Dopingový nález ho vyradil z hry: Trojnásobný maratónsky šampión spoznal svoj trest

Lawrence CheronoLawrence Cherono Zdroj: Profimedia

MONTE CARLO - Kenský bežec Lawrence Cherono, ktorý má na konte maratónske víťazstvá v Bostone, Chicagu či Prahe, dostal sedemročný zákaz štartov za porušenie antidopingových pravidiel.

Oznámila to dnes Jednotka pre bezúhonnosť atletiky (AIU), ktorá mu už predvlani pozastavila činnosť. Cherono kvôli tomu vtedy prišiel o majstrovstvá sveta v Eugene.

35-ročný vytrvalec mal v máji 2022 pozitívny test na trimetazidín, ktorý obsahujú napríklad lieky na srdce. Podľa vyhlásenia AIU pôvodne uviedol, že omylom dostal od lekára injekciu s neznámou látkou na žalúdočné ťažkosti. Potom obvinil tréningových kolegov, že žiarlia na jeho úspechy a za dopingový nález môžu oni. Ako ďalšiu verziu vypovedal, že liek bol predpísaný jeho manželke a on si ho vzal omylom namiesto prostriedku na bolesť svalov. Dokumenty, ktoré predložil, sa však ukázali ako falošné.

AIU mu uložila štvorročný trest za dopingový nález a ďalšie štyri roky mu pridala za obštrukcie pri vyšetrovaní. Keďže sa nakoniec priznal a trest prijal, dištanc mu následne skrátila na sedem rokov. Zákaz štartov mu vyprší v júli 2029.

Maratón v Prahe vyhral Cherono v roku 2016 O tri roky neskôr triumfoval v Bostone a Chicagu. Na olympijských hrách v Tokiu 2021 dobehol štvrtý. S osobným rekordom 2:03:04 je dvanástym najrýchlejším maratóncom histórie.

Viac o téme: Lawrence Cherono
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy