ROZHOVOR Odchádzajúca legenda Interu: V Bratislave som prvýkrát cítil Európu, u nás je stále divoký Balkán

Goran Bulatovič si získal srdcia fanúšikov Interu BratislavaGoran Bulatovič si získal srdcia fanúšikov Interu Bratislava Zdroj: Športky/Ján Zemiar

BRATISLAVA - Celú aktívnu basketbalovú kariéru spojil s bratislavským Interom. Výnimku urobil len na dve sezóny, keď zápasy odohral za Spišskú Novú Ves a potom za Handlovú.

Do hlavného mesta Slovenska prišiel v roku 2012 ako letná akvizícia po ´klubovom reštarte´. Zmluvu podpisoval v Srbsku s tým, že veď sa uvidí, ako si s klubom sadnú.

Nakoniec zostal na Slovensku celých 12 rokov ako rozohrávač. Hoci dostal ponuku, aby trénoval na Interi, vracia sa domov. Plánuje sa venovať rodine a priateľke.

Rozprávali sme sa Čiernohorcom Goranom „Buli“ Bulatovičom. Mnohí ho označujú za legendu Interu.

Ako ste sa dostali na Slovensko a konkrétne do Interu?

"Bola to náhoda. Hral som v Čiernej Hore a spoluhráč dostal ponuku z bratislavského Interu. Vtedajší tréner Interu Oliver Vidin sa ho spýtal, či nepozná nejakého dobrého rozohrávača. A tak odporučil mňa. Prišiel som na dva týždne do Bratislavy na skúšku. A zostal som tu dvanásť rokov."

Počas tých 12 rokov ste odišli aj do Spišskej Novej Vsi. Prečo ste vymenili kluby?

"Hral som za Inter dve sezóny. Obidve sezóny sme vyhrali. Prišiel nový tréner a mal som pocit, že so mnou príliš neráta. To bol jediný dôvod, prečo som odišiel do Spišskej Novej Vsi. Okrem toho jednu sezónu som odohral za Handlovú. A zvyšok môjho profesijného hrania som bol verný Interu."

Spomeniete si, ako vás v Bratislave prijali?

"Veľmi dobre. Keď som prišiel do Bratislavy v roku 2012, v Interi bolo veľa mladých chalanov. Hneď od prvého tréningu som sa cítil veľmi dobre. Išlo o prvú sezónu, ktorú som hral mimo svojej krajiny – Čiernej Hory. Je však pravdou, že v Srbsku som hral tri sezóny v mládežníckej kategórií."

Páčilo sa vám hneď na Slovensku a v hlavnom meste? Vidíte rozdiel, keď si porovnáte mesto vtedy a dnes?

"Zostal som očarený. Je naozaj veľký rozdiel medzi Slovenskom a Čiernou Horou. Máme peknú prírodu, more, ale kultúra v porovnaní so Slovenskom je iná. V Bratislave som prvýkrát cítil Európu. U nás je to stále divoký Balkán."

Aj vy ste taký horkokrvný a divoký ako Balkánci?

"Myslím si, že ostatní by to vedeli lepšie zhodnotiť, ale ja taký nie som. Snažil som sa zobrať si k srdcu dobré rady a naučiť sa veľa pozitívnych vecí."

 

 

Skúste prezradiť, čo ste sa na Slovensku naučili? Okrem slovenčiny, ktorou, mimochodom, krásne rozprávate.

"V Spišskej Novej Vsi som sa zdokonalil v slovenčine. Bol som totiž jediným hráčom, ktorý rozprával anglicky. A tak som mohol robiť „tlmočníka“ americkým a slovenským hráčom, lebo nikto tam nehovoril po anglicky. Rovnako pobyt na Slovensku ma naučil byť trpezlivým, zodpovednejším a väčším profesionálom. U nás je to inak. Keď sa niečo sľúbi, je potrebný čas na splnenie sľubov. Na Slovensku dohody platia okamžite. Hovorím konkrétne o profesionálnom prístupe v Interi."

Mnohí basketbalisti snívajú o USA a NBA. Bol to aj váš sen?

"Nebol to môj sen. Vyrastal som v bývalej Juhoslávii, kde sme mali skutočne dobrých a kvalitných hráčov. Boli to naše idoly. Patrili k najlepším v Európe. Mojím snom bola väčšia európska súťaž. Asi som skromný."

Nie ste extrémne vysoký ako iní basketbalisti. Prečo ste si vybrali práve basketbal?

"Som z mesta, kde žije šesť tisíc obyvateľov. A práve z nášho mesta pochádza hráč, ktorý dosiahol titul majstra sveta. Pre všetkých bol vzorom. Mnohí z mojich rovesníkov práve kvôli nemu začali hrať basketbal. Sám som skúšal na začiatku aj karate, ale po tréningu som išiel aj tak hrať basketbal."

Goran Bulatovič sa rozlúčil Galéria fotiek (7) Goran Bulatovič Zdroj: Športky/Ján Zemiar

Opúšťate aktívnu kariéru a vraciate sa do Čiernej Hory. Chcete sa venovať rodine a priateľke. Plánujete veľkú rodinu?

"Nemal by som problém, keby som mal aj päť detí. Vždy som túžil po veľkej rodine. Práve preto sa vraciam do Čiernej Hory, aby som sa usadil. Posledných jedenásť rokov som chodil domov len v lete na pár týždňov. Inak som bol stále v Bratislave."

Odkiaľ pochádza priateľka?

"Z Čiernej Hory, z môjho mesta."

Keby ste si našli priateľku zo Slovenska, zostali by ste na Slovensku a prijali ponuku byť trénerom Interu?

"Áno."

Plánujete priateľku požiadať o ruku?

"Plánujem, ale ona o tom nevie." (smiech)

Tak snáď nebude čítať tento rozhovor, aby sme neprezradili prekvapenie.

"Keď aj bude čítať, tak tomu nebude rozumieť." (smiech)

Aký bol najkrajší moment vo vašej kariére v bratislavskom Interi?

"Sú to rozhodne štyri tituly, ktoré sme v Interi získali. Ak by som si musel medzi nimi vybrať, určite by som si vybral ten prvý. Bol aj mojím prvým titulom v živote. Bol som veľmi šťastný."

Je možné, že sa stretneme o rok a budete trénovať talenty na bratislavskom Interi?

"Všetko je možné. Generálny manažér klubu mi povedal, že dvere Interu budú vždy pre mňa otvorené. Keď som to počul, zostal som dojatý. Je to naozaj krásny pocit. Inter pre mňa znamená veľa."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7

 

Viac o téme: BK Inter Bratislava Goran Bulatovič
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Športky/Ján Zemiar
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy