Netrpezlivosť tučniačej rodiny stúpa: Haló, Dubas, kde je nová zmluva pre Crosbyho?

Kapitán Pittsburghu Penguins Sidney CrosbyKapitán Pittsburghu Penguins Sidney Crosby Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

PITTSBURGH - Letná prestupová horúčka sa v NHL skončila, na trhu voľných hráčov už zostali len horšie artikle, z ktorých mnohí nedostanú zmluvu, niektorých pozvú tímy do kempov na profesionálnu skúšku, iní sa budú musieť uspokojiť s miestom v AHL alebo Európe.

Kto sa však nachádza pod platnou zmluvou, no už 1. júla 2025 sa tento fakt môže zmeniť, je Sidney Crosby, kapitán Pittsburghu Penguins. Žijúca hokejová legenda vstupuje do posledného roku platného kontraktu, ktorý uzavrela s Penguins ešte 1. júla 2012 pod GM Rayom Sherom. Pakt medzi obomi stranami znel vtedy na 12 rokov za 104 miliónov dolárov.

Zmluva bola natiahnutá najmä preto, aby sa znížil celkový priemerný plat, ktorý činí 8,7 miliónov dolárov, pričom Crosbyho základná mzda bola posledné dva roky tri milióny a tento rok bude poberať totožnú čiastku. Kolektívna zmluva dnes už nepovoľuje podpisovať dlhočižné kontrakty, v prípade predĺženia zmluvy s aktuálnym tímom sa bavíme o maximálnej možnej osemročnej spolupráci.

Ak ste čítali pozorným okom, iste ste postrehli, že predošlý Crosbyho kontrakt bol podpísaný 1. júla 2012, teda presne rok pred vypršaním toho pôvodného. Sid The Kid mal v tom čase 25 rokov a nachádzal sa na vrchole síl. Dnes má 36, v auguste oslávi 37. narodeniny a nik si nedokáže predstaviť, že by opustil organizáciu, ktorá ho draftovala v roku 2005 z prvého miesta, vyhral s ňou tri Stanley Cupy a je druhou najväčšou legendou klubu po Mariovi Lemieuxovi.

Hviezdna dvojka Penguins - Galéria fotiek (2) Budeme vídať duo Jevgenij Malkin - Sidney Crosby vo farbách Penguins aj v sezóne 2025/26? Zdroj: SITA/AP

GM Pittsburghu Kyle Dubas má možnosť od 1. júla tohto roku vyjednávať s Crosbym o novom kontrakte, avšak zatiaľ nedošlo k dohode oboch zúčastnených strán, pričom od zámorských novinárov neprichádzajú správy, že sa na tomto fronte čosi deje. Pravdupovediac, ak by Penguins chceli, už 1. júla by Crosbymu pristála na stole ponuka na predĺženie zmluvy.

Dubas sa v posledných dvoch týždňoch sústredil na vylepšenie kádra a do tímu priviedol útočníkov Kevina Hayesa prostredníctvom výmeny s NY Rangers, a z voľného trhu posilnil spodnú šestku útoku v podobe centra Blakea Lizottea a Anthonyho Beauvilliera. Do obrany prišiel Matt Grzelcyk a Sebastian Aho, menovec slávnejšieho Aha z Caroliny. Tučniaci disponujú priestorom 3,5 miliónov dolárov pod platovým stropom, preto je možné, že Dubas využije možnosť na skvalitnenie kádra.

Fanúšikovia sa ale v prvom rade pýtajú, kedy a či Sidney Crosby položí pero na papier a hodí naň svoj autogram znamenajúci podpis novej zmluvy. V žltej časti Pensylvánie by si totiž neradi vyskúšali na vlastnej koži, čo znamená prísť o legendu klubu tak, ako sa minulý týždeň museli vysporiadať s rovnakým osudom v Tampe, ktorú po 16 rokoch opustil Steven Stamkos.

Hoci sa nachádzame v rovine špekulácií, predpokladajme, že Crosby sa nechce nikam sťahovať. V Pittsburghu má status nesmrteľnej modly, v rokoch 2009, 2016 a 2017 zdvíhal nad hlavu Stanleyho pohár a v klube stále pôsobia aj jeho verní spoluhráči Jevgenij Malkin a Kris Letang. Priemerný vek kádra pre nasledujúci ročník bude 29,9 rokov, čo je výrazne vysoké číslo. K nim pripočítajme 34-ročného Erika Karlssona, 35-ročného Larsa Ellera, 31-ročného Rickarda Rakella či 32-ročných Kevina Hayesa a Bryana Rusta a dostaneme viac než slušnú skupinu veteránov.

Na pamäti však musíme mať aj fakt s výhľadom pre budúcnosť. Ak počítame so zvýšením platového stropu na 92 miliónov dolárov v sezóne 2025/26, tak Penguins budú budúce leto operovať s čiastkou 33,6 miliónov, pretože zmluvy vypršia okrem Crosbyho aj sextetu hokejistov. Menovite sú nimi Lars Eller, Anthony Beauvillier, Drew O'Connor, Jesse Puljujärvi, Marcus Pettersson a Matt Grzelcyk. GM Dubas tak dostane výraznejšie možnosti na privedenie posíl do mužstva.

Penguins sa v súčasnosti nachádzajú v stave, keď sú si vedomí, že o niekoľko rokov sa ponoria do hlbokej prestavby prostredníctvom draftu. Ich slávne opory sa blížia ku koncu kariéry a z terajšieho kádra sa ešte snažia vytlačiť posledné zvyšky šťavy a túžobne veria v poslednú jazdu play-off.

Sidney Crosby potrebuje vidieť, že Dubas myslí na prítomnost a poskytne kapitánovi mužstva čo najideálnejšiu príležitosť na zabojovanie o štvrtý Stanley Cup, i keď bystrá verejnosť si nemaľuje ružové okuliare a vie, že ide len o akési zbožné prianie. Tím Pittsburghu totiž zaostáva za najvážnejšími ašpirantmi na pohár - v kvalite kádra, rýchlosti, brankároch, obrane a mnohom ďalšom...

Tipovať, či a kedy podpíše Crosby nový kontrakt, je trúfalé, možno to netuší ani on sám. Zlatá éra Tučniakov je už ta-tam za horami i dolami, ale ako sa hovorí, základom je dostať sa do play-off, potom sa môže stať čokoľvek. Chystá sa jagavá 87-ka na posledný rok ako hráč Penguins, alebo dohrá v oceliarskom meste svoju veleúspešnú kariéru?

Viac o téme: NHL Sidney Crosby Pittsburgh Penguins Kyle Dubas
  • Autor: © Zoznam/ Ondrej Herceg
  • VIDEO: YouTube/Danny9
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy