a na rozdiel od už zosnulého staršieho brata Jaroslava aj pohodovou povahou, oslávi 9. júla osemdesiate narodeniny. 

"Burácajúcich hál a hokeja vôbec mám za tie roky už dosť," vyhlásil pred rokmi už ako spokojný dôchodca. "Rád sa na šport pozerám, ale aktívne sa už žiadnemu nevenujem. S manželkou od jesene do jari aktívne chodíme. A tým sa celkovo riadime - stále sa hýbať. Nie priamo športovať, ale stále byť aktívny a hýbať sa," doplnil.

S hokejom začínal s bratom na rybníku v rodnom Havlíčkovom Brode, neskôr obaja hájili farby tamojšej Iskry. V roku 1963 odišiel za Jaroslavom do Dukly Jihlava, kde ešte spolu s Janom Klapáčom vytvorili elitný útok, ktorý armádny celok doviedol k siedmim titulom. Hráč s prezývkou Malej nastúpil v drese Jihlavy k 553 ligovým stretnutiam, v ktorých strelil 283 gólov.

Ako brániace ľavé krídlo bol mladší z bratov Holíkovcov dlho nenahraditeľný ako pre jihlavskú Duklu, tak aj pre reprezentáciu. Od roku 1964 absolvoval hráč s charakteristickou dvadsiatkou na chrbte 14 svetových šampionátov v rade, popri troch tituloch z rokov 1972, 1976 a 1977 sa podieľal aj na šiestich striebrách a štyroch bronzoch. Bez medaily sa vracal iba v roku 1967.

So 109 odohranými zápasmi je v historickej tabuľke majstrovstiev sveta tretí, v počte reprezentačných štartov je s 319 duelmi, v ktorých zaznamenal 132 gólov, piaty. Môže sa pochváliť aj štyrmi cennými kovmi z olympijských hier (po dvoch striebrách aj bronzoch), zahral si tiež na úspešnom Kanadskom pohári 1976.

Život si užíva

Po treťom víťaznom šampionáte v roku 1977 sa Holík, o ktorého sa svojho času usilovali Detroit Red Wings, vzdal reprezentácie, aby sa mohol viac venovať rodine. O rok neskôr dostal povolenie odísť do zahraničia, kde dve sezóny hral za nemecký Rosenheim a potom jednu za Stadlau Viedeň. V roku 1981 ukončil kariéru, ale po troch rokoch sa ešte na jednu sezónu vrátil na ľad vo farbách druholigového EV Viedeň.

Po návrate zo zahraničia dokončil pedagogickú fakultu a učil zemepis a telocvik, okrem toho v športových triedach koučoval mladých hokejistov. V 90. rokoch robil šéfa Dukly Jihlava, dokonca kandidoval na post predsedu zväzu, ale potom sa z hokejového diania úplne vytratil. "Hneď ako to šlo, tak som šiel do dôchodku, aby som sa mohol venovať už len sám sebe, manželke a deťom. A aby som tiež mohol robiť to, čo ma baví," povedal otec Jiřího a Simony.

V roku 1999 bol Holík, ktorý je so 415 gólmi v lige a reprezentácii na 11. mieste v Klube hokejových strelcov, prijatý do Siene slávy IIHF. O deväť rokov neskôr nemohol chýbať medzi prvými menami v novo vzniknutej Sieni slávy českého hokeja. Na ocenenie a pocty si ale nijako zvlášť nepotrpí. 

"Ešte keby ma tak politici každú chvíľu neštvali, ale inak si život vážne užívam. Rád sa stretnem s rodinou a priateľmi. Niektorým bývalým spoluhráčom - a to vrátane brata - už bohužiaľ nie je dopriate tu byť. A ja som tu na svete veľmi rád," vyhlásil Holík.

Viac o téme: Jiří Holík
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy