Podivná kauza, MOV pod paľbou kritiky: Golfista nemôže štartovať na OH, aj keď splnil kritériá

Holandský golfista Joost LuitenHolandský golfista Joost Luiten Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

AMSTERDAM - Holandský golfista Joost Luiten si na súde vymohol štart na OH 2024, v Paríži sa však nepredstaví. V štartovej listine už totiž pre neho nezostalo miesto. Pôvodne nevyužitú kvótu už Medzinárodný olympijský výbor pridelil Fínovi Tapiovi Pulkkanenovi.

Medzinárodná golfová federácia sa snažila pre Luitena vymôcť výnimku, aby pod piatimi kruhmi mohlo štartovať 61 golfistov namiesto 60, ale MOV taký návrh zamietol.

Tridsaťosemročný Luiten uspel minulý týždeň na súde, na ktorý sa obrátil po tom, ako ho Holanďania spolu s ďalším hráčom a hráčkou nezaradili do olympijskej nominácie, hoci splnil kvalifikačné kritériá MOV.

Holandský olympijský výbor to zdôvodnil tým, že na základe svojho rebríčkového postavenia nemá reálnu šancu na umiestnenie v prvej osmičke. Luiten pritom v doterajšej kariére vyhral šesť turnajov európskeho seriálu DP World Tour, pripomenula AP.

Luitenovi patrilo v redukovanom olympijskom rebríčku 40. miesto a splnil tým kvalifikačné kritériá MOV. Hoci v spore s národným olympijským výborom mu dal súd za pravdu, nevyužité miesta už MOV medzičasom prerozdelil.

"Po vyhranom súdnom spore MOV rozhodol, že ma nenechá v Paríži hrať. Po tomto verdikte už MOV nikdy nemôžem brať vážne. Ak hovoríte, že základom olympijských hier sú integrita, fair play a rešpekt, potom všetkým klamete. Žiadne fair play ani rešpekt nevidím," uviedol Luiten v príspevku na sociálnej sieti.

Viac o téme: OH Paríž Paríž 2024 LOH 2024 Paríž LOH Paríž Joost Luiten
  • Autor: © Zoznam/
  • Instagram/joostluitenofficial
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy