Po stopách Emila Zátopka: Ohromné ambície, holandská atlétka chce prepísať olympijskú históriu

Holandská bežkyňa Sifan HassanováHolandská bežkyňa Sifan Hassanová Zdroj: SITA/AP/Eileen T. Meslar /Chicago Tribune

PARÍŽ - Holandská bežkyňa Sifan Hassanová sa na olympiáde v Paríži pokúsi nielen napodobniť, ale dokonca prekonať Emila Zátopka a jeho zlatý hetrik z hier v Helsinkách v roku 1952.

Tridsaťjedenročná rodáčka z Etiópie sa prihlásila do pretekov na 1500, 5000 a 10000 metrov a maratónu. Informovalo o tom vedenie holandského tímu. Pokiaľ Hassanová postúpi v behoch na 1500 a 5000 metrov do finále, čaká ju počas desiatich dní sedem štartov.

Zátopek triumfoval v Helsinkách na tratiach 5000 a 10.000 metrov a v maratóne, čo nikto iný nedokázal. Hassanová sa v roku 2021 v Tokiu usilovala o iný unikátny hetrik. Vyhrala päťku aj desiatku, na tisícpäťstovke skončila tretia.

V tejto sezóne zatiaľ príliš nepretekala a žiadne veľké výkony nepredviedla. V marci bola štvrtá v maratóne v Tokiu, minulú nedeľu obsadila piate miesto na 1500 metrov na mítingu v Hengele.

Na olympiáde ju čaká ťažká konkurencia. Preteky na 1500 a 5000 metrov pobeží aj Keňanka Faith Kipyegonová, ktorá v nedeľu na Diamantovej lige v Paríži vylepšila na tisícpäťstovke vlastný svetový rekord.

Viac o téme: Sifan Hassanová Emil Zátopek LOH 2024 v Paríži