Česká ikona skonala po boji so zákernou rakovinou: Krejčíková často spomína na zosnulú trénerku

Česká tenistka Barbora KrejčíkováČeská tenistka Barbora Krejčíková Zdroj: SITA/AP/Alberto Pezzali

LONDÝN - Česká tenistka Barbora Krejčíková často počas tohtoročného ťaženia vo Wimbledone spomína na bývalú trénerku a víťazku turnaja Janu Novotnú.

V rozhovore s novinármi povedala, že si jej vplyv a odkaz pred zápasmi pripomína. Po osemfinálovom víťazstve nad Američankou Danielle Collinsovou 7:5, 6:3 si tiež vážila to, že jej v hľadisku fandil iný wimbledonský šampión Jan Kodeš.

"Má to určite svoje čaro. Hlavnú súťaž v singli tu hrám štvrtýkrát a vždy, keď sem prídem, tak na Janu myslím. Vlani bolo výročie jej víťazstva. Stále ju máme v šatni a každý deň, keď tam idem, sa na ňu pozerám. Veľa tu o nej premýšľam a priala by som si, aby tu bola," uviedla Krejčíková.

Pre Krejčíkovú je Novotná, ktorá zomrela na rakovinu v novembri 2017 vo veku 49 rokov, veľkou inšpiráciou. Vo Wimbledone triumfovala v singli v roku 1998, v rokoch 1993 a 1997 hrala finále.

"Jana mi rozprávala o mnohých turnajoch. Ako sa na nich cítila, ako na ne nazerala. Ale úplne o konkrétnom Wimbledone, ani o roku 1993, ani 1998, sme sa veľmi nebavili. Nespomínam si, že by mi hovorila presne: 'Áno, tu som bola vo finále, hrala som takto a takto'," podotkla dvadsaťosemročná hráčka z Ivančic.

Podpora od Kodeša

Turnajová tridsiatka Krejčíková postúpila na tráve v All England Clube medzi osem najlepších hráčok prvýkrát v kariére a podarilo sa jej skompletizovať zbierku grandslamových štvrťfinálov. V hľadisku jej pri pondelkovom dueli s Collinsovou fandil aj wimbledonský víťaz z roku 1973 Kodeš.

"Je to veľká podpora. S pánom Kodešom sme celkom dosť v kontakte už od Paríža (po Roland Garros 2021, kde vyhrala). Často mu sama od seba napíšem, keď chcem nejakú radu. On mi tiež niekedy napíše, že sa pozeral na nejaký zápas a chce mi poradiť. Je tu s celou rodinou. Som rada, že chcel môj zápas vidieť a fandil mi," povedala Krejčíková.

Wimbledon pre ňu má zvláštne kúzlo. Páči sa jej na ňom predovšetkým tradícia. "Často som hrala v Roehamptone, snažila som sa sem kvalifikovať, ale veľmi mi to nešlo. Vyhrala som štvorhru (2018) a v roku 2021 som tu konečne debutovala aj v singli. Wimbledon sa mi veľmi páči so všetkými tradíciami, s jahodami a hraním v bielom. Mám rada tieto tradície, takže je česť a splnený sen, že tu môžem byť a hrať," doplnila Krejčíková.

Viac o téme: Wimbledon Jana Novotná Barbora Krejčíková Jan Kodeš
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy