Smutné novinky? Ale ba, práve naopak, mocný odkaz futbalovej legendy pre končiaceho Murrayho

Novak Djokovič sa chystá objať Andyho Murrayho počas wimbledonskej rozlúčkyNovak Djokovič sa chystá objať Andyho Murrayho počas wimbledonskej rozlúčky Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

LONDÝN - Úžasná kariéra, ktorej krajším zakončením by bol ideálne grandslamový titul, alebo aspoň z podujatia ATP 500 či 250.

Sir Andrew Barron Murray, ako znie celé meno 37-ročného Škóta z Glasgowa, vyhral tri grandslamy a zdatne súperil s veľkou trojkou Novak Djokovič - Roger Federer - Rafael Nadal. Kde-kto by si mohol povedať, že jeho kariéra nemá v sebe až taký výnimočný nádych, ale opak je pravdou. Práve jeho jediného môžeme suverénne a právom považovať za najvážnejšieho konkurenta troch najlepších tenistov dejín.

Húževnatý muž z Britských ostrovov síce úpenlivo bojoval so zdravím a snažil sa hrať až do tohto roka, sám vedel, že jeho kariéra už nikdy nebude taká, akú sme vídali pred operáciou kĺbu v roku 2019. Fyzicky náročný a dlhodobo neudržateľný herný štýl sa podpísal na zdraví.

Murray uvažoval nad koncom kariéry už dlhšiu dobu, ale sám si nechcel pripustiť, že by mohol byť koniec. Lenže nezaprel srdce bojovníka a demonštroval, že milióny na bankovom účte pre neho neznamenajú vôbec nič a prvoradá je láska k tenisu. To je niečo, čo desiatky tenistov na okruhu nemôžu vonkoncom povedať, pretože predovšetkým potrebujú zarobiť dostatok peňazí.

Ex-futbalová ikona Roy Keane je presvedčený, že Murrayho jazda profesionálnym tenisom bola skvelá a niet dôvodu, aby sme smútili nad koncom jeho kariéry. "Murrayho tenisový dôchodok nie sú vôbec smutné správy. Má 37 rokov, mal brilantnú kariéru, ale aj veľa zranení, preto by sa mohol veľakrát prežehnať, že mal úspešnú kariéru," myslí si bývalá hviezda Manchestru United.

"Musel plakať, ibaže plakať je v poriadku. Že sa Murray nevracia, nie sú smutné, ale dobré správy. Má krásnu rodinu, želám mu veľa šťastia. Mal žiarivú kariéru, hovoría o ňom, že hral v skvelej ére. My sme hrali proti veľkej Barcelone. Och, bože môj, on mohol hrať proti Bjornovi Borgovi a Johnovi McEnroeovi," dodal muž, ktorý si nikdy nehryzie do jazyka a zakaždým povie, čo si myslí.

Zranený Andy Murray Galéria fotiek (2) Pohľad, aký sme pri Andym Murraym zažili posledné roky príliš často Zdroj: SITA/AP/Kirsty Wigglesworth

Novak Djokovič, rovnako tak priamy a na nič sa nehrajúci muž z Belehradu, priznal, že s Murraym mal vždy vynikajúci vzťah, veď obaja sú rovnaký ročník narodenia a odohrali spolu mnoho napínavých a nezabudnuteľných súbojov, hoci vo vzájomnej bilancii vedie Srb jednoznačne 25-11.

"Myslím si, že rozdiel vo veku je len možno jeden týždeň. Naša trajektória na Tour a vrchol mužskej hry je dosť podobná. Myslím tým, že naše kariéry neboli veľmi rozdielne. Odohrali sme niekoľko neuveriteľných zápasov po celom svete, finále na všetkých grandslamoch, takže je možno jediným hráčom, s ktorým som hral vo všetkých grandslamových finále. Možno Rafa, nie som si istý. Je rozhodne jedným z troch chlapcov, okrem Rogera a Rafu, ktorý výrazne ovplyvnil moju kariéru a rast ako tenistu," vyriekol Djokovič peknú poctu svojmu dlhovekému rivalovi.

Murraymu, ktorý bol ovenčený rytierskym titulom Sir, vzdala hold a poklonu aj Američanka Coco Gauffová. Tá má stále iba 20 rokov a keď robil Murray prvé kroky na Tour, ona ešte netušila, že sa stane profesionálnou tenistkou a grandslamovou víťazkou.

"Práve som pozerala video, ako opravoval novinárov ohľadom štatistík. Je to niečo, čo ako ženská hráčka vidíte veľakrát. A potom ľudia povedia, že toto bol prvý hráč, ktorý toto urobil. Rovnako ako Venus a Serena Williamsové. Alebo iný hráč to urobil dekády dozadu. Vážim si Andyho, ale nielen jeho, no i jeho matku za všetko, čo urobila pre rovnoprávnosť v ženskom športe," povedala víťazka US Open 2023.

Najdôležitejšou záležitosťou bude pre Murrayho plnohodnotný život po profesionálnej kariére bez zdravotných problémov, ktoré by sa mohli len a len stupňovať, ak by pokračoval v tenisovom trápení na profesionálnom okruhu. Poslednou rozlúčkou by mala byť pre neho parížska olympiáda na prelome júla a augusta. Po nej nadobro zamáva a bude si môcť začať užívať tenisový dôchodok.

Viac o téme: Andy Murray Novak Djokovič Roy Keane Wimbledon 2024

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy